کد خبر: 132378
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹

۹۰ هزار متقاضی مسکن ملی در مرحله سوم ثبت‌نام پذیرش شدند

۹۰ هزار متقاضی مسکن ملی در مرحله سوم ثبت‌نام پذیرش شدند

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، محمد اسلامى وزیر راه و شهرسازى به تبیین دستاوردهاى ۴ دهه راه و شهرسازى در بخش مسکن پرداخت.

وزیر راه و شهرسازى در خصوص اجراى طرح اقدام ملى مسکن، گفت: در طرح اقدام ملی مسکن در حدود ۴۳۶ هزار نفر واجد شرایط داشتیم که در طی دو مرحله از آن‌ها ثبت‌نام شد و برای این تعداد نیز زمین تهیه و پروژه کارسازی شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در ثبت‌نام مرحله سوم برای ۱۸۳ شهر ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن برای متقاضیان واجد شرایط انجام نشده بود که اخیرا برای این تعداد نیز ثبت‌نام انجام دادیم و تعداد شهرهایی که در آنها طرح اقدام ملی مسکن اجرایی خواهد شد افزایش یافت.

اسلامی با اشاره به اینکه در مرحله سوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن ۲۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند از واجدشرایط بودن ۹۰ هزار نفر در این مرحله از ثبت نام خبر داد و افزود: وزارت راه و شهرسازی با همراهی سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها برای این تعداد نیز زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن پیش‌بینی کرده و این پروژه‌ها آغاز شده است.

وی در بیان اجرای طرح اقدام ملی مسکن توضیح داد: در یکسری از شهرها مردم زمین را تحویل گرفتند و خودشان به شکل گروهی کار احداث را آغاز کرده‌اند. در اجرای یکسری از پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن از آنجاییکه در مناطقی است که زمین به شکل فراوان وجود ندارد اجرای طرح اقدام ملی مسکن به شکل مجتمع‌سازی انجام خواهد شد که در خصوص این دسته با تعدادی از کارگزاری‌ها قرارداد بستیم و مردم به آن پروژه‌ها متصل شدند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نوع سوم پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن پروژه‌های مشارکتی هستند در خصوص اجرای این بخش از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن، توضیح داد: در پروژه‌های مشارکتی سازندگان بخشی از واحدها را به عنوان سهم خود به شکل آزاد می‌فروشند و سهمی که در اختیار وزارت راه و شهرسازی است با شرایط اعلام شده در اختیار متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرار خواهد گرفت.

پذیرش ۹۰ هزار متقاضی مسکن ملی در مرحله سوم ثبت‌نام
اسلامی تاکید کرد: برای متقاضیان پذیرفته شده مرحله اول و دوم که به تعداد ۴۳۶ هزار نفر و مرحله سوم ۹۰ هزار نفر هستند، اراضی تامین شده و در حال تامین است و کار اجرای طرح اقدام ملی مسکن‌ آغاز شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم در بیان دلایل تاخیر در اجرای برخی از پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن گفت: اجرای طرح اقدام ملی مسکن در برخی شهرداری‌ها شروع نشده که یا مشکل از شهرداری بوده و یا مشکل از نوع زمین بوده که قیمت تمام شده‌اش در چارچوب مبلغ تعیین شده و در استطاعت جامعه هدف نبوده است و یا به دلایل گوناگون دیگر اجرای پروژه با تاخیر مواجه شده است که در حال رفع و رجوع این دست از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن هستیم.
برآورد می‌شود این تعداد از واحدهای دارای اشکال در حدود ۱۰ هزار واحد باشند. اسلامی افزود: در مجموع برای ۵۰۰ هزار واحدی که ثبت نام انجام و متقاضیان نیز شناسایی شدند، برنامه‌ریزی برای تامین مسکن انجام داده‌ایم.

واریز وجوه اولیه اقدام ملی مسکن توسط ۱۵۰ هزار متقاضی
وزیر راه و شهرسازی از واریز وجوه اولیه طرح اقدام ملی مسکن توسط ۱۵۰ هزار نفر از متقاضیان خبر داد و گفت: اگرچه مهلت واریز وجه توسط متقاضیان به اتمام رسیده بود. اما با بانک مسکن توافق کردیم تا برای آنهایی که تشکیل پرونده داده اند امکانی فراهم شود تا این افراد بتوانند پول خود را واریز کنند و به پروژه ها متصل شوند تا اجرای این طرح، سرعت بگیرد.

