‏”جهان اقتصاد” با نگاهی به متغییرهای اقتصادی کشور بررسی کرد:‏ پیش‌بینی نرخ مسکن در سال ۱۳۹۴‏

0
۴۱۱ بازدید

در حالی که آمارهای رسمی تایید می کنند، ۴۰ درصد پروانه های ساختمانی صادر شده به مرحله ساخت نرسیده، انجمن انبوه سازان از رشد ۷۰ درصدی قیمت مسکن طی سال ۹۴ خبر داده است.‏

گزارش های رسمی تایید می کند میزان تولید مسکن در سال ۹۳ حداقل ۳۰ درصد کاهش یافته است، اما از سوی دیگر ۴۰ درصد پروانه های ساختمانی صادر شده در سال ۹۲ هنوز به مرحله ساخت نرسیده است. آخرین گزارش های سامانه ثبت معاملات املاک نیز تایید می کند، میزان خرید و فروش خانه های کوچک در شهریور ماه سال جاری در قیاس با سال گذشته ۸۸ درصد رشد داشته است. اما در فصل تابستان میزان معاملات مسکن حداقل ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش داشته است. گزارش همین نهاد تایید می کند طی پنج ماه گذشته تنها در اردیبهشت ماه و شهریور ماه معاملات مسکن با رونق نسبی همراه بوده است. از سوی دیگر گزارش های مرکز آمار و بانک مرکزی همچنان تاکید دارد قدرت خرید خانوارها رشد قابل توجهی نداشته و تنها ۲۵۰ هزار تومان از میزان کسری بودجه ۵۰۰ هزار تومانی آنها کاسته شده است. گزارش تحقیقی دیگر نیز خبر می دهد که خانوارهای طبقه متوسط با پس انداز یک سوم حقوق ماهیانه خود پس از ۳۵ سال قدرت خرید خانه در تهران و شهرهای بزرگ را پیدا می کنند.در همین حال میزان رشد بخش مسکن در فصل بهار نیز تنها ۲.۱ درصد بوده است. این رشد به افزایش ساخت و سازها کمک می کند و انتظار می رود تا پایان سال و همزمان با اجرای سیاست های خروج از رکود تعداد بیشتری ملک وارد چرخه بازار شود.با این وجود رئیس انجمن انبوه سازان پیش بینی کرده سال آینده مسکن ۷۰ درصد رشد قیمت را تجربه کند.

بیت‌الله ستاریان در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا کاهش آمار ساخت و ساز در کشور می‌تواند در سال ۹۴ قیمت مسکن را تحت تأثیر قرار دهد، گفت: دولت‌ها در گذشته همواره تعمداً‌ رکورد بخش مسکن را ایجاد می‌کنند تا از لحاظ تبلیغات و ارائه آمار مناسب اعلام کنند که قیمت مسکن را ثابت نگه داشته‌اند که اتفاقاً این موضوع ضرر و زیان‌های زیادی را به اقتصاد کشور وارد می کند. وی با تأکید بر اینکه نگه داشتن تعمدی رکود مسکن موجب کوچ سرمایه از بخش مسکن می‌شود، افزود: همواره سرمایه‌های خرد و کوچک هستند که وارد بخش مسکن می‌شوند و وقتی که رکود رخ می‌دهد سرمایه‌های خرد و تولیدکنندگان کوچک از این بازار فرار کرده و کوچ می‌کنند و همین می‌شود که می‌بینیم مرکز آمار اعلام می‌کند ساخت و ساز ۵۰ درصد کاهش یافته است. ستاریان خاطرنشان کرد: وقتی که سرمایه‌ها از بازار مسکن خارج می‌شوند و آمار ساخت و ساز کاهش می‌یابد نیاز و تقاضای انباشته مسکن افزایش می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با وضعیت به وجود آمده حداقل سالانه نیازمند تولید یک میلیون واحد مسکونی هستیم، گفت: در مقایسه‌ای که مرکز آمار انجام داده است تولید مسکن در سال‌ جاری نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است اما اگر همین آمارها نسبت به سال ۹۱ مقایسه می‌شد کاهش تولید مسکن به بیش از ۹۰ درصد می‌رسید. ستاریان افزود:‌دولت‌ها همواره در یک دوره بازار مسکن را در رکود فرو می‌برند تا فرصت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری داشته باشند.‏ وی ادامه داد: در سال ۹۰ وقتی دولت به خاطر رکودی که در بازار مسکن ایجاد کرد، جشن تساوی خانوار و مسکن را گرفت دیدیم که در سال ۹۱ قیمت مسکن ۱۴۵ درصد رشد کرد.‏ ستاریان با اشاره به اینکه اگر وضعیت عادی تولید مسکن را داشتیم باز هم چند میلیون کسری واحد مسکونی داریم، تصریح کرد: اگر با این وضعیت تولید مسکن ادامه یابد و وارد رونق نشویم بازار مسکن به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.‏ وی افزود: دولت نباید فریب رکود بازار مسکن را بخورد و تصور کند اگر تولید مسکن کاهش یابد بازار مسکن از رکود خارج و خرید و فروش رونق می‌گیرد، همانند سال ۹۱ در سال ۹۴ هم باید شاهد جهش قیمت مسکن باشیم.

