۹۶ درصد مخاطرات طبیعی دهه اخیر پیامد پدیده‌های جوی است

0
۴۶۰ بازدید

گروه امورزیربنایی-رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه در دهه اخیر ۵٫۴ میلیارد نفر در جهان تحت تاثیر مخاطرات طبیعی قرار گرفته‌اند و پدیده‌های جوی ۹۶ درصد این مخاطرات را شامل می‌شود بر تقویت زیرساخت‌های ذخیره داده و اطلاعات در هواشناسی تاکید کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، سحر تاج‌بخش‌مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی در گردهمایی مدیران‌کل، ذی‌حسابان و روسای اداره توسعه مدیریت و منابع هواشناسی استان‌ها با اشاره به اینکه “هواشناسی یک سازمان فرابخشی است و صرف هزینه در هواشناسی در واقع سرمایه‌گذاری است”، ابراز امیدواری کرد با راهنمایی‌ها و حمایت‌های رئیس امور استان‌ها و مناطق سازمان برنامه و بودجه کشور و هیات همراه، هواشناسی موفق به جذب منابع مالی و انسانی بیشتری شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه فعالیت‌های هواشناسی در سطح جهان با رویکرد “حفاظت از جان و مال مردم” در شش فرایند دیدبانی، مدیریت داده و اطلاعات، پیش‌بینی و تولید محصول، اطلاع‌رسانی، آموزش و ظرفیت‌سازی و پژوهش و تحقیق تنظیم شده و در ایران نیز این فرایندها از دیرباز اجرا می‌شود، افزود: فعالیت‌‌های بین‌المللی، دیدبانی وضع هوا، تولید محصول و اطلاع رسانی در زمره اهم فعالیت‌های بین‌المللی سازمان هواشناسی قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: دیدبانی وضع هوا شامل شبکه دیدبانی، تجهیزات دیدبانی و مدیریت داده و اطلاعات می‌شود و سازمان هواشناسی کشور در حال حاضر با وجود ۱۵ ایستگاه جو بالا، ۱۴۱ ایستگاه‌ همدیدی، ۲۴۲۷ ایستگاه باران‌سنجی، ۵۱ ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی، شش ایستگاه دریایی، ۶۶ ایستگاه جاده‌ای، ۱۳ ایستگاه سنجش گرد و خاک و شش ایستگاه سنجش آلودگی، خدمات مرتبط را به کاربر خاص و عام ارائه می‌دهد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن معرفی سامانه هشدار سیل و سامانه تهک، در خصوص دو مرکز مهم ملی وابسته به سازمان هواشناسی گفت: در مرکز ملی خشکسالی روزانه بیش از ۲۰۰ محصول متنوع مرتبط با پایش و پیش بینی خشکسالی و در مرکز ملی اقلیم‌شناسی نیز پیش‌بینی‌های بلند مدت اقلیمی برای بارش و دما در بازه‌های زمانی هفتگی، ماهانه، فصلی و دهه‌ای تولید می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به لزوم ارتقاء و بروزرسانی مدل‌های مورد استفاده در دو مرکز فوق، بر تقویت زیرساخت‌های ذخیره داده تاکید کرد.

تاج‌بخش در ادامه تشریح شاخص توزیع اعتبارات استانی بخش هواشناسی برگرفته از دستور‌العمل اجرای بودجه و تنظیم موافقتنامه‌های هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پرداخت و تصریح نمود: در بخش شاخص‌های قانون استفاده متوازن از امکانات کشور، هواشناسی آمادگی دارد شاخص‌های خود را در دو موضوع اصلی پایش و دیدبانی، و پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی تقسیم بندی کند.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102050