یکشنبه 16 بهمن، 1401

کدخبر: 11514 14:28:18 1394-01-21
بازتعریف همکاری با چینی ها در حوزه انرژی

بازتعریف همکاری با چینی ها در حوزه انرژی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بازتعریف همکاری با چینی ها در حوزه انرژی

بازتعریف همکاری با چینی ها در حوزه انرژی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه امورزیربنایی: وزیر نفت کشورمان اعلام کرد: ایران و چین بعد از برداشته شدن تحریم ها به همکاری خود ادامه خواهند داد و این همکاریها در حوزه های مختلف انرژی گسترش بیشتری نیز می یابد.

بیژن نامدار زنگنه» در گفت وگویی در پکن، چین را یکی از بزرگترین و مهمترین شرکای ایران در بخش نفت برشمرد و گفت: این کشور به عنوان یکی از بزرگترین برداشت کننده نفت ایران در شرایط تحریم، مناسبت ترین همکاری را با جمهوری اسلامی داشت و ما می خواهیم این همکاری پس از رفع تحریم ها نیز تداوم داشته باشد.

وی تصریح کرد که در مرحله جدید؛ همکاری ها در بخش برداشت نفت و کارهای توسعه ای با توجه به علاقه و حضور شرکت های چینی در کشورمان، پررنگ تر خواهد بود.

وزیر نفت از شرکت های «سینوپک» و «سی.ان.پی.سی» به عنوان شرکت هایی که هم اکنون در منطقه خوزستان و غرب کارون مشغول به فعالیت هستند، نام برد و ابراز امیدواری کرد که با تعریف مناسب تری از همکاریها، از این پس بنیانهای جدیدی در حوزه همکاریهای مشترک میان دو کشور گذاشته شود.

وی در پاسخ به این پرسش که «ایران با توجه به بدقولی برخی پیمانکاران چینی آیا با هم حاضر به همکاری با طرف های چینی خواهد بود»، گفت: به طور حتم این همکاریها تداوم خواهد داشت.

زنگنه ادامه داد: چین هم اکنون به بزرگترین واردکننده انرژی دنیا تبدیل شده و چنانچه فقط از منظر تجاری به این موضوع نگریسته شود، تداوم این همکاری، لازم و به نفع هر دو کشور است.

وزیر نفت تاکید کرد که کار درازمدت با چین برای انرژی ایران ضروری بوده و مشکلات موجود هم با صبر، حوصله و درایت قابل حل است.

وزیر نفت در مورد احتمال افزایش تولید نفت ایران بعد از برداشته شدن تحریم ها نیز گفت: ایران آمادگی دارد در صورت لغو تحریم ها و ظرف چند ماه، به تولید قبلی خود که حق قانونی و طبیعی یک کشور است، برسد.

زنگنه، پیشتر در سخنانی از آمادگی ایران برای افزایش یک میلیون بشکه ای صادرات نفت خام پس از لغو تحریم ها خبر داد و گفت: ایران آمادگی دارد در صورت لغو تحریم ها ظرف چند ماه صادرات نفت خام خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

وی خاطرنشان کرد که تولید این میزان نفت، از مجموع ظرفیت تولید از مدار خارج شده در میدانهای نفتی موجود به راحتی قابل انجام است.

زنگنه همچنین تغییر قیمت جهانی نفت را بعد از برداشته شدن تحریم های ایران، بعید دانست و گفت: تصور نمی کنم ،قیمت نفت تغییر تعیین کننده ای داشته باشد. به باور من اعضای اوپک آن قدر بالغ و با تدبیر هستند که تولید خود را با بازگشت ایران به گونه ای تنظیم کنند که آسیبی متوجه قیمت نفت نشود.

وی تصریح کرد: عقل سلیم حکم می کند وقتی ایران به صحنه تولید باز می گردد، دیگر اعضای اوپک با باز کردن جای ایران و بدون آسیب دیدن قیمت بازار و بر اساس سقف مصوب اوپک، اجازه دهند هر یک از کشور تولیدات خود را داشته باشند.

وی عصر امروز با «فو» رییس شرکت «سینوپک»، بزرگترین شرکت پالایش نفت چین دیدار کرد و با اعلام آمادگی برای گسترش همکاری میان طرفین در حوزه انرژی، خواستار اجرای تعهدات لازم از سو این شرکت چینی شد.

دیدار با مقامهای شرکت ملی نفت چین، گفت وگو با بزرگترین خریداران چینی نفت ایران از جمله شرکت یونیپک، شعبه تجاری سینوپک - بزرگترین شرکت پالایشی نفت آسیا - و بازدید شرکت دولتی ژوهای ژنرونگ از جمله برنامه های سفر وزیر نفت و هیات همراه به چین است.

هیات بلند پایه ایران در این سفر با مقامات اقتصادی چین و به ویژه دست اندرکاران صنعت انرژی گفت و گو خواهند کرد تا راهکارهای توسعه سرمایه گذاری ها در حوزه انرژی را نهایی کنند.

بر اساس آمارهای گمرک چین، ایران سال گذشته پس از عربستان سعودی، آنگولا و دیگر کشورها، ششمین صادرکننده بزرگ نفت به چین بود. صادرات نفت ایران به این کشور آسیایی سال گذشته با ٢٨ درصد افزایش نسبت به سال ٢٠١٣ میلادی به ٢٧,٤٦ میلیون تن، حدود ٥٥٠ هزار بشکه در روز، رسید.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |