۷۰شرکت صنعتی ایران در راه وین

0
۳۳۷ بازدید

برای معرفی دستاوردهای اقتصاد ایران به اروپا صورت می گیرد

مهدی زاهدی

گروه تولید

m.zahedi25@yahoo.com

عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه ۷۰شرکت عمدتا تولیدی و صنعتی به وین خبرداد و گفت: هیاتی از فرانسه، ایتالیا و کره به زودی به ایران می‌آیند.

محمدرضا نجفی‌منش در نشستیخبری از اعزام هیاتی به همراه ۷۰شرکت به وین خبرداد و گفت: در این سفر که در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری صورت می گیرد، هیاتی به سرپرستی وزیر صنعت، معدن و تجارت به وین سفر خواهد کرد و به تبع این سفر هم هیاتی از فرانسه، ایتالیا و کره به زودی به ایران سفر خواهند کرد.

عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو افزود: در این سفر تعدادی از معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور خواهند داشت و ۷۰شرکت ایرانی که عمدتا تولیدی و صنعتی هم هستند برای شرکت در همایش ایران و اروپا وارد وین می شوند تا بتوانند دستاوردهای اقتصاد ایران را به اروپا معرفی کنند.

وی با اشاره به حضور هیات آلمانی در ایران و مذاکره با شرکت‌های خودروساز ایرانی، تصریح کرد: نفس حضور شرکت های آلمانی بلافاصله بعد از توافق هسته‌ای، یک پیام مهم برای اقتصاد ایران دارد، ضمن اینکه این هیات متشکل از شرکت‌هایی بود که رتبه های اول تجارت و تولید در آلمان را دارند و بنابراین همکاری با آنها برای ایران ارزشمند است. در این میان روز گذشته با نمایندگان فولکس واگن و مرسدس بنز هم مفصل مذاکره شد و قرار بر این است که تیم کارشناسی دو طرف، شهریورماه پیش رو پای میز مذاکره بنشینند.

به گفته نجفی‌منش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه بر این نکته تاکید کرد که ایران قصد ندارد به صورت سابق، درهای کشور را به روی کالاها باز کند و یا اجازه دهد که از آلمان خودرو وارد شود بلکه اگر قرار است همکاری خودرویی میان ایران و آلمان شکل گیرد، حتما باید حداقل با ساخت داخلی ۴۰درصد آغاز شده و ۳۰درصد محصولات تولیدی نیز صادر شود. در غیر این صورت، ایران تمایلی به کار با آلمانی ها ندارد.

وی اظهار داشت: ایران در شرایط تحریم به خوبی نشان داد که با وجود تمامی سخت‌گیری‌ها تولید را ادامه داده و اگرچه افتی را در صنعت خودرو ظرف سال‌های ۹۱و ۹۲تجربه کرده اما از سال گذشته روند صعودی آغاز شده و قرار است که ظرف سال‌های آینده، تولید خودروی ایران به سه میلیون دستگاه برسد. البته برنامه های صادراتی هم برای صادرات خودرو دیده شده است. و باید به این نکته توجه داشت که خودروهای تولید ۲۵سال قبل را نمی توانیم صادر کنیم و باید با تکنولوژی روز دنیا تولید کرده و صادرات داشته باشیم.

به گفته نجفی منش، اگر قرار است به خودروسازان خارجی بپیوندیم، باید با آنها جوینت شویم و بنابراین باید روابط را ارتقا داده و به سمتی برویم که بتوانیم راه خودروسازان بزرگ دنیا را در پیش گیریم.

وی اظهار داشت: در گذشته، خودروسازانی که با ایران کار می‌کردند، همچون پژو و رنو، مشکل نقل و انتقال پول را پس از تشدید تحریم‌ها داشتند که اگر این مشکل حل شود، کار و مدل جدیدی را برای همکاری با ایران ارایه خواهند کرد، ضمن اینکه پژو اعلام کرده که تا ۸۰درصد خودروهایی را که قرار است در ایران تولید کند، داخلی سازی خواهد کرد، بنابراین انتظار قطعه سازان این است که از مرحله طراحی قطعات خودرو، وارد عمل شوند و با خودروسازان خارجی همکاری داشته باشند.

آلمان ها پس از ۱۳ سال آمدند

همچنین در این نشست، هومن حاجی‌پور، مدیر امور تشکل های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به مذاکرات روز دوشنبه اتاق بازرگانی ایران با هیات آلمانی، خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی فرانکفورت از ایران خواسته است تا در نمایشگاه خودرویی که شهریورماه در آلمان برگزار می شود، حضور یابد، ضمن اینکه تاکید آنها این است که شرکای تجاری جدیدی به ایرانی‌ها معرفی شود.

