عرضه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF)

0
۲۹۱ بازدید

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با توجه به آغاز هفته دولت از ابتدای هفته جاری، «هیبنا» در راستای سیاست اطلاع رسانی خود، خدمات بانکی، اقتصادی و اجتماعی ارائه شده بانک مسکن در یک سال اخیر به مشتریان را تشریح می کند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با توجه به آغاز هفته دولت از ابتدای هفته جاری، «هیبنا» در راستای سیاست اطلاع رسانی خود، خدمات بانکی، اقتصادی و اجتماعی ارائه شده بانک مسکن در یک سال اخیر به مشتریان را تشریح می کند.

یکی از ابزارهایی که در یک سال اخیر مورد توجه مشتریان نیز قرار گرفت، صندوق سرمایه گذاری قابل معامله است. بر اساس بند الف تبصره ۲ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و همچنین مصوبه مورخ ۱۷ فروردین سال جاری هیأت وزیران مقرر شد، سهام متعلق به دولت یا شرکت های دولتی در برخی شرکت ها در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس به عموم مردم عرضه شود. در این خصوص اولین صندوق مربوط به سهام شرکت های بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک های صادرات ایران، ملت و تجارت تحت عنوان واسطه گری مالی یکم تاسیس و بانک های دولتی نیز مکلف شدند برای پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق مذکور همکاری کند. از آنجا که شرکت تامین سرمایه بانک مسکن به عنوان مدیر این صندوق انتخاب شد، بانک مسکن نیز به منظور پذیره نویسی موفق اولین صندوق تاسیس شده بر مبنای قانون بودجه، مسئولیت سنگینی بر عهده داشت. بنابراین با هدف هماهنگی های بیشتر چندین جلسه با حضور نمایندگان ادارات کل بانک مسکن، سایر بانک ها، وزارت امور اقتصاد و دارایی و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برگزار شد. الزام ثبت نام در سجام از اولین مشکلات پیش روی طرح بود که با توجه به شیوع ویروس کرونا و پیش بینی حجم انبوه متقاضیان خرید واحدها، این الزام از مرحله پذیره نویسی به مرحله معاملات منتقل شد تا سرمایه گذاران فرصت بیشتری جهت انجام امور مقدماتی مربوط به معاملات واحدهای سرمایه گذاری داشته باشند، ضمن اینکه متعاقباً امکان احراز هویت غیر حضوری افراد نیز فراهم شد تا انجام این امور تسهیل شود. ساختارهای فنی مورد نیاز برای پذیره نویسی واحد ها نیز از مهمترین مباحث مطرح شده بود و در نهایت تصمیم گرفته شد از ظرفیت و سامانه های شرکت سمات در این خصوص استفاده شود تا صرفا بر اساس ۸ قلم اطلاعاتی دریافت شده از مشتری پذیره نویسی انجام شود. پس از تعیین تکلیف موضوعات مختلف مقرر گردید پذیره نویسی واحدها از تاریخ ۱۴ اردیبهشت سال جاری از طریق بانک ها و سامانه های معاملات آنلاین کارگزاری ها آغاز شود. لذا دستور العمل های مربوطه توسط واحدهای ذیربط تهیه و به شبکه بانک ها ابلاغ گردید. حوزه های IT در بانک ها نیز اقدامات لازم را بمنظور پذیره نویسی واحدها از طریق سایت بانک ها و درگاه های دیگر شامل اینترنت بانک و موبایل بانک انجام دادند. سرانجام در موعد مقرر پذیره نویسی واحدها آغاز شد و تا پایان روز پنجشنبه اول خردادماه ادامه یافت. در بانک مسکن واحد های ستادی مختلف بانک در اجرای موفق این طرح همکاری کردند تا علاوه بر پذیره نویسی واحدها و انتقال اطلاعات سرمایه گذاران به شرکت سمات، وجوه مربوطه نیز از بانک های مختلف جمع آوری و مغایرت ها و مازاد واریزی افراد نیز به حساب ذینفعان عودت شود. هم اکنون نیز واحدهای ستادی پاسخگوی مشکلات مرتبط با صندوق واسطه گری مالی یکم هستند تا سوالات و ابهامات سرمایه گذاران در خصوص صندوق مذکور مرتفع شود. با مجموع اقدامات صورت گرفته در خصوص صندوق واسطه گری مالی یکم، مسیر برای تاسیس صندوق قابل معامله خودروسازی و صنایع فلزی متشکل از سهام شرکت های ایران خودرو، سایپا، ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه و همچنین صندوق قابل معامله صنایع پالایش نفت و پتروشیمی شامل سهام شرکت های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندر عباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران که از دیگر صندوق هایی هستند که بر اساس قانون بودجه و مصوبه هیات وزیران تاسیس خواهند شد، هموار شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=109399