۲۵۰۰۰۰ نفر لوور شعبه تهران را دیدند

0
۶۷۶ views

فرانسه از دریچه فرهنگ وارد ایران شد و رفت
۲۵۰۰۰۰ نفر لوور شعبه تهران را دیدند

گروه فرهنگی : در حالی آثار منتخب لوور پاریس در موزه ملی ایران، ساعت‌های پایانی حضورش را در تهران می‌گذراند، که در روز پایانی بازدید از این نمایشگاه بار دیگر با حجم زیادی از بازدیدکنندگان مواجه شده است.
لوور در حالی ایران را ترک می کند که در حافظه تاریخی خود استقبال کم نظیر بازدیدکنندگان و فرهنگ دوستان ایرانی را به یادگار دارد. نمایشگاه لوور تهران، روز گذشته به کار خود پایان داد و از صبح امروز اقدامات اولیه برای بسته‌بندی، جمع‌آوری و در نهایت بازگرداندن این ۵۶ اثر تاریخی امانت گرفته شده از موزه لوور پاریس، به مبدا عملی می‌شود.
هر چند از ۱۴ اسفند سال گذشته تا ۲۴ تیر امسال ۲۴۳ هزار و ۳۸۱ نفر از گنجینه لوور و آثار عکاسی عباس کیارستمی «به من نگاه کن» دیدن کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد با توجه به صحبت‌های یکی از نگهبانان موزه که در روزهای پایانی نمایشگاه باز هم تعداد زیادی بازدیدکننده به موزه امده‌اند، این آمار رشد بیشتری داشته باشد.
البته قرار بود که این نمایشگاه پس از تهران، مدتی پیش برای نمایشی دیگر به خراسان رضوی منتقل شود که ابتدا زمان آن به تعویق افتاد و درنهایت هم اعلام شد که شرکت بیمه‌ی مرتبط با موضوع، از ترس تحریم‌های آمریکا، از تداوم پوشش بیمه‌ای خود صرف نظر کرده، به همین علت، نمایش آثار در جایی غیر از مرکز کشور، منتفی است.
در مدت برپایی نمایشگاه افراد و شخصیت های زیادی از نمایشگاه دیدن کردند به نحوی که صد هزار نفر در طول یک ماه اول از نمایشگاه لوور کوچک در تهران دیدن کردند و به زعم متولیان موزه داری در ایران رکورد بازدید از موزه ملی با این نمایشگاه شکسته شد. چرا که در ایام تعطیلات عید نیز این موزه میزبان افراد زیادی بود که برای دیدن نمایشگاه در صف های طولانی می ایستاندند.
به نظر می‌رسد میزان استقبال در روز آخر نمایشگاه نیز به حدی زیاد شده بود که مراقبان و نگهبانان سالن‌های نمایشگاهی موزه به تکاپو افتاده‌اند تا تعداد مراقبان را در سالن‌ها بیشتر کنند.
**این نمایشگاه نتیجه سفر رئیس جمهور ایران به فرانسه بود
نمایشگاه “لوور در تهران” نتیجه سفر رئیس‌جمهور به پاریس و توافق‌های آن سفر است، نمایشگاهی که بیشتر قصد داشت موزه لوور ار معرفی کند و ارتباطات فرهنگی را بسط دهد.
ژان لوک ماتینس، رئیس موزه لوور در نشست افتتاح این موزه در ایران گفت : اکنون در یک ساختمانی (موزه ملی ایران) هستیم که سمبل ارتباطات فرهنگی ایران و فرانسه است زیرا این ساختمان به دست معمار فرانسوی آندره گدار ساخته شده است. تمدن و تاریخِ گذشته و مدرن ایران تأثیر شگرفی بر اروپا گذاشته است، آثار بسیار زیادی از زمان کوروش و داریوش تأثیر زیادی گذاشته‌اند.
او با بیان این که در قرن ۱۹ پیمان‌هایی بین دو کشور منعقد شد که نتیجه آن‌ها انجام کاوش‌های باستان‌شناسی بود، افزود: ایران در سال ۱۸۸۴ این امکان را به ما داد که در ایران کاوش‌های باستان‌شناسی برای موزه لوور انجام دهیم. این رویداد تاریخی در اواخر قرن ۲۱ با توافق‌هایی که بین دو کشور صورت گرفت به روز شد.
