چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 5011 15:05:41 1393-06-10
امير عبداللهيان: امنيت مصر امنيت ماست

امير عبداللهيان: امنيت مصر امنيت ماست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
امير عبداللهيان: امنيت مصر امنيت ماست

امير عبداللهيان: امنيت مصر امنيت ماست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

معاون عربي و آفريقاي وزارت امورخارجه با بيان اينکه ايران امنيت و ثبات مصر و همه کشورهاي منطقه را امنيت خود مي داند،افزود:خط قرمز ايران در منطقه توسل به افراط گرايي و تروريسم است.


 به گزارش ايرنا به نقل از اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امورخارجه "حسين امير عبداللهيان" در ديدار با هيات رسانه اي مصر اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با مصر حضور همه احزاب، گروه ها و طيف هاي سياسي را در روند مسالمت آميز سياسي در مصر براي کمک به توسعه و پيشرفت و ثبات و امنيت در اين کشور را حايز اهميت مي داند.
معاون عربي و آفريقاي وزارت امورخارجه در اين ديدار نگاه راهبردي جمهوري اسلامي ايران به مصر را مبتني بر نگاهي تاريخي ، تمدني و ادياني به عنوان کشوري مهم در جهان عرب و اسلام دانست و افزود:ايران علاقه مند به مشاهده مصري باثبات ، يکپارچه و پيشرفته و با ايفاي نقشي در خور شان واقعي و تاريخي اين کشور در منطقه و جهان اسلام است.
به گفته وي، مصر داراي جايگاه و ظرفيتي است که کشوري نمي تواند خلاء آن را پر کند.
اين مقام مسوول در وزارت خارجه با اشاره به سفر اخير خود به قاهره براي شرکت در مراسم تحليف عبدالفتاح السيسي رييس جمهور مصر و گفتگو با وي اظهار داشت : در اين ديدار کوتاه تاکيد شد که نگاه راهبردي جمهوري اسلامي ايران به مردم و کشور مصر بعنوان يک حوزه تمدني ، تاريخي و فرهنگي استوار است.
امير عبداللهيان افزود : رئيس جمهور مصر نيز در اين ديدار از اين رويکرد ايران استقبال کرد.
معاون عربي و آفريقايي وزارت امور خارجه همچنين افزود : ما علاقه منديم مردم و دولت مصر با پشت سرگذاشتن شرايط و چالش هاي کنوني نقش و جايگاه واقعي خود را براي کمک به مسايل منطقه اي و بين المللي ايفاء کنند.
اميرعبداللهيان همچنين حضور همه احزاب ، گروه ها و طيف هاي سياسي در روند مسالمت آميز سياسي در تحولات داخلي مصر براي کمک به توسعه و پيشرفت و ثبات و امنيت در اين کشور را حائز اهميت خواند و افزود : ايران امنيت و ثبات مصر و همه کشورهاي منطقه را امنيت خود مي داند و خط قرمز ايران در منطقه توسل به افراط گرايي و تروريسم است.
معاون وزير امور خارجه با رد برخي خبرسازي ها در خصوص مداخلات ايران در امور داخلي کشورهاي عربي تاکيد کرد : جمهوري اسلامي ايران بر مبناي وظيفه انساني واسلامي از نقش و نفوذ خود براي تقويت ثبات و امنيت و رفاه منطقه بهره مي گيرد و مقابله با توطئه هاي دشمنان مشترک جهان اسلام و در راس آن رژيم صهيونيستي را مدنظر دارد.
وي با انتقاد از برخورد دوگانه برخي کشورهاي فرامنطقه اي در برخورد با موضوعات مردمسالاري و تروريسم، بر رويکرد و عملکرد صريح و شفاف ايران در مبارزه با تروريسم و افراط گرايي و نيزحمايت از مبارزه جدي و قاطع با پديده شوم تروريسم در منطقه از جمله در عراق و سوريه تاکيد کرد.
اميرعبدللهيان همچنين با اشاره به حضور هيات مصري در نشست کميته فلسطين جنبش عدم تعهد در تهران ، بر دغدغه مشترک ايران و مصر در خصوص فلسطين تاکيد کرد امروز جهان اسلام اولويت خود را در دفاع از مسا له فلسطين مي داند و جمهوري اسلامي ايران همواره از مقاومت و همچنين وحدت گروه هاي فلسطيني حمايت مي کند.
وي بر لزوم حمايت از مطالبات به حق و مشروع مردم فلسطين و گروه هاي مقاومت تاکيد کرد و اظهار داشت:ارتقاي وضعيت دفاعي و اقتصادي مردم فلسطين و حمايت همه جانبه فلسطينيان براي رسيدن به حقوق مسلم و تاريخي خواست جمهوري اسلامي ايران است.
وي از مواضع مصر در خصوص ضرورت مقابله با پديده تروريسم و افراط در سوريه و عراق استقبال کرد و بر لزوم همکاري و تعامل نزديک بين کشورهاي موثر در منطقه از جمله مصر و ايران را براي ايجاد نوعي همگرايي و همکاري جمعي در منطقه براي مقابله با اين پديده بدور از مداخلات بيگانگان تاکيد کرد.

اميرعبداللهيان ايران و مصر را دو کشور مستقل و مهم درمنطقه خواند و روند توسعه دوجانبه روابط در ابعاد مشورت ها و گفت و گو هاي سياسي و همکاري هاي اقتصادي و فرهنگي را روبه رشد دانست.
معاون وزيرامورخارجه همچنين بر تداوم و تقويت اين همکاري ها تاکيد کرد و در اين خصوص عنوان کرد:جمهوري اسلامي ايران از هر ابتکار عملي براي تقويت همکاري هاي دوجانبه ، منطقه اي و بين المللي با مصر استقبال مي کند.
در اين نشست اعضاي هيات مصري به طرح ديدگاه هاي خود در زمينه تحولات منطقه اي و همچنين روابط ايران و مصر پرداخته و بر ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکيد کردند.
براساس اين گزارش،هيات رسانه اي متشکل از جمعي از نويسندگان و اصحاب رسانه هاي گروهي مصر، عصر روز يکشنبه با حسين اميرعبدللهيان معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه کشورمان ديدار و گفتگو کردند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |