چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 10230 14:59:56 1393-11-24
با کشف خود، آینده‌تان را بهتر بسازید

با کشف خود، آینده‌تان را بهتر بسازید

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
با کشف خود، آینده‌تان را بهتر بسازید

با کشف خود، آینده‌تان را بهتر بسازید

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

معرفی، نقد و بررسی کتاب "چتر نجات شما چه رنگی است؟" 

گروه اقتصاد و فرهنگ:روزنامه جهان اقتصاد قصد دارد از این پس هرچند وقت یک‌بار یک کتاب برگزیده و تازه منتشر شده در موضوع‌های اقتصادی و یا مدیریتی را با همکاری ناشران فعال در این عرصه، نویسندگان کتاب‌های اشاره شده و منتقدان و متخصصان دانش‌های مدیریت و اقتصاد و سایر رشته‌های مرتبط با موضوع کتاب‌های مورد نقد و بررسی قرار دهد. 

این بررسی‌ها با مشارکت پدیدآورنده کتاب، کارشناسانی که از سوی ناشر بررسی کتاب برای انتشار را بر عهده داشته‌اند و صاحبنظران دانشگاهی مرتبط با موضوع کتاب انجام می‌شود و همکاران ما در رزونامه جهان اقتصاد همه تلاش خود را به کار خواهیم بست تا این بررسی‌ها اولا به صورت حضوری و در قالب میزگرد برگزار شود و در همین حال تلاش خواهیم کرد تا دست کم در هر هفته یک کتاب را با این شیوه به خوانندگان ارجمند معرفی کنیم.
از شما خوانندگان ارجمند نیز انتظار داریم تا دیدگاه‌ها و نظرات خود را در باره این بررسی‌ها به ما منتقل کنید، اگر کتابی را برای معرفی و نقد مناسب می‌دانید به ما اطلاع دهید، و همین‌طور اگر برای مشارکت در جلسات نقد و بررسی آمادگی دارید، آمادگی خود را به ما اعلام کنید تا در برنامه‌های بعدی و به فراخور موضوع کتاب‌های مورد بررسی از شما دعوت به عمل آوریم.
از ناشران محترمی هم که در عرصه ای یاد شده فعال هستند نز دعوت می‌کنیم از این فرصت بهره‌گیری کرده و انتشار کتاب‌های تازه خود را به روزنامه جهان اقتصاد اعلام کنند تا در خلال این برنامه به خوانندگان روزنامه معرفی شده و مورد نقد و بررسی قرار بگیرد.
در این فرصت از سازمان فرهنگی فرا و انتشارات فرا که در این گام نخست با ما همراهی کرده‌اند قدردانی و تشکر می‌کنیم.

اشاره:آدمی موجودی است با توانمندی‌های بی‌شمار، قابلیت‌هایی ناشناخته و هوش بی‌انتها که چرخش هستی مدیون انگیزه، هوشمندی و تلاش اوست.
گردش موزون زندگی درجوامع، وابسته به آن است که افراد جامعه متناسب با هوشمندی و توانمندی‌هایشان در جایگاهی مناسب قرار گیرند. بنابراین برهریک از ماست که هوش‌مندی، توان‌مندی و قابلیت‌های خود را کشف کنیم، هدف خود را تعیین نماییم و با برنامه‌ریزی دقیق آینده خود را بر آن مبنا بنا سازیم. و در این صورت ‌می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در محیطی شاد، لذت‌بخش، بهره‌ور و در مسیر توسعه پایدار زندگی کنیم.
امروزه فرزندان، دیگر مانند زمان‌های پیشین به عنوان یک نیروی کاردرآمدزا برای خانواده و یا عصای دست دوران پیری پدر و مادرها محسوب نمی‌شوند. در جوامعی که مفهوم توسعه پایدار را دنبال ‌می‌کنند پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیلی فرزندان، نوعی سرمایه‌گذاری بر روی نسل بعد تلقی ‌می‌شود.
چگونگی شناخت و کشف استعدادها و برنامه‌ریزی شغلی، از آموزش‌های ضروری برای جوانان و نوجوانان ‌می‌باشند که متاسفانه این موضوعات کم‌تر در درس‌ها و سیستم آموزشی کشورمان مورد توجه و بحث قرار ‌می‌گیرند.
در کتاب «چتر نجات شما چه رنگی است؟» نویسندگان، راهنمایی‌های گام به گا‌می‌ را برای جوانان و نوجوانان فراهم آورده اند که آنان را قادر ‌می‌سازد تا ابتدا خود را شناخته، اهداف زندگی شان را تعیین کنند و سپس بر آن اساس برنامه کارراهه شغلی خود را تدوین و اجرا سازند.

دکتر اسماعیل مردانی گیوی: چگونگی شناخت و کشف علایق، استعدادها و برنامه ‏‏ریزی شغلی از آموزش‏‌های ضروری برای جوانان و نوجوانان است که متاسفانه این موضوعات در درس‌ها و نظام آموزشی کشورمان چه در دوران دبیرستان یا دانشگاه کم‌تر مورد توجه و بحث قرار ‌می‌‏گیرند. از این‌رو، جوانان در دوران تحصیل، مهارت‏‌های جستجوی موثر شغل را یاد نمی‌گیرند زیرا که چنین درسی در برنامه‏‌های آموزشی آنان اصلا وجود ندارد. آنان هم‌چنین راه‏های کشف علایق و استعداد‏های خود را نمی‏شناسند تا در آینده به شغل رویایی خود دست یابند. منظور از شغل رویایی، شغلی است که با استعدادها، علایق و توانمندی‏های واقعی فرد تناسب لازم را داشته باشد . افزون بر این، شغل رویایی شغلی است که فرد از انجام آن لذت ‌می‌‏برد و احتمال موفقیت مالی و رضایت درونی در آن صد برابر بیش تر از مشاغل دیگر است.
مگر نه این است که ما بیشترین دوران عمر خود را صرف کار ‌می‌کنیم؟ از این رو پیدا کردن شغلی که دوستش داشته باشیم به ما کمک خواهد کرد تا زندگی توام با رضایت و مسرت ‏بخشی داشته باشیم و از آن لذت ببریم.
کتاب «چتر نجات» به نوشته کارول کریستن، ریچارد بولز و جین بلوم کوییست، در سه بخش و ۱۲فصل نگاشته شده است. این کتاب به خواننده کمک ‌می‌کند تا گام به گام به شناسایی ارزش‏های مهم برای خود و نوع زندگی مطلوب خود بپردازد. با این روش، خواننده می‏تواند عناصر مهم تشکیل دهنده‏ی شغل مناسب و چگونگی به دست آوردن ویژگی‏‌های لازم برای آن شغل را شناسایی کند.
پرسشی که برای اغلب جوانان و نوجوانان مطرح است، پیدا کردن جایگاه خود در جهان، نوع زندگی مطلوب برای خود، و کسب درآمدی است که زندگی را برایشان لذت بخش سازد. آنان آرزو دارند که در بزرگ سالی زندگی خوبی داشته باشند. پر واضح است دسترسی به آن از طریق شغلی که دوست نداشته باشند، بسیار مشکل است.
این کتاب سعی دارد که به پرسش‌های جوانان و نوجوانان پاسخ در خور و عملی بدهد. با خواندن این کتاب و انجام تمرین‌های آن، فرد ‌می‌تواند زندگی مطلوب و شغل رویایی خود را توصیف کرده، اطلاعات لازم برای شناسایی تحصیلات، آموزش‌ها و مشاغل مرتبط که تجربه و مهارت لازم را در اختیار وی قرار ‌می‌دهد، توانایی لازم برای به دست آوردن شغل رویایی خود را کسب کند.
بخش اول کتاب تحت عنوان « کشف شغل رویایی» درچهار فصل تنظیم شده است که فصل نخست با چند «تمرین اکتشافی» کمک ‌می‌کند تا فرد علایق دل‌خواه و بهترین مهارت‌های خود -از جمله مهارت کارکردن با اشیا، اطلاعات و افراد- را کشف نماید.
فصل دوم کتاب با انجام یک تمرین ساده به خواننده کمک ‌می‌کند تا با شناسایی تیپ شخصیتی خود -نه از طریق آزمون‌های معمول روانشناسی، بلکه در قالب داستانی ساده و کوتاه و جذاب- به این نکته پی ببرد که دوست دارد با چه کسانی کار و افراد دل‌خواهش چه کسانی هستند.
فصل سوم کتاب به خواننده کمک ‌می‌کند تا فضای کاری ایده‌آل خود را شناسایی کند، یعنی محلی که از کارکردن در آن لذت ببرد.