به گفته وی؛ همکاری که به برگزار نمایشگاهی درباره هنر صفوی در سال ۲۰۰۷ منجر شد، همچنین شاهد کاوش‌های باستان‌شناسان فرانسوی در نیشابور در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ بوده ایم.
مدیر موزه لوور تاکید کرد: نمایشگاهی که امروز شاهد آن هستید نتیجه سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران به پاریس و توافق‌های آن سفر است.
او این نمایشگاه را دارای ویژگی‌ها خاصی دانست که آمیزه‌ای از باستان‌شناسی و هنر معاصر است و افزود: در نمایشگاه لوور در تهران اثار مصر باستان، رم، منطقه بین‌النهرین، آثار سلطنتی فرانسه و… به نمایش گذاشته شده است. در واقع خطی پیش گرفته شد که در آن توضیحاتی درباره این آثار ارائه می‌شود. لوور یک قصر پادشاهی است. اهمیت ناپلئون بناپارت اول و سوم در اینجا دیده می‌شود. در نمایشگاه لوور شاهد یک گشایش به سمت هنر معاصر هستیم. این نمایشگاه یک همکاری فرهنگی میان ایران و فرانسه است.
**ترس از تحریم باعث شد «لوور» به مشهد نرود
مدیرکل امور موزه‌ها و اموال تاریخی کشور گفت: به‌رغم موافقت موزه لوور و تلاش‌هایی که صورت گرفت، متاسفانه این هدف تحقق پیدا نکرد و دلیلش هم پشتیبانی نکردن یک شرکت بیمه برای به نمایش درآمدن آثار موزه لوور در مشهد بود.
محمدرضا کارگر – مدیرکل امور موزه‌ها و اموال تاریخی کشور – در گفت‌وگو با ایسنا درباره علت حضور نیافتن آثار لوور پاریس در مشهد اظهار کرد: چون این بیمه‌ها معمولا از موزه لوور امانت‌دهنده هست تا برگردد؛ یعنی شیء از همان‌جایی که از موزه حرکت می‌کند، بیمه است تا برگردد؛ لذا نمی‌شد این کار را که بخشی از آن به تعهدات یک شرکت بیمه است و متعهد شده که این نمایشگاه را ببرد و در طول این مدت برگرداند به یک شرکت دیگر واگذار کنیم و این اصلا امکان‌پذیر نیست.
وی ادامه داد: این شرکت به خاطر تحریم‌هایی که پیش رو است، اگر این نمایشگاه را تمدید کند، به تحریم‌هایی که آمریکا اعمال می‌کند، برخورد می‌کند و نمی‌خواهد به این تحریم‌ها دچار شود.
مدیرکل امور موزه‌ها و اموال تاریخی کشور تصریح کرد: لذا این‌طور بود که این شرکت بیمه نپذیرفت که بیمه این نمایشگاه را در مدت زمانی که در مشهد خواهد بود به عهده گیرد و آن را تامین کند و همین امر باعث شد که طرف‌های فرانسوی بگویند ما بدون بیمه نمی‌توانیم نمایشگاه را به جایی بفرستیم.
کارگر خاطرنشان کرد: با آن شرکت بیمه هم مفصل صحبت شد ولی ما نتوانستیم به نتیجه‌ای برسیم و این مسئله موجب شد که به‌رغم همه علاقه و موافقت‌هایی که خود موزه لوور داشت، ما نتوانیم این نمایشگاه را در مشهد داشته باشیم؛ با این‌که در نهایت موزه لوور است که تصمیم می‌گیرد اما شرکت بیمه فکر نمی‌کرد که مشکلی باشد و تصور می‌کرد همانگونه که بیمه کرده، ادامه می‌دهد و تا دو تا سه ماه دیگر هم بیمه را افزایش می‌دهد ولی با توجه به این تحریم‌ها دیگر ادامه نداد.
وی در باره بازدیدکننده‌ها و این‌که چقدر بلیط فروخته شده افزود: بازدیدکننده موزه لوور مسلما بیشتر از این‌ها خواهد بود و نزدیک به ۲۵۰ هزار بلیط از این نمایشگاه به فروش رفته که البته گروه‌هایی هم مانند دانشجویان و دانش‌آموزان و اقشاری که به صورت گروهی می‌آمدند و هماهنگی انجام می‌دادند، رایگان از موزه بازدید می‌کردند که این، تعداد بازدیدکنندگانی که بلیت ورودی می‌خریدند را افزایش می‌دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85847