۲۰ هزار کانتینر کالای متروکه در بنادر باقی مانده است

0
۱۴۴ بازدید

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اینکه در یک دوره زمانی میزان موجودی کالاهای اساسی حدود ۳ الی ۴ میلیون تن در بنادر بوده به این معنا نیست که این کالاها ترخیص نشده‌اند بلکه به اندازه خروجی کالا بلافاصله ورودی کالا به بنادر داریم.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، فرهاد منتصر کوهساری درباره میزان موجودی کالا در بنادر کشور اظهار داشت: عملیات تخلیه و بارگیری بدون وقفه در تمام بنادر کشور در حال انجام است و در حال حاضر ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور موجود است.

وی ادامه داد: اینکه در یک دوره زمانی میزان موجودی کالاهای اساسی حدود ۳ الی ۴ میلیون تن در بنادر بوده به این معنا نیست که این کالاها ترخیص نشده‌اند بلکه به اندازه خروجی کالا بلافاصله ورودی کالا به بنادر داریم.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه این میزان موجودی در بین بنادر چرخشی است و ثابت نیست، افزود: کالای متروکه در بنادر چیزی حدود ۲۰ هزار کانتینر است که طبق قوانین با گمرک و سازمان امور اموال تملیکی درباره آن تصمیم گیری می‌شود.

کوهساری درباره علت ترخیص سریع‌تر کالاهای عمومی نسبت به برخی از کالاهای اساسی از بنادر اظهار داشت: صاحب کالای عمومی می‌تواند سریع تر از کالای اساسی نسبت به ترخیص بار اقدام کند.

صاحب کالاهای غیر اساسی مانند فولاد، چوب، مواد اولیه و … نیازی به ارز ندارد که معطل دریافت آن از مراجع مربوطه باشد. وی ادامه داد: ماندگاری کالا به زیان صاحب بار است چراکه طولانی شدن آن باعث افزایش هزینه‌هایی مانند انبارداری و … می‌شود. البته همانطور که گفته شد برخی از این کالاها، مواد اولیه هستند که هر چه سریع تر باید به خط تولید کارخانه‌ها منتقل شوند بنابراین در مدت زمان کوتاهی ترخیص می‌شود.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: ترخیص کالاهای عمومی سریع‌تر از کالاهای اساسی به این معنا نیست که صاحب کالا از مسیر ویژه یا با برخورداری از رانت کالاهای خود را ترخیص کرده‌اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=126064