گسترش مناسبات اقتصادی تهران-پاریس

0
۵۹۵ بازدید

معاون وزیر کار در دیدار با سفیر فرانسه در تهران، خواستار شکل‌گیری دوباره همکاری‌ها در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شد.

معاون وزیر کار در دیدار با سفیر فرانسه در تهران، خواستار شکل‌گیری دوباره همکاری‌ها در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدامین سازگارنژاد با «برونو فوشه» سفیر کشور فرانسه در جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه دیدار و گفتگو کرد. معاون وزیر کار در این دیدار از همکاری سازمان آموزش آموزش فنی و حرفه ای کشور با کشور های توسعه یافته خبر داد.

سازگارنژاد با اشاره به سابقه همکاری کشور جمهوری اسلامی ایران با کشور فرانسه در حوزه آموزش های فنی وحرفه ای بیان داشت: علاقه‌مند هستیم که این همکاری دوباره صورت بگیرد.

وی بیان داشت: محصولات فرانسوی در زمینه های مختلف در ایران استفاده می شود و به دنبال آن جهت خدمات پس از فروش لازم است تکنولوژی آموزشی لازم به ایران انتقال یابد.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه روابط ایران و فرانسه در ابعاد اقتصادی توسعه پیدا می کند، بایستی ابعاد فعالیت ها و همکاری های آموزشی نیز توسعه یابد.

سازگارنژاد بیان داشت: در موضوع گردشگری، کشور فرانسه تجربه بسیار زیاد و خوبی دارد و کشور ایران هم در این زمینه برنامه هایی را تدوین نموده که علاقه‌مند هستیم تجربه های فرانسه را از طریق آموزش های فنی و حرفه ای به کشور ایران منتقل کنیم.

معاون وزیر کار بیان داشت: تربیت مربیان ایران، ایجاد مراکز آموزش فنی وحرفه ای تخصصی و تدوین استانداردهای آموزش شغل و شایستگی از جمله زمینه های همکاری بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ایران و کشور فرانسه است.

وی افزود: پیامد سفر رئیس جمهور ایران به پاریس را به فال نیک می گیریم و انتظار داریم در ادامه شاهد توسعه همکاری ها و انتقال تکنولوژی آموزشی باشیم. سازگارنژاد با بیان اینکه کشور ایران ظرفیت های بسیار خوبی را برای همکاری مشترک با کشورهای توسعه یافته دارد، گفت: برنامه هایی را می توانیم اجرا نماییم.

این مقام مسئول در وزارت کار با اشاره به اینکه تیم ملی مهارت معلولان ایران برای شرکت در مسابقات جهانی مهارت معلولان به کشور فرانسه می آیند اظهار امیدواری کرد تا در این زمینه همکاری خوبی صورت گیرد.

سازگارنژاد با بیان اینکه یکی از یکپارچه ترین نظام های آموزش فنی وحرفه ای در دنیا نظام آموزشی فرانسه است افزود: علاقمند به استفاده از تجربه های های کشور فرانسه دراین زمینه هستیم و امیدواریم بتوانیم همکاری های مداومی را در زمینه آموزش فنی وحرفه ای با آن کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه آموزش پناهندگان کشور افغانستان با آژانس های ژاپنی مثل جایکا و یا انجمن‌های بین المللی  همکاری های خوبی داریم بیان داشت: در این زمینه نیز علاقمند همکاری با شرکت ها و انجمن های فرانسوی هستیم. بایستی تلاش کنیم تا با توانمندسازی پناهندگان زمینه حضور پناهندگان افغانستان در کشور خودشان را فراهم کنیم و این مهم نیازمند مشارکت همه کشورهای دنیا است.

در ادامه این نشست «برونو فوشه» سفیر فرانسه در ایران با اشاره به اینکه نشست هایی با تعداد زیادی از وزرا در ایران صورت گرفته است، اظهار علاقه‌مندی کرد تا سرمایه گذاری ها همراه با توسعه دوره های آموزشی باشد.

وی با بیان اینکه یکی از زمینه های همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور جمهوری اسلامی ایران می تواند همکاری با مؤسسه های آموزش حرفه ای در فرانسه باشد، افزود: مؤسسات فرانسوی علاقمند به برگزاری دوره های آموزشی برای تربیت تکنسین های ماهر در ایران هستند.

سفیر فرانسه بیان داشت: دومین زمینه همکاری، شرکت‌هایی هستند که در ایران سرمایه گذاری می کنند و می توانند در زمینه های آموزشی نیز در کنار فعالیت های اقتصادی اقداماتی را انجام دهند. از دیگر زمینه همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران با کشور فرانسه می تواند برگزاری دوره های آموزشی با دانشگاه های فرانسوی باشد.

برونو فوشه بیان داشت: بنگاه های اقتصادی کشور فرانسه می توانند در زمینه آموزش تکنسین‌های ماهر در ایران اقداماتی را انجام دهند. وی درخواست کرد که سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران پیش نویس همکاری ها و نیازهای  خود را در حوزه آموزش فنی و حرفه ای تنظیم نماید تا بتوانیم زمینه های همکاری را فراهم نماییم.

وی با بیان اینکه در زمینه توریسم از سال گذشته یک سرمایه گذار بزرگ در ایران حضور یافته که همه پروژه های آنها در ایران همراه با آموزش خواهد بود افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور جمهوری اسلامی ایران نیز می تواند در این زمینه نقش تأثیر گذار داشته باشد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=27372