وی افزود: از روزی که آخرین وزیر آلمانی به ایران سفر کرده است، حدود ۱۳سال می‌گذرد، این در حالی است که اکنون این وزیر آلمانی در ایران حضور یافته است و امیدواریم بتوانیم به توافقات خوبی با هیات آلمانی دست یابیم. البته روز گذشته ابراز تمایل بسیاری از سوی شرکت‌‌های آلمانی برای حضور در اقتصاد ایران مطرح می شد و دستاوردی هم بالاتر از این نیست که روابط ما با یک کشور صنعتی دنیا، رو به بهبود رود و بنابراین باید گفت که نقطه شروع آغاز روابط ایران و آلمان با سفر روز گذشته این هیات آلمانی، به اقتصاد ایران بازگشته است.

وی گفت: در جلسه روزدوشنبه ایران و آلمان، موضوع اصلی، سرمایه گذاری های مشترک میان دو کشور بود، این در حالی است که آلمانی ها هم بر این نکته پافشاری می کردند که به دنبال ارسال کالا به ایران نیستند بلکه اتصال بنگاههای بزرگ دو کشور را دنبال می کنند و خواستار سرمایه گذاری منطقی هستند.

مدیر امور تشکل‌های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: آلمانی‌ها صرفا به دنبال بازار ۷۰میلیونی ایران نیستند و بازار ۳۰۰میلیونی منطقه اطراف ایران را دنبال می‌کنند و در کنار آن، تاکید بر صلح پایدار و توسعه هستند. یکی از محورهای نشست دیروز هم خودرو بود و بنگاه‌های متوسط و کوچک باید همتایان خود را پیدا کنند.

همچنین در این نشست محمدباقر رجال، رئیس انجمن سازندگان قطعات خودرو گفت: یکی از بهترین شرایط برای صنعت ایران، کار کردن با شرکت‌های آلمانی است که به نظر می رسد قول آنها نیز قول است و می توانیم بر روی کار با آلمان‌ها حساب کنیم، بنابراین امیدوارم بتوانیم به عنوان شریک خوب و مطمئن تجاری برای هم باشیم.

وی از حضور هیاتی متشکل از واردکنندگان و تولیدکنندگان ایرانی در نمایشگاه خودروی فرانکفورت خبرداد و گفت: در این نمایشگاه، راجع به خرید کالا حرف نمی زنیم بلکه بحث بر این است که بازاری که هم اکنون ایران در اختیار دارد، تمایل آلمانی‌ها را برای همکاری مشترک برانگیخته است و بنابراین ایران قدرت چانه زنی دارد و خرید از آنها را منوط به داخلی سازی کرده است.

ایرانی ها در نمایشگاه خودور آلمان

همچنین در این نشست، فرهاد احتشام زاده، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو اظهارداشت: هیات آلمانی، اولین هیاتی بود که بعد از توافق ایران با ۱+۵وارد کشور شده است و بر همین اساس، ایران هم با هیاتی از تولیدکنندگان قطعات خودرو و واردکنندگان در نمایشگاه خودروی آلمان حضور خواهد یافت که در آن، ۱۰۹۶برند حضور دارند و در آن، خودروهای برقی، هیبریدی و تجهیزات جاده‌ای، ترافیکی و حمل و نقل عرضه می شود. بخشی از این نمایشگاه هم به قطعات اختصاص دارد.

وی اظهار داشت: انجمن واردکنندگان خودرو، زمینه‌‌ساز حضور هیاتی از تولیدکنندگان و واردکنندگان ایرانی برای بازدید و مذاکره با همتایان خارجی شده است تا بتوان از تجربه و دانش آنها استفاده کرد. البته ما به دنبال پارتنر تجاری هستیم و برای اولین بار خواستار حضور در این نمایشگاه به صورت هیات تجاری هستیم.

احتشام زاده خاطرنشان کرد: پنج شرکتی که در این هیات حضور داشتند، از جمله ۲۰شرکت برتر آلمان هستند و سود سالانه آنها به ۳۰۰میلیون یورو می رسد، ضمن اینکه حضور این هیات در ایران، به صورت نمادین نبود و آنها بر این باور بودند که باید با ایران در زمینه سرمایه گذاری خارجی، مشارکت داشته باشند.

وی، سهم خودروهای وارداتی آلمانی را از میان خودروهای وارداتی کشور، ۵۵۰۰دستگاه دانست و گفت: از ۱۰۵هزار دستگاه، ۵۵۰۰دستگاه خودرو از آلمان وارد می شود. انتظار داریم که در سال‌های آتی روند رو به رشدی داشته باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14259