۵ فروند ای‌تی‌آر به ناوگان هوایی ایران می پیوندد

0
۱,۷۹۹ بازدید

در سومین روز از آغاز دور جدید تحریم ها

گروه امورزیربنایی-در حالی که در داخل کشور همچنان بحث بر سر عامل سقوط هواپیمای یاسوج میان موافقان و مخالفان ای تی آر بالاست، هما توانست ۳ روز پس از اعمال تحریم های حمل و نقلی، ۵ فروند ای تی آر وارد کشور کند.

به گزارش جهان اقتصاد، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد با هماهنگی های به عمل آمده قرار است روز یکشنبه ۱۴ مرداد ماه ۵ فروند هواپیمای ای تی آر از طریق فرودگاه مهرآباد وارد کشور شود.

به نظر می رسد این آخرین سری از ۲۰ فروند ای تی آر ۷۲-۶۰۰ هایی است که ایران ایر در ماجرای برجام با شرکت هواپیماسازی ایتالیایی ـ فرانسوی ای تی آر قرارداد آنها را امضا کرد. تا پیش از این ۸ فروند ای تی آر وارد کشور شده بود که با این ۵ فروند، به ۱۳ فروند رسید. با توجه به رایزنی های طولانی مجموعه مدیریت هما و تیم خرید هواپیما به ریاست اصغر فخریه کاشان مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل با مجموعه هواپیماسازی ای تی آر و تلاش های آنها برای تحویل هرچه سریعتر ای تی آرهای باقی مانده، قرار است باز هم چند فرودگاه کوچک و شهرهای کمتر برخوردار از حمل و نقل هوایی ارزان بهره مند شوند.

گفتنی است تحریم های حمل و نقلی و فروش قطعات هواپیما به ایران از ۱۱ مرداد آغاز شده بود و هما می تواند در سومین روز از آغاز تحریم های جدید علیه ایران، ۵ فروند ای تی آر وارد کشور کند.

این پیروزی ایران ایر در حالی است که مدیرعامل ای تی آر اعلام کرده بود به دنبال مذاکره با اوفک (اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا) هستیم تا بتوانیم تعدادی از ای تی آر ۷۲-۶۰۰ هایی که برای هما آماده سازی کرده ایم را در اختیار آنها قرار دهیم.

هواپیماهای خریداری شده ای تی آر، از مدل ATR72-600 است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی وارد ناوگان هوایی جهان شد؛ این هواپیما منطبق با آخرین تکنولوژی و جدیدترین سیستم های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان است.

مدل سفارشی ایران‌ایر قادر است ۷۰ نفر را تا مسافت ۱۵۲۸ کیلومتر جا به جا کند و به خاطر استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته بوده و هزینه های عملیاتی آن به شدت پایین و مقرون به صرفه است.

این هواپیما قادر است در تمام شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=86074