۱۲۰۰ فناوری خارجی مهندسی معکوس می شود

0
۱۹۹ بازدید

گروه تولید-معاون دانشگاه صنایع و معادن ایران از برنامه ریزی برای مهندسی معکوس ۱۲۰۰ فناوری خارجی که تا کنون به صورت وارداتی به ایران می آمد خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، امینی در ششمین کنفرانس بین المللی کنترل ابزار دقیق و اتوماسیون گفت: نهضت ساخت داخل اجرایی شده و وزارت صنعت توانسته در سال ٩٨ حدود ١٢٠٠ فناوری وارداتی را شناسایی و برای مهندسی معکوس آنها از طریق پژوهشگران طرح تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) و نخبگان کشور اقدام کند.

وی در ادامه با اشاره به دیگر اقدام معاونت آموزش، پژوهش و فناوری در خصوص داخلی سازی فناوری های مورد نیاز کشور اظهار کرد: در اقدامی دیگر معاونت آموزش پژوهش و فناوری وزارت صمت به منظور جلوگیری از خروج ارز از کشور تا پایان امسال ٢٠ فناوری ارزبر کشور را شناسایی و برای مهندسی معکوس انها برنامه ریزی می‌کند.

در ادامه این همایش معاون دانشگاه صنایع و معادن با اشاره به انقلاب صنعتی چهارم به عنوان یکی از رویدادهای اجتناب ناپذیر و پیشروی جهان و ایران تصریح کرد: انقلاب صنعتی چهارم تغییرات شگرفی را در تمامی بخش های اقتصادی سیاسی و اجتماعی دنیا و ناگزیر کشورمان به همراه خواهد داشت و این انقلاب بسیار سریع تر و پرشتاب تر از انقلاب صنعتی اول تا سوم است،لذا یکی ازمهمترین چالش های پیش روی کشور مامحسوب شده ومقتضی است تمهیدات لازم رادرنظرداشته وشرایط رابرای ورود به این عرصه آماده کنیم.

امینی در ادامه با تشریح انتظارات جهانی از چهارمین انقلاب صنعتی اظهار داشت: سونامی انقلاب صنعتی چهارم اقتصاد کشورهایی را که زمینه را برای رویارویی و استفاده صحیح از هوش مصنوعی، iot ، فضای سایبری و سیستمهای سیستمها فراهم ننمایند درخود خواهدبلعید،چرا که در اقتصاد آینده کشاورزی بدون خاک، اتومبیل بدون راننده و هوشمند، اینترنت اشیاء، کارخانه جات هوشمند، ساختمانهای هوشمند، پزشکی و وکالت اینترنتی و هوشمند و… جای کسب و کارهای سنتی را خواهند گرفت و پیش بینی می شود طول عمر افراد به بالای ١٠٠ سال برسد.

مشاور اجرایی معاونت آموزش پژوهش و فناوری وزارت صنعت معدن و تجارت با اشاره به پیش بینی های این وزارت خانه در خصوص انقلاب صنعتی چهارم گفت: وزارت صمت با داشتن استراتژی مشخص برنامه های راهبردی خود را برای پیوستن به موج چهارم انقلاب صنعتی تدوین نموده و به دستور وزیر محترم تمامی ارکان وزارت متبوع موظف به پیاده سازی این برنامه ها شده اند.

امینی در ادامه با اشاره به نقش دانشگاه در انقلاب صنعتی چهارم گفت: دانشگاههای نسل چهارم به عنوان دانشگاههای مسئولیت پذیر در خدمت جامعه بوده و با تربیت متخصصین حرفه ای و مهارتی موتور پیشران توسعه محسوب میشوند.

وی افزود: دانشگاه صنایع و معادن ایران با ابلاغ وزیر محترم به عنوان هاب آموزشی، پژوهشی و فناورانه وزارت متبوع برای وصل تمامی دانشگاهها، پژوهشگاهها، پارکهای علم و فناوری، شرکتهای دانش بنیان و جامعه نخبگانی به صنعت، معدن و تجارت کشور بر اساس الگوی دانشگاههای نسل چهارم دنیا شرایط را مهیا نموده و آماده همراهی با برنامه های مهارتی وزارت عتف است.

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102955