کد خبر: 100460
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸

یک چهارم ایرانیان در وضعیت نامطلوب محله‌ای زندگی می‌کنند

یک چهارم ایرانیان در وضعیت نامطلوب محله‌ای زندگی می‌کنند

گروه امورزیربنایی-معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۲۷۰۰ محله در قالب ۱۴۱ هزار هکتار با جمعیت بالغ بر ۲۰ میلیون نفر همزمان در سطح کشور در سکونت‌گاه‌های غیررسمی با بافت‌های فرسوده و میانی زندگی می‌کنند.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد پژمان، در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار با بیان این مطلب که در این محدوده‌ها زندگی جریان دارد، ادامه داد: یک چهارم مردم کشور در وضعیت نامطلوب محله‌ای هستند که نارسایی‌ها، ناهنجاری‌ها، کمبودها و مخاطراتی زندگی آنها را تهدید می‌کند، بنابراین همه ارکان حاکمیت باید با همدلی زندگی این افراد را بهبود ببخشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نارسایی‌های بافت فرسوده در این بافت‌ها تصریح کرد: نامقاوم بودن بناهای محلات بازآفرینی یک مخاطره بسیار نزدیک برای خانواده‌های ساکن در این محلات است که اگر کوچکترین حادثه طبیعی مثل زلزله رخ دهد با خسارت انسانی سنگینی مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری، با تاکید بر اینکه باید معابر این نوع محلات استانداردهای لازم را داشته باشد، تصریح کرد: ارتقای سرانه‌های خدماتی در این محدوده‌ها موضوع دیگری است که باید به آن توجه کرد.

پژمان با تاکید بر این‌که وظیفه ملی ما این است که به بازآفرینی شهری ‌کمک کنیم، افزود: این موضوع عزم ملی را می طلبد و همه دستگاه های حاکمیتی باید درگیر باشند.

پژمان با بیان این مطلب که برای متصرفین زمین‌های این محدوده‌ها نیز برنامه‌ای داریم تا از این بلاتکلیفی دربیایند، اظهار کرد: برنامه‌هایی در این راستا پیش گرفته‌ایم که هرچه زودتر این وضعیت را ساماندهی و تعیین تکلیف کنیم که ارائه پروانه رایگان، ودیعه مسکن، اعطای تخفیفات نظام مهندسی، مباحث زیرساختی و … از جمله مشوقاتی است که به افراد ساکن در بافت فرسوده داده می‌شود.

وی از تسهیلاتی که برای طرح بازآفرینی شهری داده می‌شود، سخن به میان آورد و بیان کرد: به افرادی که یک واحد در این محلات احداث می‌کنند، ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۹ درصدی و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات دیگر با نرخ سود ۱۸ درصد اعطا خواهد شد ضمن آنکه به انبوه سازان سنتی نیز به ازای هر واحد ۱۰۰ میلیون تومان و به انبوه ساز صنعتی به ازای هر واحد ۱۱۰ میلیون تومان تسهیلات داده خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بر لزوم اقتصادی بودن طرح‌های شهری تاکید کرد و افزود: ما تابع این هستیم که از میراث گذشتگانمان حفاظت کنیم ولی باید در کنار آن برنامه‌ها اقتصادی داشته باشیم لذا برای اجرای مناسب این طرح‌ها به مطالعات اقتصادی و اجتماعی عمیق نیاز داریم.

وی افزود: ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه و تجهیز خدمات روبنایی و زیربنایی بافت‌های فرسوده کشور تخصیص داده شده است که آن را توزیع کرده و در این راستا نیز  اعتبارات را به صورت حداکثری به شهرداری‌ها واگذار می‌کنیم.

پژمان خطاب به انبوه‌سازان گفت: به دلیل اینکه این موضوع اقتصادی و اجتماعی است لذا انبوه‌سازان توسعه گری را باید یاد بگیرند.