‎۲‎عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در سال ‏‎۲۰۱۵‎

0
۲۳۵ بازدید

مانی مورنینگ:‏ تازه ترین تحلیل کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که قیمت طلا در سال ‏۲۰۱۵‏ میلادی بیش از هر چیزی تحت تاثیر دو عامل مهم خواهد بود.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۵ میلادی به شدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا و تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی به خصوص چین و هند قرار خواهد داشت.بر اساس این گزارش یکی از مهمترین دردسرهای طلا در سال ۲۰۱۴ میلادی افزایش ارزش دلار بوده و به نظر می رسد این عامل طی سال ۲۰۱۵ میلادی نیز تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت.

شاخص ارزش دلار از ۸۰ واحد در اوایل ماه جولای به بیش از ۸۸.۵ واحد افزایش یافته و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا و سایر کالاها وارد کرده است. شاخص ارزش دلار در ۵ ماه گذشته بیش از ۱۰.۶ درصد رشد داشته که این میزان افزایش برای یک ارز بین المللی بسیار چشمگیر است.افزایش ارزش دلار در هفته های اخیر مساله ای است که از سال ۲۰۰۹ میلادی بی سابقه بوده است. به نظر می رسد تحولات اقتصادی آمریکا طی ماه های آینده تاثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا خواهد داشت.

برخی تحلیلگران بر این باورند که شرایط اقتصادی آمریکا طی ماه های آینده بهتر خواهد شد و این مساله به نفع ارزش دلار و به ضرر قیمت طلا خواهد بود. البته تصمیم اخیر فدرال رزرو آمریکا برای صبر کردن در خصوص افزایش نرخ بهره نیز می تواند عامل مهمی بر نوسانات ارزش دلار باشد.عامل مهم دیگری که بر قیمت طلا در سال آینده موثر خواهد بود افزایش تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی است. تقاضای چین و هند می تواند طی ماه های آینده عامل مهمی در تعیین قیمت طلا باشد.گرچه آمارهای دقیقی از وضعیت تقاضای فیزیکی طلا در چین وجود ندارد ولی برخی آمارها نشان می دهد که تقاضای طلای چین از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ میلادی بیش از دو برابر رشد داشته و پیش بینی می شود این روند طی سال های آینده نیز با توجه به بهبود اوضاع اقتصادی این کشور ادامه یابد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8109