کد خبر: 6449
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای : تکذیب توافق درباره تعداد سانتریفیوژها

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای :  تکذیب توافق درباره تعداد سانتریفیوژها

 

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشره مبنی بر توافق درباره تعداد سانتریفیوژها را تکذیب کرد و گفت: تاکنون درباره تعداد سانتریفیوژها هیچ توافقی نشده است.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا ادعای برخی رسانه های غربی مبنی بر توافق میانه ایران و آمریکا بر سر 4 هزار سانتریفیوژ برای 3 تا 5 سال و نیز اینکه تهران از 22هزار به 9400 سانتریفیوژ کوتاه آمده است، تکذیب کرد.

وی تصریح کرد: تیم مذاکره کننده هسته ای از حقوق هسته ای ملت ایران عقب نشینی نخواهد کرد.

در همین حال، اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه نیز به نقل از یک مقام مسول نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درخصوص مطالب منتشره در روزنامه واشنگتن پست در مورد توافق درباره تعداد سانتریفیوژها اظهار داشت : مطالب منتشره درخصوص تـوافق در زمینه تعداد سانتریفیوژهـا مورد تأئید نبوده و تکذیب می شود .

وی افـزود : جمهوری اسلامی ایران همواره بـر حقوق کامل هسته ای خود در بهره گیری از فن آوری صلح آمیز هسته ای و همزمان هرگونه اقدام در زمینه شفاف سازی تأکید کرده است .

به گزارش ایرنا، پیش از این نیز، مجید تخت روانچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان اعلام کرده بود که ایران لغو پله به پله تحریم ها و نیز غنی سازی «دکوری» را نمی پذیرد.

قرار است محمد جواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه ایران و آمریکا روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده (18 و 19 آبان ماه جاری) در مسقط پایتخت عمان با یکدیگر گفت و گو کنند.

یک مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این دیدار که کاترین اشتون به عنوان نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 حضور خواهد داشت، طرفین درباره همه موضوعات به ویژه غنی سازی و تحریم ها با یکدیگر مذاکره می کنند.

ایران و 1+5 به ویژه آمریکا درباره میزان غنی سازی اورانیوم و نحوه لغو تحریم ها و مدت زمان توافق نهایی با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز جمعه اعلام کرد که جان کری وزیر امور خارجه این کشور روزهای 9 و 10 نوامبر (18 و 19 آبان) برای بحث درباره مساله هسته ای با همتای ایرانی خود دیدار می کند.