کد خبر: 7021
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳

گروه‌نوازی و گروه‌خوانی بانوان بلااشکال است

گروه‌نوازی و گروه‌خوانی بانوان بلااشکال است

       حسین نوش‌آبادی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت فرهنگ و ارشاد برای خرید کتاب از ناشران خصوصی برنامه‌ای دارد یا خیر گفت: سیاست خرید کتاب از ناشران برای ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان و ناشران ادامه دارد. باید کتاب‌هایی که محتوای ارزنده و مفید برای جامعه دارد؛ مورد حمایت قرار بگیرند و وزارت ارشاد در حد توان خود این کتاب‌ها را خریداری می‌کند و تا در سطح جامعه در اختیار مردم قرار بگیرد

وی افزود: باید تسهیلاتی فراهم کنیم که دسترسی آسان برای مردم فراهم شود. مردم باید با تولیدات حوزه کتاب آشنا شوند. برنامه دیگر تأسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب در استان‌هاست. برای ارتباط سهل و آسان مردم با کتاب باید استان‌ها و شهرستان‌ها و روستاها را در مواجه با کتاب قرار دهیم. سیاست‌های تشویقی باید همچنان ادامه پیدا کند.

به گفته نوش‌آبادی؛ حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تولید و توزیع کتاب به معنای دولتی کردن آن نیست.

سخنگوی وزیر ارشاد در پاسخ به این سوال که رویکرد وزارت ارشاد نسبت به فیلم «محمد (ص)» چیست؛ اظهار داشت: تاکنون فیلم‌های زیادی در این رابطه ساخته شده. به عنوان یک کشور اسلامی باید نسبت به معرفی شخصیت جامع پیامبری که خاتم‌الأنبیاء است و با شناخت جامع از این شخصیت باید فیلمی بسازیم که درخور شخصیت ایشان باشد. برای اولین بار می‌خواهیم فیلمی تولید کنیم که با حضور هنرمندان ایرانی مسلمانی بتواند محصول برجسته‌ای باشد.

وی ادامه داد: باید دانست که این فیلم تنها مخاطب ایرانی ندارد و مخاطب آن جامعه مسلمان است. امیداوارم کارگردان و دست‌اندرکاران این فیلم بتوانند حرکت عظیمی را آغاز کنند که متفاوت از گذشته باشد.

نوش‌آبادی در رابطه با کتابخانه‌های مدارس اظهار داشت: تقویت کتابخانه‌های مدارس از مؤثرترین کارهایی است که برای آینده جامعه مهم است. وقتی فرد از مقاطع ابتدایی با کتابخانه‌ای ارزشمند که بتواند نیازهای او را برطرف کند مواجه شود تمرین خواهد کرد که در آینده هم با کتاب انس داشته باشد. سیاست آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این مبناست. در هفته کتاب بسیاری از مدارس کتابخانه‌هایشان تجهیز و تکمیل خواهد شد. بیش از پنجاه هزار کتابخانه در سطوح استانی، ملی، شهرستانی و روستایی تجهیز و تقویت خواهد شد.

وی در رابطه با حضور نوازنده‌های زن در کنسرت‌ها بیان کرد: برگزاری کنسرت‌های موسیقی که به صورت جمعی باشد مانعی ندارد. حضور خانم‌ها در گروه‌های نوازندگی به صورت جمعی بلامانع است. آنچه مهم است عدم صدور مجوز به صورت تکخوانی یا تکنوازی بوده که تاکنون هیچگونه مجوزی برای خوانندگی و نوازندگی بانوان صادر نشده است. خواندن و نواختن خانم‌ها در جمع خانم‌ها مشکلی ندارد و حتی در این زمینه مجوزهایی هم صادر شده.