کد خبر: 2746
تاریخ انتشار: ۰۴ تیر ۱۳۹۳

یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سهم ایران از معتادین جهان

یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سهم ایران از معتادین جهان

ساغر کوهستانی :"سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی آن نتایج فجیعی در راه به برای به ثمر رساندن تلاش های جهان به منظور ارائه توفیق و برابری بیشتر برای همه ایجاد کرده است.

هر ساله قریب به ۲۰۰ هزار مرگ قابل پیشگیری به دلیل مصرف بیش از اندازه مواد مخدر رخ می دهد. مواد مخدر بذرخشونت جنایی را گسترش و نهاد های اساسی دولتی را تضعیف می کند."
این آمار بخشی از سخنان دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است.
بر اساس آمار جهانی، هم اکنون در جهان ۲۱۴ میلیون معتاد به انواع مواد مخدر و اعتیادآور وجود دارد که سهم ایران از این میان، حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر است.
سازمان ملل متحد اعلام می کند که اکنون، ۲۶میلیون نفر، مصرف کننده سخت مواد مخدر در جهان هستند. گزارشUNODC همچنین می افزاید، در سال گذشته میلادی، یک نفر از هر ۲۰ نفر در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال، حداقل یک بار نسبت به مصرف مواد مخدر اقدام کرده است.
علاوه بر اینها سالانه مصرف مواد روانگردان و دخانیات پنج میلیون نفر، مصرف الکل بیش از پنج میلیون نفر و مصرف داروهای غیرمجاز حدود ۲۰۰ هزار نفر در جهان را به کام مرگ می برد.
میزان خطر و تهدید مواد مخدر برای زندگی انسان، کمتر از تروریسم و سلاح های میکروبی در جهان نیست؛ بلکه در مواردی به عنوان یک تهدید پنهان، حیات بشر را به نابودی کشانده و بیشتر از هرسلاح کشنده عمل می کند و علاوه بر زیان هاى جسمى، آثار روحى و روانی خطرناکى هم دارد.
اعتیاد به مواد مخدر نه تنها افراد معتاد؛ بلکه هر فرد از افراد جامعه را تهدید می کند و هیچ فاصله و فرقی، بین فقیر و غنی و باسواد و بیسواد و مسئول و غیرمسئول، نمی گذارد و به هرکس که با آن در تماس باشد نیز آسیب می‌رساند؛ و در نتیجه با افزایش غیرقابل کنترل افراد معتاد در اجتماع، خسارات و هزینه‌ های فردی، خانوادگی، شغلی، اجتماعی و اقتصادی بر جامعه تحمیل می شود..
اگرچه نماینده دفتر مبازره با مواد مخدر و جرم سازمان ملل به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر اذعان کرده و تمام مسئولین دولتی عزم خود را برای حل این مسئله پیچیده جزم کرده اند. اما به نظر می رسد تا رسیدن به روزی که در آن معتادی در گوشه خیابان و در میان بزرگراه ها نباشد، قدم های بسیاری مانده است.
گفتنی است به مناسبت روز جهانی مواد مخدر، قرار است ۱۰۰ تن مواد مخدر در سراسر کشور آتش زده شود. همچنین مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در تمام دنیا و ایران با عنوان «مبارزه، ایثار و شهادت» برگزار می‌شود.