گفتگوی جهان اقتصاد با شهردار شهر سوزا: با تمام توان برای توسعه شهر سوزا تلاش می‌کنیم

0
۱۲۲ بازدید

برای رفتن به قشم باید مسیر آبی را انتخاب کرد، سیاهی جزیره را که از دور می‌بینی، ایمان می‌آوری که به واقع قشم نگین خلیج فارس است.

در همان دقایق اولی که وارد جزیره قشم می‌شوی، سؤالی همراه با حسرت ذهنت را مشغول می‌کند، چرا ایران با داشتن چنین جزیره‌ای در رتبه‌های نخست جدول مقاصد گردشگری جهان قرار ندارد.

این حسرت وقتی بیشتر می‌شود که کمی از مرکز جزیره یعنی شهرستان قشم دور شده و این شانس را داشته باشی که شهر ساحلی سوزا را از نزدیک ببینی، شهری که به سرعت مسیر توسعه را پیش گرفته، توسعه‌ای گره خورده با داشته‌های سنتی و طبیعی، آنچه امروز مقاصد بزرگ بوم‌گردی جهان به صورت تصنعی ایجاد می‌کنند.

وقتی پا در ساحل طلایی رنگ سوزا می‌گذاری، محو زیبایی طبیعت خدادادی آن می‌شوی و بی‌هیچ مقاومتی شیفته آغوش باز ساحل خواهی شد که بی‌هیچ تبعیضی موج‌های کوچک و بزرگ را در بر می‌گیرد و آن زمان که متوجه می‌شوی ساحلی که محو زیباییش شده‌ای، همان تنگه معروف هرمز است که از سفرنامه مارکوپولو تا مناقشات سیاسی امروز از آن نام برده می‌شود، بی‌اختیار غروری همراه با عشق به ایران و خاک عزیزش وجودت را پر می‌کند.

افسون ساحل و تنگه و آب نیلگون خلیج فارس تمام نشده، نخل‌های خرما که نسیم ساحلی برگ‌هایشان را به رقص واداشته، چون مدعیانی خودشیفته، سایه و شیرینی رطب‌شان را چنان به رخ می‌کشند، تا تورا قانع کنند که از ساحل و دریا، زیباتر و جذابتر هستند.

دریا و نخلستان بهانه‌های کافی هستند تا از حضورت در شهر سوزا احساس خوشبختی کنی، غافل از اینکه هنوز برای افسوس خوردن از اینکه چه دیرهنگام سوزا را شناخته‌ای دلایل دیگری وجود دارد و آن اقامتگاه‌های سنتی است که با دیدنشان باور خواهی کرد آنچه از بوم‌گردی شنیده‌ای در وجود این اقامتگاه‌ها که تو را با خود به قلب تاریخ می‌برند، خلاصه شده است.

هرچند که این پایان حلقه افسونگری سوزا نیست و ساختمان قدیمی گمرک و اسکله کهنسالش تو را چنان با خود همراه می‌کند، که گویی در جمع بازرگانان تازه از راه رسیده خاور دور هستی که با خود ظروف چینی و ادویه هندی آورده‌اند و تو را دعوت می‌کنند تا شال‌های کشمیری که سوغات آورده‌اند، را برانداز کنی.

زیبایی‌های سوزا چنان اسیرمان کرده بود که علاقه‌ای به خلاص شدن از بند این زندانبان فریبنده نداشتیم و فراموش کردیم، بهانه‌ای که ما را به قطعه‌ای از بهشت روی زمین آورده چه بود.

مسابقات استند آپ پدل بردینگ کاپ آزاد در سواحل شهر سوزا

به سوزا آمدیم تا با شهردار این شهر رویایی هم کلام شویم و از عبدالله تشه بشنویم که در این گوشه دنج از خاک عزیز کشورمان چه می‌کند، مردی که شیرینی لهجه بندری کلامش به دل و قلممان نشست.

