کد خبر: 99247
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

۶۰ درصد تولید قزل آلا کشور آسیب دیده است

۶۰ درصد تولید قزل آلا کشور آسیب دیده است

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت:برخی از واحدها که امکانات مالی داشتند از هفته‌های قبل شروع به راه‌اندازی دوباره مزرعه‌های خود کردند و با تهیه بچه‌ماهی دوباره به مدار تولید بازگشتند اما هنوز تعداد زیادی از این مزارع منتظر کمک‌های وزارت جهاد هستند.

ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص وضعیت تولید آبزیان با توجه به سیلاب‌های اخیر گفت: از آنجایی که بیشتر تولید ماهی ما در کنار رودخانه انجام می‌شود سیل‌های اخیر باعث شده که ضررهای زیادی به بخش پرورش ماهی و آبزیان وارد شود به طوری که پیش بینی ما این است که ۴۰ تا ۶۰ درصد تولید قزل‌آلا آسیب دیده و ۳۰ تا ۳۵ درصد پروژه ماهیان گرمابی نیز دچار آسیب‌دیدگی شده است. در بخش ماهیان خاویاری نیز تعداد محدودی در استان مازندران دچار خسارت شده‌اند اما خوشبختانه در بخش تولید میگو ما آسیبی ندیدیم.

عضو اتاق تعاون ایران ادامه داد: برخی از واحدها که امکانات مالی داشتند از هفته‌های قبل شروع به راه‌اندازی دوباره مزرعه‌های خود کردند و با تهیه بچه‌ماهی دوباره به مدار تولید بازگشتند اما هنوز تعداد زیادی از این مزارع منتظر کمک‌های وزارت جهاد هستند.

وی در خصوص صادرات آبزیان گفت: ما معمولا در این سه ماه صادراتی نداریم و اگر صادراتی صورت گرفته به جا مانده از تولیدات سال‌های قبل است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در خصوص افزایش قیمت ماهی تن گفت: قسمت اعظمی از نیاز ما به این ماهی از طریق واردات تامین می‌شود و وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی تبدیل به نیمایی می‌شود طبیعی است که شاهد افزایش قیمت باشیم از طرف دیگر هزینه‌های سربار حداقل ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده و قیمت ورق و سایر مواد اولیه حداقل دو برابر افزایش داشته است. تولیدکننده با این وضعیت چاره‌ای جز افزایش قیمت ندارد.

وی ادامه داد: افزایش قیمت هیچ سودی برای تولید کننده که ندارد هیچ، بلکه موجب ضرر نیز می‌شود زیرا با توجه به اینکه قدرت خرید مردم هر روز کاهش پیدا می‌کند در نتیجه شاهد کاهش فروش خواهیم بود.