در فصل چهارم، با کنار هم چیدن اطلاعات به دست آمده در سه فصل پیشین، زمینه یا رشته کاری و تحصیلی مورد علاقه‌ی فرد را به وی نشان ‌می‌دهد تا از این طریق بتواند مشاغل رویایی «بالقوه» خود را کشف کند. در این فصل دو ابزار جدید و روش‌های درست استفاده از این ابزارها را برای کشف مشاغل رویایی «بالقوه» در اختیار وی قرار ‌می‌گیرد.
بخش دوم کتاب تحت عنوان «پیش به سوی آینده» به خواننده کمک ‌می‌کند تا برای رفتن در مسیر رویاهای خود، بدون نگرانی احساس آزادی عمل بکند.
فصل پنجم به خواننده- به ویژه دانش آموزان دبیرستانی- کمک ‌می‌کند که حداکثر استفاده را از سال‌های دبیرستان ببرند. به نظر نویسندگان، رسیدن به یک نقشه ی راه کامل و به دست آوردن شغل دلخواه از زمان دبیرستان حدود ۱۰سال به طول ‌می‌انجامد. بنابراین ضروری است که برای رسیدن به موفقیت شخصی و حرفه ای، افراد از همان دوران دبیرستان برنامه ای برای کشف شغل دلخواه خود داشته باشند. از این رو، آشنایی با دنیای کار، فعالیت‌های فوق برنامه، توسعه مهارت‌های جستجوی شغل، کارآموزی، تنظیم یک برنامه سه وجهی، لزوم پرداختن به موضوع رفتن یا نرفتن به دانشگاه، و تفکر درباره ی زندگی پس از دوران دبیرستان، ضروری است.
فص ششم ویژه کسانی است که ادامه تحصیل در دانشگاه را ترجیح ‌می‌دهند. کتاب به خواننده کمک ‌می‌کند که از دوران تحصیل در دانشگاه استفاده بهینه بکند. نویسندگان کتاب مدرک دانشگاهی را پیش نیاز مشاغل رویایی ‌می‌دانند و از این رو توصیه‌هایی برای بهترین بهره برداری از این دوران به عنوان سرمایه‌گذاری برای خود و زندگی خود به خوانندگان ارایه ‌می‌دهند تا بتوانند کیفیت خود را پرورش داده و مهارت‌های خود را توسعه دهند. از جمله مهارت‌های کارتیمی، مهارت‌های ارتباطی، اخلاق کاری و آنچه که باید در سال‌های مختلف تحصیلی در پی کسب آن‌ها باشند.
فصل هفتم بر هدف گذاری تاکید دارد و آن را ابزاری برای شکل دادن به آینده‌ی جوانان در نظر ‌می‌گیرد تا فرد بداند که چه چیزی برایش مهم است و مهم‌ترین کاری که با وقت خود بر روی کره زمین ‌می‌خواهد انجام بدهد، چیست؟ خواننده با انجام یک تمرین اکتشافی و براساس چارچوب زمانی، اهداف خود را اولویت بندی ‌می‌کند و سپس در جهت تحقق هدف‌های خود گام بر ‌می‌دارد. تجربه‌هایی که فرد در راه به دست آوردن اهداف خود کسب ‌می‌کند، ارزشمندتر از رسیدن به هدف است. خواننده یاد ‌می‌گیرد که هدف گذاری کاری نیست که تنها برای یک بار انجام شود، زیرا هدف‌ها در طی زمان دچار تغییر و تحول ‌می‌شوند. آن‌چه مهم است چگونگی هدف گذاری و رسیدن به هدف‌ها به عنوان یک ابزار مهم برای شکل دادن به زندگی آینده فرد است.
فصل هشتم به استفاده سالم از شبکه‌های اجتماعی و کار شبکه‌ای برای پیشبرد کار راهه‌ی شغلی اختصاص یافته است.
آخرین بخش کتاب «ورود به شغل رویایی و چیزی بیشتر از آن» است، درفصل نهم راه‌های جستجو و پیدا کردن «شغل رویایی» و تمایز آن با «شغل خوب» اشاره شده است. چهار گام عملی برای رسیدن به شغل رویایی در این فصل پیشنهاد شده است و آن‌چه را که جویندگان شغل برای جستجوی موفقیت آمیز شغل نیاز دارند، برشمرده است.
فصل دهم به ۱۰ اشتباه بزرگ که شکارچیان شغل دچار آن ‌می‌شوند و راه‌های اجتناب از این اشتباه‌ها را یادآوری ‌می‌کند.
