یادی از استاد پرورش

0
۱,۵۲۴ بازدید

علیرضا ورچه- کسی چه می دانست که در سال ۱۳۲۱ در چارسوق اصفهان کسی متولد می شود که بعدها با تلاش و پشتکار و با ایمانی مثال زدنی، نقشی مهم در پیروزی انقلاب و پابرجا ماندن آن خواهد داشت.

او که بعد از انقلاب اسلامی در سه دوره، وزیر وزارتخانه آموزش و پرورش بود، توانست مسئولیت مهمی را به عهده بگیرد و از آن سربلند بیرون آید.

او در زمان ریاست جمهوری محمد علی رجایی، نخست وزیر مهدوی کنی، و رئیس جمهوری مقام معظم رهبری سکان دار این وزارتخانه بود.

علی اکبر پرورش توانست مدرک لیسانس خود را در رشته ادبیات از دانشگاه اصفهان و در مقطع فوق لیسانس در دانشسرای عالی تهران در رشته کارآموزی دبیری فارغ التحصیل شود.

او ابتدا در انجمن حجتیه فعالیت می کرد اما به دلیل مخالفت این انجمن با امام خمینی (ره) از آنها جدا شد.

در کتاب خاطراتی از استاد پرورش در این باره آمده است که« ایشان در جوانی به انگیزه فعالیت های دینی و مذهبی در سال ۱۳۴۲ و یا ۱۳۴۳ به عضویت انجمن حجتیه در آمدند و تا سال ۱۳۴۹ با این تشکل همکاری داشتند و برای ایراد سخنرانی به شهرهای مختلف سفر می کردند و احیانا با کسانی که از روی ناآگاهی بهایی شده بودند گفت و گو می کردند و مجددا آنها را معتقد به دین و امام زمان(عج) می کردند, یعنی حداکثر ۷ سال ایشان عضو انجمن حجتیه بودند تا اینکه متوجه اشکالاتی در عملکرد انجمن و همچنین در اساسنامه و متمم آن شدند. ایشان بر سر این اشکالات با سران انجمن حجتیه به بحث نشستند و هیچ کدام نتوانستند ایشان را قانع کنند، نهایتا به نزد رهبر این گروه یعنی مرحوم آیت الله حلبی رفته و سه شب متوالی با ایشان نیز به بحث و گفتگو می نشینند و در نهایت به نتیجه ای نمی رسند و مرحوم آیت الله حلبی به ایشان می گویند شما اگر افکارتان چنین باشد دیگر نمی توانید در انجمن باشید و استاد پرورش نیز پاسخ می دهند، من خودم هم دیگر حاضر به همکاری با انجمن نیستم و شما هم اگر بفرمایید باش، بنده دیگر نخواهم بود و خداحافظی کردند و دیگر از انجمن منقطع شدند یعنی هشت سال قبل از پیروزی انقلاب این اتفاق رخ داد.»

ایشان در ۶ دی ماه سال ۱۳۹۲ پس از چند سال رنج از بیماری نارسایی کلیه که باعث انجام همودیالیز می‌شد و در مرکز جراحی میلاد اصفهان مورد عمل جراحی قرار گرفت در بیمارستان شهید صدوقی اصفهان درگذشت.

روزنامه جهان اقتصاد نیز به مناسبت سالگرد وفات ایشان، کتابی را با نام خاطراتی از استاد پرورش معرفی می کند که بتواند یاد و خاطره ایشان را زنده نگه دارد.

این کتاب از بیست و هفت بخش تشکیل شده است که از خاطره گویی های استاد پرورش تا اهمیت  ولایت از دیدگاه استاد پرورش را توضیح می دهد.

کتاب خاطراتی از استاد پرورش به نویسندگی مرتضی نجفی قدوسی در بهار ۱۳۹۳ به چاپ رسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=49745