کد خبر: 189657
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

۴۰۰ هزار میلیارد ریال پروژه آبخیزداری آماده اجرا در کشور

۴۰۰ هزار میلیارد ریال پروژه آبخیزداری آماده اجرا در کشور

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اعلام این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: سیلاب اخیر در ۲۲ استان، ۱۱۵ شهرستان و ۲۱۹ زیر حوضه و در سطح حدود ۶ میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز کشور به وقوع پیوسته و این سازمان با اجرای پروژه‌های بیولوژیک، بیومکانیک، سازه‌ای و مدیریتی در کاهش خسارات سیل و رسوب نقش بسزایی داشته است.

عباسعلی نوبخت اظهار داشت: حوزه‌های آبخیز شهری به مساحت حدود ۴۰ میلیون هکتار که ۱۲۵۳ شهر کشور را شامل می‌شود با هدف کاهش خسارات سیل و در دشت‌های ممنوعه با هدف تغذیه سفره‌های زیرزمینی در اولویت کاری و فعالیت‌های آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قرار دارند.

وی درباره برنامه آبخیزداری در سال جاری گفت: امسال در سطح ۱.۵ میلیون هکتار اجرای عملیات آبخیزداری پیش‌بینی شده که تاکنون حدود ۵۰۰ هزار هکتار آن اجرا شده و بقیه در حال انجام است.

نوبخت ادامه داد: این سازمان در حال حاضر با توجه به وضعیت نیروی انسانی، امکانات و تامین اعتبارات تملک دارایی‌ها و هزینه‌ای در سال توان اجرای حدود ۵ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری را دارد.

وی در همین حال اذعان داشت: حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال پروژه‌های آبخیزداری مطالعه شده آماده اجرا در کشور وجود دارد.

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اذعان داشت: با توجه به سیاست وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اجرای سالانه ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری، در حال برنامه‌ریزی برای دستیابی به این هدف هستیم و در این راستا از ظرفیت جوامع محلی، خیرین آبخیزداری و مشارکت مردمی استفاده خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به این که در قانون پیش‌بینی شده در سطح ملی شورای عالی آبخیزداری به ریاست رییس جمهوری یا معاون اول و در سطح استان‌ها، شورای هماهنگی مدیریت جامع حوزه آبخیز به ریاست استانداران تشکیل شود و این اقدام موجب سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگی بهتر و بیشتر خواهد شد از این رو امیدواریم منابع اعتباری نیز تقویت و از طریق تعاملات بین دستگاهی اثربخشی فعالیت‌ها و هزینه‌کرد اعتبارات بیشتر شود.

نوبخت درباره علت کندی اجرای عملیات آبخیزداری با توجه به مزیت‌های آن گفت: علت کندی فعالیت‌های آبخیزداری در سطح کشور به رغم مزیت‌هایی که این پروژه‌ها دارند و همچنین بروز چالش‌هایی مانند خسارات ناشی از سیل، خشکسالی و فرونشست زمین و افت سفره‌های زیرزمینی، کمبود منابع اعتباری و بازنشسته شدن نیروهای باتجربه و کمبود نیروی انسانی است.

وی در مورد تحقق اهداف آبخیزداری در برنامه ششم توسعه نیز تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه به استناد بند (خ) ماده ۳۸ پیش‌بینی شده که در سطح ۱۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری، حفاظت خاک و آبخوانداری اجرا شود که تاکنون به دلیل محدودیت منابع اعتباری نزدیک به ۵۳ درصد آن اجرایی و تحقق یافته است.

برچسب ها : آبخیزداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.