وی به بیان برخی از تسهیل‌گری‌های دولت در اجرای طرح اقدام ملی مسکن پرداخت و توضیح داد: آیین‌نامه‌های متعددی در دولت تصویب شد تا در جاهایی که مردم مشکلاتی داشتند اصلاحاتی انجام شود. برخی از مشکلات حقوقی مردم رفع شد. بدین معنا که افرادی که دو دانگ در یک واحد سهم داشتند و بدین واسطه فرم ج آنها سبز بود مشکلاتشان تصحیح و شرایطی فراهم شد تا به این افراد عنوان مالک تعلق نگیرد. همچنین، برای افرادی که از شهری به شهر دیگر نقل مکان کرده بودند یا کارمند و متعلق به نهاد و ارگانی بودند نیز مشکلات در حال برطرف شدن است.

اسلامی ادامه داد: اگر ارگان و یا نهادی که متقاضیان طرح ملی مسکن تایید کند که یکسال گذشته به واسطه کار خود به شهر دیگر نقل مکان کرده‌اند این شرط سابقه پنج سال سکونت برای آنها حذف خواهد شد.

افزایش بازپرداخت تسهیلات زمین طرح اقدام ملی از ۵ به ۱۰ سال
وی یادآور شد: بازپرداخت تسهیلات زمین برای متقاضیان ۵ ساله بود که آن را به ۱۰ سال افزایش دادیم. عضو کابینه دولت دوازدهم درباره اتمام مسکن مهر و پروژه‌های این طرح طولانی مدت نیز اعلام کرد: آخرین برآوردها از باقیمانده تعداد واحدهای مسکونی مهر ۷۰ هزار واحد بود که هم اکنون از این تعداد بیش از ۳۰ هزار واحد تحویل متقاضیان شده است. حدود ۳۹ هزار واحدی که باقیمانده است نیز در حال تکمیل هستند.

اسلامی در بیان تاخیر این طرح نیز گفت: در جاهایی پیمانکاران مشکلاتی داشتند، جاهایی نیز مردم پول خود را با تاخیر پرداخت کردند که مشکلات در حال رفع است. وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: پرونده مسکن مهر به زودی بسته می‌شود و مسکن مهری که در تعهد وزارت راه و شهرسازی و دولت است باقی نخواهند ماند.

اسلامی در خصوص بازآفرینی شهری و اجرای این طرح در بافت‌های ناکارآمد شهری نیز توضیح داد: در اجرای بازآفرینی شهری سه کار مهم در دستور کار قرار گرفت. نخست، بهسازی شهری و محلات برای بافت‌های فرسوده و ناکارآمد که در این بخش یکسری از شهرها به عنوان شهرهای بحرانی بودند و بیش از ۵۰۰ پروژه برای آنها، اجرا شد.

ساماندهی زابل و چابهار در حال انجام است
وی ادامه داد: شهری مثل زابل سالیان سال بود که آرزوی مردم‌اش بود که این شهر محلیت و شهریتی پیدا کند. بخش عمده زابل خاکی و خدمات شهری ضعیفی با کوچه و خیابان‌های خاکی داشت که برای نخستین بار موفق شدیم بهسازی شهری برای زابل انجام بدهیم. تقریبا ۳۰ درصد شهر با این وضعیت مواجه بود که بهسازی برای آنجا اتفاق افتاد و همزمان گازرسانی نیز برای آنجام انجام شد که اینکار در حال تکمیل است.

اسلامی بهسازی محلات و بافت‌های شهری چابهار را از دیگر برنامه‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی برشمرد که هم‌اکنون در آن منطقه مهم کشور در حال انجام است.

کپرنشینی از چهره شهرهای زابل و چابهار زدوده می‌شود
وی در خصوص خدمات زیربنایی و روبنایی در بافت‌های ناکارآمد شهری بر انجام و تکمیل آن‌ها تاکید کرد و گفت: در بافت فرسوده شهرهای گوناگونی که مشکلات حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده داشتند اقدامات در حال انجام است. در مناطقی از سیستان‌و‌بلوچستان، کپرنشینی‌هایی بود که باید جمع‌آوری و ساماندهی می‌شدند که پروژه ساماندهی آنها شروع شده است. در همین راستا، واحدهایی احداث شده است و به زودی کپرها جمع و مردم به خانه‌های ساخته شده، هجرت می‌کنند.

معرفی ۳۴ هزار متقاضی ساکن بافت فرسوده برای بازسازی و مقاوم سازی به بانک
اسلامی ادامه داد: در خصوص ساماندهی بافت های فرسوده بخشی دیگر نیز باید با مشارکت مردم انجام می شد و در این بخش مردم خود باید خانه‌های خود را بازسازی می‌کردند که در این خصوص ۳۴ هزار نفر به بانک ها معرفی شده و تشکیل پرونده دادند. بخش عمده ای از این تعداد در سال گذشته و امسال پروانه گرفتند و کارهای مقاوم سازی و بازسازی واحدهای فرسوده در بافت های فرسوده برخی از شهرها در حال انجام است.