فصل یازدهم به روندهای شغلی نوپدید و چگونگی ردیابی آن‌ها به ویژه مشاغل سبز و پایدار ‌می‌پردازد. و سرانجام فصل دوازدهم و پایانی به چیزی فراتر از شغل رویایی و ایجاد زندگی دلخوه برای خواننده ‌می‌پردازد و زندگی را چیزی فراتر از فقط کارکردن ‌می‌انگارد. چیزهایی هیجان‌آورتر از یک کار خوب و رضایت بخش یعنی به دست آوردن تمام زندگی دلخواه، آخرین توصیه‌ی نویسندگان این است. «به جای این‌که نسخه دوم یا بدل دیگران باشید، همیشه نسخه اول خودتان باشید.»
درمجموع ‌می‌توان گفت که کتاب‌ «چتر نجات شما چه رنگی است؟» با طرح پرسش‌های ساده به خواننده کمک ‌می‌کند تا به صورت نظام یافته نسبت به شناسایی علایق خود و سپس اولویت بندی آن‌ها اقدام نماید. همچنین با طرح مثال‌های ساده از انواع شخصیت‌ها و مشاغل مناسب با هر شخصیت، خواننده را به شناسایی مشاغل مورد علاقه خود رهنمون ‌می‌شود.
این کتاب نه‌تنها برای جوانان، فارغ‌التحصیلان دبیرستان و دانشگاه و جویندگان کار، بلکه برای پدران و ماردان، معلمان، مشاوران تحصیلی، راهنمایان شغلی، حتی افرادی که در سنین بالا هستند و هنوز اقدا‌می‌برای شناسایی مشاغل مطلوب خود نکرده‌اند یا برنامه‌ریزی در این زمینه نداشته‌اند همچنین برای کارشناسان، مشاوران و مدیران حوزه منابع انسانی سازمان‌ها و تمام کسانی که نگران آینده‌ی شغلی جوانان و آینده‌سازان میهن هستند، مفید و مناسب است.
چه کسانی باید این کتاب را بخوانند؟
اگر یکی از ویژگی‌های زیر را داشته باشید، چه بعد از دبیرستان به دانشگاه بروید یا به سرِ کار، این کتاب به کار شما ‌می‌آید زمانی که نگران تامین مخارج زندگی باشید و یا ممکن است اهدافی در شغل آینده‌ی خود داشته باشید اما ممکن است چگونگی رسیدن به آن‌ها را ندانید. اگر به دنبال رشته‌ی تحصیلی‌ای هستید که مناسب شما باشد و یا می‌خواهید تا آن‌جا که ممکن است کنترل زندگی خود را به‌دست گیرید. آیا می‌خواهید هرچه زودتر از لحاظ مالی مستقل باشید و یا امیدوارید شغلی لذت‌بخش پیدا کنید که مخارج زندگی‌تان را تامین کند درحالی که می‌خواهید بدانید برای آن شغل واقعا چه کار باید بکنید، چه نوع زندگی‌ای می‌خواهد داشته باشید، چگونه می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید، و به‌عنوان یک فرد، می‌خواهید چه‌طور آدمی باشید. به‌طور خلاصه، اگر طالب کاری هستید که آن ‌را دوست داشته باشید، از آن لذت ببرید، یا احساس کنید که مناسب‌ترین کار برای شما است، و اگر می‌خواهید وقتی را برای شناخت خود و دنیای کار صرف کنید، این کتاب مناسب شما است. به نظر ‌می‌رسد با توجه به ترکیب جوان جمعیت کشور و نیازهای توسعه‌ای آن، جای این کتاب در کتابخانه‌های دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های عمومی کشور، همچنان خالی است.
قابل ذکراست کتاب «چتر نجات شما چه رنگی است؟» توسط سازمان فرهنگی فرا منتشر شده و با قیمت ۱۱۵۰۰ تومان در دست‌رس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
برای تهیه این کتاب همین‌طور می توانید از طریق تلفن: ۸۸۸۸۷۰۲ اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |