۱۰ درصد بیماران دیابتی در کشور کودک هستند

0
۱,۰۴۷ بازدید

گروه زندگی-رئیس انجمن غدد اطفال ایران با اشاره به اینکه حدود ۵ میلیون نفر در کشور درگیر بیماری دیابت هستند، گفت: حدود ۱۰ درصد این بیماران، کودک هستند و تغذیه ناسالم و تغییرات شیوه زندگی از دلایل افزایش این بیماری به شمار می‌رود.

به گزارش جهان اقتصاد، علی ربانی در حاشیه همایش معرفی قلم انسولین لِوِمیر، اظهار داشت: ابتلا به بیماری دیابت در ایران رو به افزایش است و در کشور ما حدود ۵ میلیون نفر درگیر دیابت هستند؛ البته شمار دقیق مبتلایان به دیابت به عنوان یک بیماری خاموش در همه جای دنیا از جمله ایران هیچ‌گاه به دست نمی‌آید و تمام آمارهای ارائه شده در این زمینه تخمینی است.

وی افزود: متوسط هزینه درمان یک بیمار دیابتی یا بیمار بستری شده در ایران در خوش‌بینانه‌ترین حالت بین ۲ میلیون تومان در سال است که در مجموع چیزی معادل یک هزار و ۴۷۲ میلیارد تومان هزینه بستری این بیماران در کشور می‌شود که این مبلغ در بدبینانه‌ترین حالت می‌تواند به ۱۱ هزار میلیارد تومان نیز برسد.

رئیس انجمن غدد اطفال ایران ادامه داد: از مجموع یک صد بیمار دیابتی در ایران، ۳۰ نفر آنها بستری می‌شوند و این در حالی است که هزینه بخش درمان سرپایی بیشتر است. بنابراین می‌توانیم بگوییم در بدبینانه‌ترین حالت، سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان در این بخش هزینه می‌شود.

ربانی گفت: برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ باید از عواملی مانند تحرک نداشتن، مصرف مواد غذایی نامناسب مانند فست‌فودها و قرار گرفتن در محیط‌های استر‌س‌زا، خودداری شود.

به گفته رئیس انجمن غدد اطفال ایران، حدود ۱۰ درصد بیماران دیابتی در کشور کودک هستند و این مسأله رو به افزایش بوده چرا که چاقی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳ نوع دیابت بالغین، کودکان و دیابت نوع بارداری وجود دارد، گفت: در همه دنیا به دلیل تغییرات شیوه زندگی و تغییر استفاده از تغذیه‌های سالم، این بیماری رو به گسترش بوده است.

ربانی خاطرنشان کرد: دیابت در مادران باردار نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که در صورت عدم کنترل آن جنین در شکم مادر آسیب خواهد دید.

همچنین مدیرعامل شرکت نوونوردیسک پارس در حاشیه این مراسم اعلام کرد: عملیات اجرایی احداث مدرن ترین کارخانه تولید انسولین خاورمیانه حداکثر تا ماه آینده در ایران آغاز می شود.

جم اوزنج در حاشیه همایش معرفی قلم انسولین لومیر در تهران با بیان این مطلب اظهار امیدواری کرد: با بهره برداری از این واحد مدرن صنعتی، بجای واردات داروهای مورد نیاز بیماران دیابتی، ایران به جمع کشورهای صادرکننده داروهای جدید مورد نیازاین بیماران در سطح منطقه تبدیل شود.

وی درباره ویژگیهای محصول جدید ارائه شده در ایران گفت: قلم انسولین لومیر(levemir) در حال حاضر ایمن ترین قلم انسولین موجود در سطح جهان برای بیماران دیابتی است.

وی تاکید کرد: از دیگر ویژگی های انسولین لومیر، در کنار اثر طولانی آن که موجب کنترل مناسب با یک بار تزریق در روز افراد دیابیتی نوع ۱ و ۲ می شود ، می توان به ایمنی بسیار بالای آن اشاره کرد که موجب شده تا اف دی ای انسولین لومیر را جهت استفاده در دوران بارداری ، شیر دهی و همچنین کودکان از دو سالگی ایمن بداند.

«جم اوزنج» افزود: از دیگر مزایای انسولین لومیر ، افزایش وزن کمتر آن در مقایسه با انسولین ان پی اچ و گلارژین است که موجب می شود نگرانی از اثر افزایش وزن ناشی از مصرف انسولین در بیماران کاهش یاید.

وی درباره تولید این محصول در ایران هم گفت: همزمان با بهره برداری از کارخانه ، این محصول هم در ایران تولید خواهد شد.

«جم اوزنج» با اشاره به تفاهمنامه ای که با سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت برای احداث این واحد صورت گرفته اظهارداشت: انتظار می رود اجرای این پروژه حدود ۵ سال به طول انجامد و برای اجرای این طرح حدود ۷۰ میلیون یورو سرمایه گذاری مستقیم خارجی صورت می گیرد.

شایان ذکر است انسولین لومیر که در حال حاضر در بیش از ۱۱۴ کشور دنیا در حال استفاده است و روزانه حدود سه و نیم میلیون فرد دیابتی از آن استفاده می کنند ، یک انسولین پایه با طول اثر تا ۲۴ ساعت می باشد که در قلم فلکس پن ارایه شده است.

ابتلا به بیماری دیابت در ایران روبه افزایش است . در کشور ما حدود ۵ میلیون نفر درگیر دیابت هستند. البته شمار دقیق مبتلایان به دیابت به عنوان یک بیماری خاموش در همه جای دنیا ازجمله ایران هیچگاه به دست نمی آید و تمام آمارهای ارایه شده در این زمینه تخمینی است.

متوسط هزینه درمان یک بیمار دیابتی یا بیمار بستری شده در ایران در خوشبینانه حالت بین دو میلیون و ۲۰۰ تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال است که در مجموع چیزی معادل یکهزار و ۴۷۲ میلیارد تومان هزینه بستری این بیماران می شود که این مبلغ در بدبینانه ترین حالت می تواند به ۱۱ هزار میلیارد تومان نیز برسد.

از مجموع یکصد بیمار دیابتی در ایران ۳۰ نفر آنان بستری می شوند و این درحالیست که هزینه بخش درمان سرپایی بیشتر است، بنابراین می توانیم بگوییم در بدبینانه ترین حالت، سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان در این بخش هزینه می شود.

برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ باید از عواملی مانند سکون و نداشتن تحرک جسمی ، مصرف موادغذایی نامناسب مانند فست فودها و کار و زندگی در محیط های استرس زا اجتناب شود.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=48379