بر اساس آخرین مرکز آمار ایران که از اطلاعات پروانههای ساختمانی صادر شده از سوی شهرداری کشور در بهار ۱۳۹۳ اطلاع میدهد، در بهار سال ۱۳۹۳ تعداد ۳۴هزار و ۲۳۷ پروانه ساختمانی از سوی شهرداری‌های کشور صادر شده که به نسبت فصل گذشته حدود ۴۵.۵ درصد و به نسبت فصل مشابه سال گذشته حدود ۳۸.۴ درصد کاهش داشته است. از کل پروانه‌های صادر شده ۳ هزار و ۳۰۲ پروانه (۹.۶ درصد) مربوط به افزایش بنا و ۳۰ هزار و ۹۳۵ پروانه (۹۰.۴ درصد) مربوط با احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود ۴۶.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۴۰.۳ درصد کاهش داشته است.‏ بر اساس این آمار تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان در بهار سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۱۰۰ هزار و ۲۱۹ واحد بوده که نسبت به فصل گذشته حدود ۴۵.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۴۸.۲ درصد کاهش داشته است.‏ همچنین براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران تعداد ۳ هزار و ۵۲۲ پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۲.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۵۰.۵ درصد کاهش داشته است.‏ این تعداد پروانه حدود ۱۰.۳ درصد از کل پروانه های ساختمانی کشور را تشکیل می‌دهند. از پروانههای صادر شده در شهر تهران ۱۹ پروانه (۵ درصد) مربوط به افزایش بنا و ۳ هزار و ۵۰۳ پروانه (۹۹.۵ درصد) مربوط به احداث ساختمان بوده است که پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به فصل گذشته حدود ۲.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۵۰.۶ درصد کاهش داشته است.

در عین حال یک کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که ایا وام ۸۰ یا ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن در صورت تصویب باعث افزایش نرخ تورم می شود،‌ گفت:‌ این موضوع که عده ای معتقدند وام خرید مسکن باعث تورم می شود قابل قبول نیست،‌ تسهیلات مسکن نمی تواند تورم زاد باشد. جمشید پژویان در گفت و گو با ایلنا ادامه داد: در واقع زمانی که تسهیلاتی با سقف ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومان داده می شود، مردم بابت بازپرداخت اقساط آن تقاضای خود را برای خرید کالاهای دیگر کاهش می دهند بنابراین شاید ممکن باشد که تسهیلات باعث افزایش قیمت مسکن شود اما به هیچ وجه به معنای تورم نیست. وی درباره تاثیرگذاری وام ۶۰ میلیون تومانی در خرید خانه تاکید کرد:‌ این وام در شهرستان ها می تواند موثر باشد وگرنه برای شهرهای بزرگ که میانگین قیمت یک مسکن با سطح متوسط رو به پایین زیر ۴۰۰ میلیون تومان نیست،‌ نمی تواند نقش اساسی در تامین مالی خرید خانه داشته باشد.

پروژیان با بیان اینکه پس از طی دوره نسبتا بلند رکود قیمت مسکن افزایش بیشتری پیدا می کند، ‌گفت: معمولا کسانی که قدرت خرید مسکن دارند، نسبت به خرید اقدام می کنند اما اگر پس از یک سال یا دو سال قیمت مسکن تغییر نکند، پس از طی دوره نسبتا بلند رکود، مسکن نسبت به دیگر کالاها و دارایی ها افزایش قیمت بیشتری پیدا می کند.

