گندم در بازار جهانی ۶ دلار گران شد

0
۸۳ بازدید

قیمت گندم از ابتدای سال جاری بیش از ۵۰ درصد در بازارهای جهانی رشد کرده و روند افزایشی قیمت باز هم ادامه دارد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، قیمت گندم در بازارهای جهانی امروز هم ۶ دلار در هر اونس افزایش یافت تا دولتمردان به اهمیت توجه به محصولات اساسی به ویژه گندم پی ببرند.امروز هر بوشل گندم در بازارهای جهانی به قیمت ۷۲۳.۷۵ دلار در هر بوشل رشد کرد.

قیمت گندم از ابتدای سال جاری بیش از ۵۰ درصد در بازارهای جهانی رشد کرده و روند افزایشی قیمت باز هم ادامه دارد، کشورها هم به تولید این محصولات اساسی بیش از پیش اهمیت می دهند و حتی صادر کنندگان این محصول و دیگر محصولات اساسی صادرات خود را محدود کرده اند تا بیش از گذشته تامین داخل در اولویت باشد.

پس از شیوع ویروس کرونا، مبادلات کالاها بین کشورها تابع پروتکل های خاصی شد و صادرات سخت تر گردید از سوی دیگر خشکسالی های شدید تولید را در کشورها کاهش داد و نیز کشورها رویکرد خود را به سمت ذخیره سازی برای روز مبادا تغییر دادند.

در این میان ایران که سابقه خودکفایی در گندم را داشت امسال مجبور است ۶ میلیون تن گندم وارد کند. به اذعان کارشناسان دو عامل تعیین قیمت پایین خرید تضمینی از سوی دولت و خشکسالی عامل کاهش تولید امسال شد.

دولت امسال تنها توانست ۴.۵ میلیون تن از کشاورزان گندم تولید کند که نیاز کشور بیش از ۱۰ میلیون تن است.

دولت سیزدهم نرخ گندم برای سال آینده را ۷۵۰۰ تومان تعیین کرده که نسبت به سال گذشته در هر کیلو ۳ هزار تومان رشد داشته است و این امیدواری بین کشاورزان تقویت شده که کشت این کالای اساسی را بیشتر کنند.

خودکفایی در محصولات اساسی هم از نظر تامین امنیت غذایی و هم از نظر تاثیری که در مبادلات سیاسی بین کشورها دارد بسیار با اهمیت است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=155457

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here