یارانه صنعت چشم انتظار تعهد نوبخت

0
۳۱۲ بازدید

وزیرصنعت: تولید هیچ یارانه ای نگرفته است

گروه تولید

وزیرصنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه درفاز اول و دوم هدفمندی یارانه‌ها سهمی از درآمد هدفمندی به بخش صنعت نرسید، گفت: رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تعهد کرده که به عنوان یارانه تسهیلات، سهمی به صنایع تعلق گیرد.

محمدرضا نعمت‌زاده در خصوص اختصاص سهمی از درآمد هدفمندسازی یارانه ها به بخش تولید اظهار کرد: در فاز اول و دوم قرار بود بخشی از این درآمدها به صنایع تعلق گیرد که بر اساس تصمیم دولت، اولویت با بخش بهداشت شد و سهمی به صنایع نرسید.

وی افزود: آقای نوبخت تعهد کرد که به عنوان یارانه تسهیلات به صنایع، سهمی تعلق گیرد و جلسه ای در این خصوص با بانک صنعت و معدن خواهم داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت که شب گذشته – شنبه – در برنامه نگاه یک سخن می‌گفت، اظهار کرد: در سال جاری سهم صنایع از درآمدهای حاصل از قانون هدفمندی یارانه ها ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که در حال حاضر چیزی محقق نشده است.

نعمت زاده تصریح کرد: برای کمک به صنایع البته راه های دیگری چون استفاده از منابع صندوق ملی را دنبال خواهیم کرد.

رشد ۶.۷ درصدی ارزش افزوده صنعت در سال گذشته

وی افزود: در بخش صنعتی هم ما در سال گذشته رشد خوبی داشتیم؛ به طوری که بر اساس آمار بانک مرکزی از رشد ۶.۷ درصدی ارزش افزوده و رشد ۹.۷ درصدی صنعت و معدن و ۳.۷ درصدی بخش تجارت بهره مند شده ایم.

نعمت زاده در خصوص وضعیت تولید کنندگان داخلی گفت: با توجه به شرایط پیش آمده، آمارهای رسمی نشان می دهد که تولیدکنندگان داخلی در سال گذشته وضع بهتری نسبت به سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ داشته اند.

وی با اشاره به تلاش در جهت رفع موانع تولید گفت: سیاست های ضد تورمی و قانون حمایت از تولید که به تصویب مجلس رسید ازجمله اقدامات صورت گرفته برای کمک به تولید کنندگان داخلی بوده است.

نعمت زاده افزود: در این قانون بر افزایش سرمایه بانک ها تأکید شده و در جهت افزایش سرمایه در گردش صنایع است.

وی گفت: در سال گذشته، تسهیلات دهی بانک ها به صنعت ۵۰ درصد افزایش داشت که این افزایش نسبت به سال ۱۳۹۱ حدود ۷۵ درصد بوده و این نشان از وضع بهتر صنایع در سال اخیر است.

امکان دریافت تسهیلات صنایع بدهکار بانکی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات صنایع کوچک تصریح کرد: این صنایع به خاطر سرمایه در گردش اندکی که دارند بیشتر دچار مشکل می شوند.

نعمت زاده با اشاره به گزارش تهیه شده از صنایع کوچک و ارائه آن به هیئت دولت گفت: صنایع کوچک با توجه به بدهی هایی که به بانک ها دارند دچار مشکل شده اند و در سال گذشته توانستیم ارائه تسهیلات به این صنایع را به تصویب برسانیم.

وی افزود:‌ میزان تسهیلات بنگاه های تولیدی، استمهال شده و به شرط پرداخت پنج تا ۱۵ درصد تسهیلات، جریمه ها بخشوده خواهد شد.

در دولت یازدهم ۸۰۰۰ واحد تولیدی نیمه تمام تکمیل شدند

نعمت زاده گفت: از ابتدای کار دولت تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۴ حدود ۸۰۰۰ واحد نیمه تمام تولیدی کامل شده اند که عمده آنها واحدهای صنعتی کوچک هستند.

وی با اشاره به تصمیمات دولت گذشته در جهت ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای انجام طرح های زود بازده به بنگاه های کوچک افزود: در حال حاضر این بنگاه ها بدهی هایی به بانک ها دارند که دلیل آن تجارب کم این صنایع و عدم رسیدگی به آنهاست.

وی در خصوص تأثیرات تحریم ها بر تولید گفت: بر خلاف برخی ها که می گویند تحریم اثر ندارد باید گفت که تحریم ها بی تأثیر نبوده است اما این به این معنا نیست که نتوان کار کرد.

آخرین خبرها از همکاری خودروسازان با شرکت‌های بزرگ دنیا

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به خودکفایی در تولید خودرو افزود: با وجود تحریم ها در صنایع خودروسازی ما توانستیم به سمت تولید قطعات داخلی البته با کیفیت پایین تر پیش رویم.

نعمت زاده در خصوص تحریم ها و قطع رابطه خودروسازان با شرکت های بزرگ گفت: تصمیم های سیاسی حاکم بر تصمیمات بازرگانی و اقتصادی تأثیر می گذارند و همین امر سبب قطع همکاری برخی شرکت ها با ایران شده است.

وی با اشاره به توافقات ژنو در سال ۱۳۹۲ افزود: با توجه به این توافقات و تسهیل برخی روابط توانستیم تولید خودمان را در زمینه قطعات افزایش دهیم.

نعمت زاده گفت: به دلیل محدودیت منابع برای تأمین نیازهای صنعت در زمان تحریم، مجبور بودیم قطعات و نیازهای خود را با ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت بیشتر تهیه کنیم.

وی درخصوص آمار تولید دربخش های صنعتی در کشور گفت: درسال ۱۳۹۲ ما روند کاهشی داشتیم که این روند درسال گذشته رشد مثبت به خود گرفت و امیدواریم درسال جاری هم این رشد ادامه یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص پیشرفت کشور درسال های بعد از انقلاب گفت: در صنایع استراتژیک در گذشته دولت منابع خود را به میدان آورد اما در سایر صنایع، بخش خصوصی وارد شد که بحث بازگشت سرمایه مطرح بود.

نعمت زاده با اشاره به خصوصی سازی صنعت خودروسازی درچند سال گذشته افزود: خودروسازان با فروش دارایی های غیرمرتبط خود توانستند ۲۰۰۰ میلیارد تومان از اموال خود را بفروشند و به صنعت خود وارد کنند و برخی بدهی های بانکی خود را کاهش دهند.

وی با اشاره به اعمال تحریم ها بر ایران گفت: تحریم ها سبب نشده که دست از تلاش مضاعف برداریم و فعالیت های خود را کاهش دهیم.

نعمت زاده تأکید کرد: ملت ایران به خاطر ظرفیت های بالا، نیروی انسانی توانمند و منابع طبیعی، راه خود را پیش می برد و بدون شک دشمن متوجه خواهد شد که اگر تحریم ها نبود ایران نسبت به جایگاه فعلی خود در پله ای پایین تر ایستاده بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13493