سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 14422 13:50:21 1394-05-05
توسعه همکاري‌هاي تجاري ايران و ترکمنستان در دستور کار

توسعه همکاري‌هاي تجاري ايران و ترکمنستان در دستور کار

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
توسعه همکاري‌هاي تجاري ايران و ترکمنستان در دستور کار

توسعه همکاري‌هاي تجاري ايران و ترکمنستان در دستور کار

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

در ديدار مقامات دو کشور تاکيد شد:

گروه بازار: وزير امور خارجه ترکمنستان گفت: حجم مبادلات تجاري بين ايران و ترکمنستان سال گذشته به بيش از 4 ميليارد دلار رسيده است و باز هم مي تواند بيشتر شود.
در همايش کسب و کار و تجارت ايران و ترکمنستان رشيد مردوف معاون رئيس جمهور و وزير امور خارجه ترکمنستان و هيئت همراه آن، آخوندي وزير مسکن و شهرسازي، هاشمي گلپايگاني سفير تهران در عشق‌آباد، امان پور مشاور وزير نفت و جمعي از نمايندگان شرکت‌هاي شرکت خصوصي حضور داشتند.
امانپور، مشاور وزير نفت، طي سخناني به همکاريهاي گسترده دو کشور ايران و ترکمنستان در زمينه هاي مختلف اقتصادي اشاره کرد و گفت: کشور ترکمنستان علاقه‌مند است محصولاتي همچون نفت، گاز و حاملهاي انرژي را از مسير ايران به ديگر کشورها ترانزيت کند که البته پيشنهاد ما به جاي ترانزيت، صادرات مشترک است، زيرا اين امر پوشش کاملي بر تمام نيازمنديها و انتظارات ميان دو کشور خواهد بود.
امانپور تصريح کرد: ما خواهان رابطه اقتصادي پايدار با کشور ترکمنستان هستيم و برنامه هاي مختلفي نيز براي مشارکت در توسعه زيرساختهاي اين کشور تهيه کرده‌ايم.
سيدمحمد هاشمي گلپايگاني، سفير جمهوري اسلامي ايران در کشور ترکمنستان در  اين همايش به روابط اقتصادي و سياسي مستحکم ميان ايران و ترکمنستان اشاره کرد و گفت: ايران از آغاز استقلال کشور ترکمنستان ضمن استقبال گرم از اين استقلال درصدد ارائه تجربيات خود به اين کشور بوده است.
در اين همايش که توسط شرکت بازرگاني بين‌المللي پارس پگاه تجارت برگزار شد، آخوندي، وزير راه و شهرسازي گفت: ترکمنستان داراي منابع غني گاز است و به زودي وارد عرصه پتروشيمي مي‌شود، از اين رو براي صادرات نفت و گاز نياز دارد تا به آبهاي آزاد دسترسي داشته باشد.
وي افزود: ايران به عنوان يک همسايه و دوست اين امکان را در اختيار ترکمنستان قرار مي‌دهد و متقابلا انتظار و اطمينان دارد اين کشور در جهت توسعه تجارت آزاد با ايران تمام تلاش خود را خواهد کرد  
آخوندي تاکيد کرد: روابط مناسبي بين دو کشور وجود دارد که مي‌توانيم اين روابط را بيش از پيش گسترش دهيم.
رشيد مردوف نيزدر اين همايش گفت: در طول دو سال گذشته کارهاي خوبي بين دو کشور صورت گرفته است و زمينه هاي ديگري براي توسعه همکاري با شرکتهاي ايراني وجود دارد.
معاون رئيس جمهور ترکمنستان با بيان اين که روساي جمهور ايران و ترکمنستان در طول دو سال گذشته ملاقات و ديدارهايي با يکديگر داشته اند، تصريح کرد: در اين ديدارها آنها بر گسترش همکاري بين بخش خصوصي و دولت بين دو کشور تاکيد داشتند و خواستار مشارکت هر چه بيشتر آنها شدند.
وزير امورخارجه ترکمنستان با بيان اين که حجم مبادلات تجاري بين دو کشور در طول دو سال گذشته افزايش يافته است بگونه‌اي که سال گذشته اين رقم به بيش از 4 ميليارد دلار رسيده است، اظهار کرد: با حمايت روساي جمهوري دو کشور هم اکنون سالانه حداقل دو نمايشگاه بزرگ در طول سال برگزار مي شود.
وي  با بيان اين که 17 اوت (دوشنبه، 26 مردادماه) قرار است نمايشگاه بزرگ بين المللي در عشق آباد برگزار شود، تصريح کرد: بر اساس سفارشهاي روساي جمهوري دو کشور، اين همکاريها بيش از پيش گسترش خواهد يافت.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |