یکشنبه 16 بهمن، 1401

کدخبر: 6758 16:38:17 1393-08-21
آغاز فضاسازی در مجلس علیه دانش‌آشتیانی

آغاز فضاسازی در مجلس علیه دانش‌آشتیانی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
آغاز فضاسازی در مجلس علیه دانش‌آشتیانی

آغاز فضاسازی در مجلس علیه دانش‌آشتیانی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

هنوز نماینده‌ها به صحن مجلس نیامده‌اند که پیامک‌ها، یکی پس از دیگری از برخی سایت‌های خاص روی تلفن همراه نمایندگان مخابره می‌شود. پیامک‌ها همگی محتوای مشابهی دارند، گزینه تازه وزارت علوم، باز هم از نگاه برخی که بیرون گود بهارستان نشسته‌اند، منتسب است به آنچه «فتنه» می‌نامند و به گفته «علی مطهری»، معلوم نیست انتساب به این مساله برای برخی بهره‌برداری‌های سیاسی چه زمان به پایان خواهد رسید

در صحن مجلس، به محض اینکه بهروز نعمتی، عضو هیات‌رییسه، خبر معرفی فخرالدین آشتیانی به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم را مطرح می‌کند، همهمه به پا می‌شود؛ بلوایی که باز هم می‌توان آن را به پای تلاش و پشتکار جبهه پایداری‌ها نوشت. وقتی نوبت به قرائت نامه رییس‌جمهور رسید، پیش از آنکه سبحانی‌نیا شروع به خواندن نامه از تریبون کند، فریادهای از پیش هماهنگ شده «دو دو» به نشانه اعتراض، گوش نمایندگان را پر کرده بود. وزیری که به گفته عبدالوحید فیاضی، هنوز خیلی‌ها با کارنامه کاری او آشنا نشده‌اند و به جز چند پیامک، اطلاع موثقی از گذشته و پیشینه مدیریتی او ندارند.

محمدرضا تابش، از این برخورد به‌شدت ناراضی است و با حرارت سخن می‌گوید. از اینکه به گفته او، «دولت دست روی دست گذاشته تا بخشی از درون دولت- بقایای دولت گذشته برخی اطلاعات را به دست نمایندگان برسانند» او جریان به‌راه‌افتاده در صحن را مساله‌ای سازماندهی‌شده و از پیش هماهنگ شده می‌داند. از ماجرای «دو دو» نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری گرفته تا پیامک‌هایی که یک‌ریز از شب گذشته و بامداد روز معرفی وزیر، فرستاده شده. او تاکید دارد سنگ‌اندازی در مسیر رای‌آوردن وزیر علوم، از جایی خارج از مجلس کلید خورده و اطلاعاتی هماهنگ از جانب برخی نهادها و سازمان‌ها در اختیار برخی از نمایندگان قرار گرفته است.

حسینیان: مدارکش موجود است

تابش البته نزد رییس مجلس رفته و در این زمینه با شخص علی لاریجانی حرف زده: «به ایشان گفتم شما رییس مجلس هستید و هر حرکتی در مجلس به حساب شما نوشته می‌شود. ما احترام رییس مجلس را لازم می‌دانیم اما از او درخواست داریم حفظ شأن و وجاهت نمایندگان را داشته باشد. نمایندگانی که هنوز حرف کسی را نشنیده‌اند چطور این‌گونه دودو می‌گویند و مخالفت می‌کنند؟» علی مطهری هم به «خانه ملت» گفته: «باید دست از بهانه‌گیری و حساسیت‌های بیش‌ازحد درباره حوادث سال ۷۸و ۸۸برداشت، چنانچه بسیاری از اتهاماتی که به رضا فرجی‌دانا و محمود نیلی‌احمدآبادی زدند وارد نبود. مجلس باید قبول کند که گفتمان دیگری در انتخابات سال ۹۲رای آورده و باید به رای مردم احترام بگذارند.»اما روح‌الله حسینیان، کماکان معرفی هر وزیر را به حوادث ۷۸و ۸۸پیوند می‌زند. او به اسناد و مدارکی اشاره دارد که به دست نمایندگان رسیده و نشان از اقدامات و فعالیت‌های احمدی‌دانش آشتیانی دارد؛ مدارکی که به گفته او کار این وزیر پیشنهادی را در اخذ رای‌اعتماد مجلس سخت خواهد کرد. گویا بیشتر این اسناد و مدارک مربوط به اقدامات احمدی ‌دانش‌آشتیانی درباره مسایل ۷۸است، زیرا او در آن زمان، معاون مصطفی معین وزیر علوم دولت خاتمی بوده است. جبار کوچکی‌نژاد هم سابقه سیاسی احمدی آشتیانی را کمتر از نیلی و توفیقی نمی‌داند.

