۱۲۰ میلیون یورو قرارداد داخلی سازی قطعات خودرو نهایی شد

0
۴۳۳ views

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، محمد باقر عالی در مراسم گشایش ششمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل افزود: داخلی سازی نیازهای صنعتی کشور و تحقق اهداف نهضت ساخت داخل راهبرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سالجاری است.

گروه تولید-رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: از ابتدای امسال بیش از ۱۲۰ میلیون یورو قرارداد داخلی سازی قطعات خودرو نهایی شده است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، محمد باقر عالی در مراسم گشایش ششمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل افزود: داخلی سازی نیازهای صنعتی کشور و تحقق اهداف نهضت ساخت داخل راهبرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سالجاری است.

وی ادامه داد: با توجه به سال رونق تولید و برنامه های عملیاتی مورد تاکید مقام معظم رهبری در حوزه نهضت داخلی سازی، میزهای نمادین ساخت داخل در صنایع مختلف در دستور کار این وزارتخانه است.

عالی گفت: روز گذشته قرار بود سومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو در تبریز همزمان با اختتامیه ربع رشیدی و در حضور وزیر صمت برگزار شود که با توجه به زلزله میانه به زمان دیگری موکول شد.

معاون وزیر صمت اعلام کرد: از ابتدای سال جاری حدود ۱۲۰ میلیون یورو قرارداد تولید انواع قطعات خودرو در شرکت‌های داخلی، نهایی سازی شده است.

عالی اضافه کرد: راهبرد اصلی وزارت صمت داخلی سازی انواع نیازهای صنعتی کشور به میزان ۱۰ میلیارد دلار تا پایان سال ۱۴۰۰ است.

رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تاکید کرد: این کلان برنامه دارای زیر پروژه‌های اجرایی کاملاً دقیق است و به حول و قوه خداوند به دقت و جدیت در حال اجرا و پیگیری است.

عالی ادامه داد: علاوه بر صنعت خودرو در سایر حوزه های صنعتی این رویکرد وجود دارد که پروژه های آن هم به دقت طراحی شده است.

وی گفت: در نمایشگاه ربع رشیدی تبریز قرار بود اولین میز تخصصی داخلی سازی صنعت مس و صنایع وابسته هم برگزار شود.

معاون وزیر صمت خاطر نشان کرد: این برنامه ها بیانگر آن است که قدم به قدم در راستای به هم رسانی نیازها و قابلیت ها و توانمندی های کشور گام برداشته شده است و تولیدکنندگان دارای قابلیت مطمئن می شوند که نیازهایشان توسط شرکت‌های داخلی قابل برآورد شدن وجود دارد و تبدیل به قرارداد می شود.

عالی تصریح کرد: در وزارت صنعت، معدن و تجارت و از طرف مرکز ساخت داخل هر یک از قرارداد های موجود با جدیت پیگیری و تبدیل به قرارداد می شود و پس از تکمیل ساخت این قطعات و نصب شدن روی محصولات داخلی شاهد کاهش قیمت در صنایع مختلف هستیم.

معاون وزیر صمت ادامه داد: شرکت‌های خودروساز با توجه به مسائل و مشکلاتی که دارد و با توجه به کمبود منابع برنامه مناسبی طراحی شده و با جدیت دنبال می شود.

عالی خاطر نشان کرد: امسال خودرو سازان نسبت به سال های قبل بهتر عمل کردند و با توجه به سال رونق تولید مطمئنا نتایج بهتری در این حوزه حاصل خواهد شد.

** تولید ۲۰۰ محصول اساسی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس پدافند غیرعامل کشور نیز در این مراسم اظهار داشت: امروزه شاهد هستیم که صنعت پدافند سایبری زیستی، شیمیایی و هسته‌ای در کشور بومی شده و ظرفیت‌های خوبی نیز در شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد. هم‌اکنون ۱۵ مورد آن انجام شده که اولین آن را در حرم امام رضا (ع) مستقر کردیم.

سردار غلامرضا جلالی با اشاره به رشد کیفی مناسب شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه گفت: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این دوره از نمایشگاه به نحو چشمگیری افزایش یافته است به طوری که در این دوره شاهد هستیم که ۲۰۰ محصول سایبری پدافند غیرعامل توسط این شرکت‌های تازه تاسیس که مدیران آنها همه جوان هستند، ارائه شده است.

وی با اشاره به تهدیداتی که متوجه کشور است، گفت:  ۵۱ شهر به تجهیزات رصد، پایش و بیولوژیک مجهز خواهند شد. امروزه شاهد هستیم که صنعت پدافند سایبری زیستی، شیمیایی و هسته‌ای در کشور بومی شده و ظرفیت‌های خوبی نیز در شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد. هم‌اکنون ۱۵ مورد آن انجام شده که اولین آن را در حرم امام رضا (ع) مستقر کردیم.

جلالی افزود: تحریم می‌تواند برای کشور هم تهدید باشد و هم اثرات خیر متعددی داشته باشد. اگر دولت بتواند این اثرات مخرب را مدیریت کند ما می‌توانیم از فرصت‌های تحریم استفاده کنیم که در این خصوص می‌توان گفت دولت تا حدودی موفق بوده است.

وی ادامه داد: بسیاری از محصولات اساسی و پایه‌ای که در حوزه سایبری تولید شده، تاکنون وارداتی بوده است. امنیت ارتباط مستقیمی با تولید داخل دارد زیرا ما نمی‌توانیم هیچ محصول خارجی را به صورت تضمینی تایید کنیم، در حال که اکنون پنج محصول داخلی که به لحاظ امنیتی ۱۰۰ درصد تایید شده را در خط تولید داریم.

وی در خصوص حوزه بیولوژیک گفت: اولین نمایشگاه BFL سطح ۳ به زودی توسط وزارت دفاع افتتاح خواهد شد. با وجود این آزمایشگاه، ما می‌توانیم لایه جدیدی از تهدیدات بیولوژیک را شناسایی کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103067