کد خبر: 1723
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

گواهی سپرده کالایی در راه بازار سرمایه

گواهی سپرده کالایی در راه بازار سرمایه

گروه بازارسرمایه : رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از بررسی ابزار جدید بورسی در شورای عالی بورس خبرداد و گفت: در صورت موافقت این شورا با انتشار گواهی سپرده کالایی اوراق انبار ، کالای تولیدکنندگان در بورس قابل معامله می شود .

به گزارش خانه ملت، دکتر علی صالح آبادی،‌ از بررسی ابزار جدید بورس برای جذب سرمایه و در راستای حمایت از تولیدکنندگان در شورای عالی بورس خبرداد وگفت: در حال بررسی ابزار جدیدی تحت عنوان گواهی سپرده کالایی در شورای بورس هستیم که به تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کمک می‌کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: تولید کنندگانی که می خواهند کالای خود را در انبار استاندارد انبار کنند قبض انبارآن کالا صادر می شودواین قبض در سیستم سپرده گذاری سپرده شده و تبدیل به اوراق بهاداری می شود که قابلیت معامله خواهد داشت و این اوراق برای تولید کنندگانی است که نمی توانند یا نمی خواهند درزمان تولید کالای خود را بفروشند.

وی درباره نوسانات بازار بورس طی هفته های اخیر، با بیان اینکه نوسانات بازار کم شده و بازار متعادل شده است، گفت: بالاخره سازماندهی و نظم دهی به نرخ های سود بانکی که اخیرا اتفاق افتاد برای بازار سرمایه و اقتصاد کار مثبتی بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه نوسانات بازار سرمایه به حداقل رسیده است،‌ گفت: مشکلات و ابهاماتی که برخی صنایع بورسی دارند را در دولت طرح و پیگیری خواهیم کرد تا به وضعیت با ثبات تری برسیم.

کاهش قابل توجه محدودیت‌ اعتبار دهی به سهامداران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از پیشنهاد تشکیل صندوق‌های تخصصی بازارگردانی سهام در بازار خبر داد و گفت: این صندوق‌ها از کارمزد ارکان بازار سرمایه برای جذابیت بیشتر معاف خواهند بود.

علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ، با اشاره به اینکه بازارگردانی در بازار سهام به صندوق توسعه بازار محدود نخواهد بود، اظهار داشت: در کنار صندوق توسعه بازار، صندوق‌های تخصصی در صنایع مختلف تشکیل خواهد شد.وی درباره جزئیات بیشتر راه‌اندازی این صندوق‌های تخصصی توضیح داد: صندوق توسعه بازار کلیت صنایع را بازارگردانی می‌کند، اما پس از راه‌اندازی صندوق‌های تخصصی، سهام صنایع تمام شرکتها مورد حمایت خواهد بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه منابع این صندوق‌ها از طریق سهامداران عمده آن صنعت تامین خواهد شد، گفت: مزایایی در این صندوق‌ها ایجاد خواهیم کرد که سهامداران عمده برای سرمایه‌گذاری ترغیب شوند؛ به عنوان مثال سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان بازار سرمایه پیشنهاد معافیت از کارمزد صندوق‌های تخصصی را به شورای عالی بورس ارائه می‌کند.

صالح آبادی گفت: تشکیل صندوق‌های تخصصی سهام به این شکل خواهد بود که صنعت الف یک صندوق یا اینکه یک صندوق تخصصی برای صنعت الف و ب راه‌اندازی خواهد شد.

صالح‌آبادی افزود: طبق مذاکرات انجام شده با بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس، آنها هم موافق حذف کارمزد در صندوق‌های تخصصی بازارگردانی صنایع هستند و این پیشنهاد را به شورای عالی بورس ارسال خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای کاهش کارمزد معاملاتی در بازار سهام اقداماتی انجام شده است، گفت: اکنون طبق قانون سازمان امور مالیاتی نیم درصد از فروش را به عنوان مالیات کسب می‌کند و از سود سرمایه‌گذاران هیچگونه مالیاتی دریافت نمی‌کند بنابر این طبق محاسبات انجام شده رویه فعلی به نفع سرمایه‌گذاران است، چرا که بازدهی بازار سهام همواره از دیگر بازارها بالاتر است.

دبیر شورای عالی بورس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه اقدامی برای جذابیت بیشتر معاملات اعتباری انجام شده است، گفت: دستور‌العمل اعتباردهی طی ماه‌های گذشته اصلاح شد که محدودیتها نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است.