پیامک‌های بامدادی علیه وزیر پیشنهادی

برخی سایت‌ها خوراک رسانه‌ای انتساب وزیر پیشنهادی به آنچه «فتنه» می‌خوانند را از پیش فراهم کرده بودند و جالب اینکه این‌بار نه‌تنها از سایت‌های خاص که از برخی شماره‌های ناشناس، اتهام‌هایی نسنجیده به وزیر پیشنهادی پیامک می‌شد. پیامک‌ها از شش صبح به این طرف روی گوشی نمایندگان آمده تا آنها را نسبت به خبری که قرار بود در صحن علنی مطرح شود، آگاه کنند. تابش موبایلش را از جیب درآورده و همه پیامک‌ها را نشان می‌دهد.

جالب اینکه یک شبه‌سایتی به نام «اشراف دانشجویی» هم مدعی مراتب فتنه‌آمیزی وزیر علوم پیشنهادی شده و مدام نام دکتر مصطفی معین به‌عنوان یک برچسب در کنار نام وزیر پیشنهادی آمده و اینکه ایشان مدتی معاون آقای معین بوده‌اند. مصطفی معین در دوره اصلاحات سکان وزارت علوم را در دست گرفت و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۴نیز از جمله نامزدهای ریاست‌جمهوری بود. البته همه‌چیز به همین‌جا ختم نمی‌شود. چنانچه کمی بعدتر به‌یکباره خبر می‌رسد که یکی از نمایندگان فیلمی از آشتیانی در موبایلش دارد که گویا باز هم مساله فتنه را نشان می‌دهد.

حسین طلا مدعی است که داخل موبایلش فیلمی دارد که اگر آن را نمایش دهد خیلی از مسایل درباره پیشینه سیاسی وزیر پیشنهادی مشخص خواهد شد. محمدرضا تابش البته به سرعت‌عمل منتقدان و جریان تندرو در مجلس احسنت می‌گوید. اینکه از شب گذشته تا به امروز این‌همه فعالیت از خود نشان داده‌اند و از همان صبح زود سحرخیز شده و مشغول رایزنی برای ایجاد مخالفت با گزینه پیشنهادی وزارت علوم بوده‌اند.

سندها از کجا می‌آیند؟

او البته مسایل و پشت‌پرده‌های دیگری را رو می‌کند؛ مطالبی که شاید بهتر آن بود پیش از اینها مطرح می‌شد. نماینده‌ای به تابش گفته که اطلاعات مربوط به دکتر نیلی از طریق برخی از داخل بدنه وزارت اطلاعات در اختیار او قرار گرفته و حالا تابش با عصبانیت نسبت به هرگونه همکاری‌های درون‌سازمانی برای بدنام‌کردن وزرای پیشنهادی هشدار می‌دهد.

او البته می‌گوید: «متاسفانه این حرکت در مورد آقای نیلی هم انجام شد و در همین زمینه به شخص وزیر اطلاعات در زمینه همکاری برخی نیروهای درون این وزارتخانه و ارایه برخی اسناد به نمایندگان هشدار دادیم؛ هشداری که نه‌تنها اثر نکرده که این‌بار سرعت‌عمل بیشتری یافته و شبکه‌ای برای مخالفت با وزیر پیشنهادی هماهنگ شده است

نماینده اردکان تاکید دارد که متخلفان درون وزارت اطلاعات آنهایی هستند که از دولت گذشته در درون وزارتخانه باقی مانده‌اند و به شکل خاصی با برخی نمایندگان رابطه دارند و برخی اطلاعات از همان ابتدای رای اعتماد به این سمت از طریق آنها به دست نمایندگان می‌رسیده؛ اطلاعاتی که گاهی در افتادن وزرا نقش داشته و گاهی در عدم‌رای‌اعتماد آنها به وزیر پیشنهادی.

تلاش برای خوانده نشدن نامه رییس‌جمهوری

در این میان خبر دیگری که در راهروی مجلس از زبان نمایندگان شنیده می‌شد حاکی از تلاش‌های صبحگاهی برخی نمایندگان برای قرائت‌نشدن نامه معرفی وزیر و تغییر گزینه پیشنهادی از سوی رییس‌جمهور بود. برخی نمایندگان می‌گفتند که علت تاخیر سه‌ساعته در قرائت نامه این بوده که برخی از نمایندگان از طریق هیات‌رییسه و همینطور از طریق معاون پارلمانی رییس‌جمهور درخواست خود را برای اعلام‌نشدن نام دانش آشتیانی و تغییر گزینه پیشنهادی، به دفتر رییس‌جمهور اعلام کرده‌اند.

مجید نصیرپور، معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی رییس‌جمهوری از زاهدی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به‌عنوان یکی از افرادی که درخواست داشته گزینه پیشنهادی رییس‌جمهور تغییر کند و این درخواست را با معاون پارلمانی رییس‌جمهور در میان گذاشته یاد می‌کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |