کد خبر: 195580
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۱

۸ محور همکاری تهران و تاشکند در بخش انرژی بررسی شد

۸ محور همکاری تهران و تاشکند در بخش انرژی بررسی شد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از شانا، جواد اوجی که امروز (چهارشنبه، ۲۳ شهریورماه) ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری را برای شرکت در نشست اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند ازبکستان همراهی کرد در سمرقند با عظیم احمد خوجه‌اف دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار تأمین فرآورده‌های مورد نیاز ازبکستان اعم از ال‌پی‌جی، سوخت جت، نفت کوره، میعانات گازی و ... ، توسعه بعضی میدان‌های هیدروکربوری ازبکستان از سوی شرکت‌های توانمند ایرانی، استفاده از خدمات حفاری شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های بالادستی ازبکستان مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در این دیدار سرپرست وزارت انرژی ازبکستان علاقمندی خود را برای همکاری آموزشی و پژوهشی و استفاده از توانمندی‌های فنی و مهندسی ایران در بخش پتروشیمی اعلام کرد و مقرر شد در این باره کارگروه‌های مشترک تشکیل شود.

بررسی ایجاد شرکت‌های مشترک در بخش‌های مختلف صنعت نفت، ارتقا و بازسازی پالایشگاه‌های ازبکستان با استفاده از توان فنی شرکت‌های ایرانی (ازبکستان ۲ پالایشگاه نسبتا کوچک بخارا و فرغانه را در اختیار دارد) دیگر محور این مذاکرات بوده است.

سازمان همکاری شانگهای در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ (۲۵ خرداد ۱۳۸۰) در شانگهای از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد و هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان و ازبکستان هشت کشور این سازمان اقتصادی منطقه‌ای شانگهای هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.