شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 3127 13:05:18 1393-04-18
ارزیابی مثبت از رشد بورس به دلیل مصوبات اخیر دولت

ارزیابی مثبت از رشد بورس به دلیل مصوبات اخیر دولت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ارزیابی مثبت از رشد بورس به دلیل مصوبات اخیر دولت

ارزیابی مثبت از رشد بورس به دلیل مصوبات اخیر دولت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

فارس : شایان آرانی با بیان اینکه رشد اخیر بورس به دلیل دو مصوبه مربوط به پتروشیمی‌ها مثبت ارزیابی می‌شود، گفت: این رشد پشتوانه و دلایل مربوط به خود را دارد و در آینده نیز باید قیمت سهام شرکت‌ها بر مبنای دلایل اقتصادی باشد

شاهین شایان آرانی ، با اشاره به رشد اخیر بازار سهام به‌ واسطه دو مصوبه اخیر دولت درباره شرکت‌های پتروشیمی گفت: اگر اثرات فعلی نشأت گرفته از پشتوانه اقتصادی باشد، این امر مثبت ارزیابی می‌شود، اما نگرانی اصلی نگاه دستوری بر روند معاملات است.
وی افزود: اگر شرایط فعلی به وجود آمده به دلایل اتفاقات بنیادی باشد، قطعاً برگشت ناپذیر است، اما اگر به صورت دستوری با آن برخورد شود، این قیمت‌ها اصلاح خواهد شد، بنابراین نباید به صورت دستوری و حمایت‌های مصنوعی، قیمتها بالا نگه داشته شود.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه قیمت‌ها در بورس باید با رویکردی واقعی و بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین شود، گفت: بورس آینه اقتصاد است و هر اتفاقی در آن رخ دهد اثراتش نمایان خواهد شد.
شایان آرانی تأکید کرد: افزایش اخیر شاخص بورس نشانگر به کف رسیدن قیمت‌ها و تاثیر‌پذیری از دو مصوبه اخیر دولت است که به خوبی نمایانگر شده است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه رشد اخیر بازار (2000 واحد) در مقایسه با رقم کل شاخص، عدد ناچیزی است، تصریح کرد: روند مثبتی که شروع شده، قطعاً با توجه به فعل و انفعالات واقعی است.
وی با اشاره به اینکه اعتقادی به نظام حمایتی در بورس ندارد، گفت: بازار سرمایه ایران به اندازه تولید ناخالص داخلی ارزش دارد و باید طبق قانون شفاف و بدون دخالت و نفوذ دولت فعالیت کند و در صورتی اصلاح ساختارها در آن از جمله ارکان بازار، فعل و انفعالات خودجوش، تبلیغات صحیح ارکان بازار و اینکه تحت نفوذ دولت نباشد، به بازاری غالب دست خواهیم یافت.
وی تاکید کرد: پایین آمدن قیمت‌ها نیز باید بر مبنای قاعده و منطق باشد و همان طور که باید روند افزایشی آن براساس فعل و انفعالات واقعی صورت پذیرد.
آرانی در پاسخ به این سئوال که آیا نباید دولت به تعهدات خود در قبال بنگاه‌های اقتصادی پایبند باشد، گفت: اتفاقاً اگر دولت به موقع تعهدات خود را انجام دهد، بسیاری از مشکلات و موانع برطرف خواهد شد و اولین اثبات حمایت دولت از بخش خصوصی این است که دولت به تعهدات خودش پایبند باشد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |