چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 198783 18:34:51 1401-08-25
دورنمای محدود شدن عرضه با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی

دورنمای محدود شدن عرضه با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
دورنمای محدود شدن عرضه با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی

دورنمای محدود شدن عرضه با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت اوپک با 37 صدم درصد افزایش  وبا 31 سنت افزایش به84دلار و61سنت رسید.

همچنین قیمت نفت سنگین نفت ایران با کاهش 2.97 درصدی وبا2 دلار و 82سنت کاهش  به 92دلارو10سنت رسید.

قیمت نفت روز چهارشنبه با افزایش آمار ابتلا به کووید ۱۹ در چین ادامه یافت و نگرانی‌ها نسبت به تقاضای کمتر برای سوخت از سوی بزرگترین واردکننده نفت جهان را برانگیخت و دورنمای محدود شدن عرضه با افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی، تغییر چندانی نداشت.

نفت برنت و شاخص نفت آمریکا روز سه شنبه تحت تاثیر توقف موقتی عرضه نفت به قسمت‌هایی از شرق و مرکز اروپا از طریق خط لوله دروژبا، با بیش از یک درصد افزایش بسته شدند.

این اختلال همزمان با انفجار در روستایی در شرق لهستان نزدیک مرکز اوکراین که دو کشته بر جای گذاشت، روی داد. این اتفاق نگرانی از کشیده شدن جنگ اوکراین فراتر از مرزهای این کشور را به دنبال داشت.

تینا تِنگ، تحلیلگر شرکت "سی ام سی مارکتس" در این باره اعلام کرد: اخبار تایید نشده از حمله موشکی روسیه به لهستان، ریسک تحریم‌های بیشتر آمریکا، اتحادیه اروپا و متحدانشان علیه روسیه را برانگیخته و ممکن است مشکلات عرضه را وخیم‌تر کند و قیمت‌های نفت را تحت فشار صعودی بیشتری قرار دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تحریم‌ها علیه نفت روسیه ممکن است به حذف ۱.۴ میلیون بشکه در روز عرضه نفت در سال میلادی آینده منجر شود.

در چین افزایش موارد ابتلا به کووید با وجود امیدواری که برای تسهیل محدودیت‌های کرونایی وجود دارد، فضای بازار را ملتهب کرده است. این وضعیت، دورنمای رشد تقاضا برای نفت را دستخوش تغییر کرده و آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی می‌کند رشد تقاضا از ۲.۱ میلیون بشکه در روز در سال میلادی جاری به ۱.۶ میلیون بشکه در روز در سال میلادی آینده کاهش پیدا خواهد کرد. پیش‌تر، اوپک با اشاره به چالش‌های اقتصادی فزاینده از جمله نرخ بالای تورم و افزایش نرخ بهره، برای پنجمین بار از آوریل در پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۲ تجدیدنظر کرد و رشد کمتری را برآورد کرد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |