کیوی گران شد

0
۸۳ بازدید

یک فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: باغداران قیمت کیوی را روی درخت بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام کردند و همین مسئله باعث شد تمایل برای خرید این محصول کم شود تا جایی که ماه آذر هنوز محصول سر درخت چیده نشده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، مصطفی دارایی‌نژاد، با بیان اینکه کیوی در شهرهای شمالی تولید می‌شود، گفت: کیوی استان گیلان به ویژه آستارا و تالش نسبت به دیگر شهرها مرغوبیت بیشتری دارد. باید بگویم که ۹۰ درصد از باغات تالش به تولید کیوی اختصاص دارد.

به گفته وی، در فصل بهار استان مازندارن کیوی مرغوبی تولید می‌کند که قابلیت صادرات دارد.

این فعال اقتصادی با اشاره به بالا رفتن نرخ کیوی در بازار داخلی، خاطر نشان کرد: باغداران قیمت کیوی را روی درخت بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام کردند و همین مسئله باعث شد تمایل برای خرید این محصول کم شود تا جایی که ماه آذر هنوز محصول سر درخت چیده نشده است. اما تجربه بازار به ما ثابت کرده است که در روزهای آینده قیمت این محصول شکسته خواهد شد .

دارایی‌نژاد افزود: باغدار باید اجازه بدهد تا قند کیوی برسد و کیوی را زمانی که هنوز ترش است برداشت نکند. ما همواره به باغداران توصیه می‌کنیم که زمان برداشت را تعویق بیاندازند اما متاسفانه دلال‌ها برای اینکه نرخ خرید شکسته شود باغداران را ترغیب می‌کنند که زودتر از زمان مشخص محصول چیده می‌شود.

وی با اشاره به کشورهای هدف صادراتی، گفت: کیوی به هند، افغانستان، پاکستان و روسیه صادر می‌شود. قند کیوی باید به ۶.۵ تا ۷.۵ درصد برسد تا محصول قابلیت صادراتی پیدا کند اما همانگونه که اشاره کردم کیوی زودتر از زمان برداشت شد از این‌رو این محصول بازارپسندی خود را برای روسیه از دست داد. مسدود کردن مسیر ترانزیتی ایران به روسیه از سوی جمهوری آذربایجان کاهش صادرات کیوی به روسیه را تشدید کرد.

 بنا به اظهارات این فعال اقتصادی؛ کیوی ترکیه بازار روسیه را از ما گرفت.

دارایی‌نژاد بابیان اینکه کیوی از تالش بارگیری می‌شود، تصریح کرد: کیوی دوقلو و کم قالب ما به هند صادر می‌شود.

وی با اشاره به بالا رفتن نرخ کیوی در میدان میوه و تره‌بار، گفت: قیمت کیوی هایوارد طلایی با توجه به کیفیتی که دارد در میدان بین ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان خرید و فروش شد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه کیفیت کیوی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر شده است، بیان کرد: سال گذشته به محصول هرمون داده می‌شد در نتیجه وزن کیوی سال گذشته بالای ۱۰۰ گرم بود و گاهی به ۱۸۰ تا ۲۰۰ گرم هم می‌رسید اما در سال جاری کیفیت و وزن کیوی کاهش پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که کیوی میوه‌ای است که می‌توان آن را نارس برداشت و به آن زمان داد که برسد پس می‌توان آن را برداشت و در سردخانه‌ها دپو سپس آن را صادر کرد؟ گفت: بله کیوی هر چقدر که بیشتر بماند نرم‌تر و شیرین‌تر می‌شود اما هزینه نگهداری آن در سردخانه بالاست از این‌رو تمایل چندانی برای نگهداری آن در سردخانه‌ها وجود ندارد.

به گفته دارایی‌نژاد، کیوی قابلیت تولید در شهرهای جنوبی را ندارد چرا که این محصول در آب و هوای معتدل و مرطوب کشت می‌شود.

وی درپایان بیان کرد: همانگونه که اشاره کردم هنوز محصول تمام باغات برداشت نشده است. اما تا آذر حدود ۲۰۰ هزار تن کیوی برداشت کردیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=163220

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here