یک سوم جمعیت کشور دربخش کشاورزی شاغلند

0
۵۱۱ بازدید

یک کارشناس ارشد حوزه اقتصاد کشاورزی گفت: در بخش کشاورزی امکان اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم برای حدود ۳۰ درصد از جمعیت کشور وجود دارد.

جلال سهرابی در گفتگو با ایلنا با اشاره به توانایی بالقوه بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال در کشور بیان داشت: جمعیت زیادی از کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم با کشاورزی امرار معاش می کنند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه با اشاره به اینکه تنها کشورهایی امکان رشد در سالهای آینده را خواهند داشت که به سه اصل دسترسی به انرژی، توجه به نیروی انسانی و تأمین مواد غذایی توجه ویژه داشته باشند، افزود: نهادهای مختلفی در بخش کشاورزی فعالیت دارند، این فعالیت ممکن است به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد. بنابراین باید به کلیه ذی نفعان این بخش توجه نمود و برنامه های جداگانه و در عین حال مرتبطی را برای آنها تدوین و از طریق مجلس به قانون تبدیل نمود، تا بخش کشاورزی که وظیفه تامین امنیت غذایی را در کشور بر عهده دارد رونق یابد.

وی افزود: با توجه به اینکه یک سوم از جمعیت کشور در این حوزه فعالیت می کنند، توجه خاص و ویژه به این بخش به بالا رفتن کیفیت زندگی این افراد منجر خواهد شد.

سهرابی با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد از جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می دهند، افزود: بر اساس آمار ارائه شده حدود یک میلیون نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه ها در بخش کشاورزی تحصیل کرده اند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه با اشاره به اینکه رونق در بخش کشاورزی وابستگی ایران به نفت را کاهش خواهد داد بیان داشت: شرایط آب و هوایی و تولید محصولاتی که در بازارهای صادراتی محبوب هستند مانند پسته، زغفران، خاویار ایران را به سمت صادارت و ارز آوری سوق داده و ازخروج ارز جلوگیری خواهد کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه فقر در جوامع در حال توسعه نظیر ایران بخصوص در نواحی روستایی مشهود است؛ توجه به بخش کشاورزی وضعیت معیشتی خانوارهای روستایی را بهبود بخشیده و توسعه کشور را سبب خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در پایان تاکید کرد: طی سالهای اخیر در برنامه های توسعه‌ای بخش کشاورزی توجه چندانی نشده است، در صورتیکه این بخش بتواند جایگاه و سهم واقعی خود را در برنامه های توسعه و بودجه پیدا کند، این کار علاوه بر تأمین مواد غذایی منجر به رونق اقتصادی خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=26500