شهردار سوزا از طبیعت بکر و دست نخورده، زیبایی‌های خدادادی و آثار تاریخی سوزا برایمان تعریف کرد و شیرینی سخنش آنچه را که در گردش اولیه در شهر دیده بودیم برایمان جذابتر کرد.

وی با بیان اینکه با تمام توان برای توسعه شهر سوزا تلاش می‌کنیم به اقداماتی که برای توسعه زیرساخت‌های شهر سوزا که جمعیتی قریب به ۸ هزار نفر دارد، انجام شده اشاره کرد و گفت: ورزشگاه ۲ هزار نفره‌ای برای مردم سوزا در حال تأسیس است که سازمان منطقه آزاد قشم در ساخت آن همراهی کرده و به حرمت سرباز شهید وطن، برای آن نام ورزشگاه سردار حاج قاسم سلیمانی انتخاب شده است.

عبدالله تشه ادامه داد: زیرساخت‌های این ورزشگاه از جمله زمین چمن، دیوارکشی، آسفالت محدوده ورزشگاه و پیست آن آماده شده و در آینده نزدیک به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید.

وی از ایجاد جایگاه سوخت برای شهر سوزا خبر داد و افزود: هم اکنون مردم سوزا برای تأمین سوخت خودرو مجبور هستند به شهرهای اطراف بروند و با پایان یافتن ساخت این جایگاه در ماه‌های پیش رو مشکل تأمین سوخت خودرو شهر مرتفع می‌شود.

شهردار سوزا به خرید ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز شهرداری با کمک خیرین منطقه اشاره کرد و توضیح داد: خیرین شهر به کمک شهرداری آمدند و ساخت دو مدرسه در دست اقدام است و همچنین زیرساخت‌های حمل و نقل درون شهری نیز به مرحله مطلوبی رسده است.

خانه بوم‌گردی مهرغ متعلق به مهندس یاسمن فرح‌زاده

وی یادآور اظهارداشت: یکی دیگر از برنامه‌های شهرداری مبحث زیباسازی شهر بود که باتوجه به اینکه سوزا یکی از مقاصد گردشگران است، پس از ۲۰ سال این مهم در دستور کار قرار گرفت.

تشه به ظرفیت‌ها و جذابیت‌های گردشگری شهر اشاره کرد و گفت: ساحل زیبا، بنادر قدیمی و جدید شهر، جزیره ناز، نخلستان‌ها، ساختمان قدیمی گمرک و اسکله مجاور آن و همچنین اقامتگاه‌های قدیمی از جاذبه‌های گردشگری شهر هستند.

وی با بیان اینکه سوزا فرصتی ارزشمند برای سرمایه‌گذارانی است که علاقمند به سرمایه‌‎گذاری در حوزه گردشگری هستند، گفت: ساخت هتل، تقویت بخش‌های جذاب در حوزه بوم‌گردی، ایجاد مراکز تفریحی و رستوران از جمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این شهر است.

خانه بوم‌گردی مهرغ متعلق به مهندس یاسمن فرح‌زاده

شهردار سوزا به وجود ۲۳۰ واحد مسکونی قدیمی در شهر اشاره کرد و افزود: باتوجه به جذابیت‌هایی که حوزه بوم‌گردی برای گردشگران دارد، شهرداری بازسازی و ترمیم آنها را در دستور کار قرار داده و تا پایان سال ۱۵ واحد از این مجموعه قابل اقامت می‌شود.

عبدالله تشه در پایان به برگزاری مسابقات استند آپ پدل بردینگ کاپ آزاد در سواحل شهر سوزا اشاره کرد و توضیح داد: این مسابقات با حضور۸۰ شرکت کننده از۳۰ مهرماه شروع و تا سوم آبان ماه در قسمت بانوان و آقایون و در رده سنی جوانان و بزرگسالان در دو ماده ۱۵۰۰ متر با پارو و بدون پارو و ۵ کیلومتر با پارو برگزار شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170461