گمانه زنی‌های زیادی برای پیش بینی بازار مسکن در سال آینده وجود دارد اما کارشناسان معتقدند که با ادامه این روند، احتمال شوک قیمتی به بازار مسکن وجود ندارد. ‏ مهر دراین باره می نویسد، وضعیت بازار مسکن در سال آینده موضوعی است که از کارشناسان تا متقاضیان بازار مسکن را به خود مشغول کرده است و هرفردی به فراخور جایگاهی که دارد، برداشت متفاوتی را از وضعیت بازار در سال آینده ارایه می‌کند. در این میان بنگاه های املاک از جمله گروه هایی هستند که بازار مسکن را از اوایل سال آینده پررونق توصیف می‌کنند و معتقدند که بازار مسکن با تحولاتی از ماه های ابتدایی سال روبرو می شود.

این اظهارنظرها نگرانی هایی را برای بخشی از متقاضیان به وجود می‌آورد، زیرا همیشه رونق در بازار مسکن مساوی با افزایش قیمت بوده است، بنابراین احتمال می‌دهند که بازهم قدرت خرید آنها کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها سیرصعودی بیابند. هرچند که برخی از کارشناسان معتقدند تا زمانی که دولت سیاست‌های خود را در بخش مسکن اجرایی نکند احتمال تغییر زیادی در بازار مسکن وجود ندارد اما تعدادی دیگر از کارشناسان بر این اعتقاد هستند که پس از یک دوره رکود، بازار مسکن به دوران پررونق خود باز می‌گردد که در این شرایط احتمال افزایش قیمت هم وجود دارد. از سوی دیگر، زمانی که مسکن کمی با رونق همراه می‌شود تقاضاهای کاذب به بازار هجوم می آورند و شرایطی به وجود می آید که این تقاضاها حتی از تقاضاهای واقعی بازار مسکن هم پیشی می‌گیرند به همین دلیل ورود سرمایه گذاران به بخش مسکن، موجب ایجاد حباب قیمتی و افزایش کاذب قیمت‌ها می‌شود.

به طور معمول پس از هجوم این سرمایه گذاران به بازار مسکن و افزایش چندبرابری قیمت‌ها، بازار در رکود فرو می‌رود که پس از این دوران به شدت از حجم تقاضاها کاسته می شود. بنابراین امروزه که حدود دو سال از رکود بازار مسکن می‌گذرد، متقاضیان نگرانند که بازهم این سناریو تکرار شود و قیمت‌ها با سرعت افزایش پیدا کند. اما برخی عوامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن وجود دارد که در صورت کنترل احتمال شوک قیمتی به بازار را از بین می برد. در واقع دولت با کنترل برخی بازار های سرمایه ای توانسته شوک قیمتی را از بازار مسکن دور کند، ضمن آنکه سیاست های دولت در بخش خارجی هم تاثیر زیادی را بر آرامش بازار گذشته است، هرچند که سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن در سال آینده هنوز اعلام نشده است اما در صورت تقویت عرضه، جهش قیمتی در بازار مسکن بعید به نظر می‌رسد.

در این خصوص محمدمهدی مافی دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با مهر، اظهار داشت: پیش بینی از ۶ ماه آینده این است که بازار مسکن بر همین روال ادامه می یابد زیرا بعید است که در سطح برخورداری جامعه اتفاق خاصی بیفتد. وی با بیان اینکه بنابراین ۶ ماه ابتدای سال، بازار با ثباتی داریم، گفت: اما پیش بینی ما این است که در ۶ ماهه دوم سال آینده مسکن پا به پای تورم پیش برود. و بازار مسکن در نیمه دوم سال آینده رونق بیشتری پیدا کند. مافی با اشاره به اینکه تنها چیزی که قیمت یک کالا را تعیین می کند موضوع عرضه و تقاضا است، بیان کرد: با توجه به اینکه تقاضا هرساله با افزایش روبرو می شود، بنابراین افزایش تقاضا در سال آینده می تواند بازار مسکن را کمی به رونق بازگرداند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10848