کوشش دولت اوباما برای همراه کردن متحدان سنتی

0
۳۹۰ بازدید

گروه سیاسی
Politics@jahaneghtesad.com
دولت باراک اوباما روزهای پرکاری را در هم در داخل و هم در خارج از آمریکا سپری می کند. توافق هسته ای وین یکی از مهم ترین و شاید مهم ترین دستاورد این دولت در عرصه سیاست خارجی است. این توافق علاوه بر آن که میراث اوباما و دولت او برای سیاست خارجی آمریکا است، در سرنوشت حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا تاثیر قاطعی خواهد داشت. قدرت مخالفان توافق هسته ای وین در کنگره که با پشتیبانی مالی و سیاسی لابی های صهیونیستی به شدت مشغول فعالیت هستند، مقامات دولت اوباما و حتی شخص او را به تکاپو واداشته است. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این روزها به منطقه خاورمیانه آمده است تا ضمن توضیح و توجیه این توافق برای متحدان سنتی آمریکا از مخالفت آن ها با این توافق بکاهد. در داخل آمریکا هم دولت می کوشد تا نظر تعداد بیشتری از نمایندگان کنگره را در مورد این توافق جلب نماید. اگر دو سوم نمایندگان کنگره آمریکا این توافق را رد کنند، آن گاه حتی وتوی اوباما هم بی اثر خواهد بود. چنین امری عواقب جبران ناپذیری برای نفوذ و اعتبار این دولت در داخل و خارج از ایالات متحده خواهد داشت.
جان کری در منطقه : اطمینان بخشی به متحدان سنتی
وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه وارد مصر شد و با رئیس جمهور  این کشور دیدار و گفتگو کرد. کری حامل نامه رئیس جمهور آمریکا برای همتای مصری اش بود. اوباما در این نامه، بر آمادگی واشنگتن برای کمک به “تحقق صلح و ثبات در مصر و منطقه” تاکید کرد.به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی المحیط، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این نامه بر اهمیت تقویت روابط واشنگتن قاهره برای مقابله با چالش‌های مشترکی که منافع دو کشور را تهدید می‌کند، تاکید کرد.
اوباما همچنین ابراز امیدواری کرده است که “مذاکرات استراتژیک” میان دو کشور چارچوبی برای تحکیم روابط در تمامی زمینه‌ها میان قاهره و واشنگتن باشد و در تحقق رشد و توسعه فراگیر برای مصر و بهبود روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور نقش داشته باشد.
وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری خود گفت:  تقریبا هیچ تردیدی وجود ندارد که اگر توافق هسته‌ای به‌صورت کامل اجرا شود، منجر به امن‌تر شدن مصر و تمام کشورهای دیگر منطقه خواهد شد.
سفر جان کری به مصر تنها چند روز پس از تحویل هواپیماهای F-16 به این کشور صورت گرفت.
کری بعد از این دیدار عازم دوحه پایتخت قطر شد تا با همتایان خود در کشورهای حاشیه خلیج فارس دیدار کند. اهمیت این دیدار برای این کشورهای به حدی بود که قبل از حضور کری در دوحه این کشورها یک نشست هماهنگی میان خود برگزار کردند.
خالد العطیه، وزیر خارجه قطر پیش از آغاز رسمی این جلسه محورهای مورد بحث با همتای آمریکایی خود را پرونده هسته‌ای ایران، مساله فلسطین، جنگ در یمن و سوریه و بحران عراق اعلام کرد.
عطیه گفت: ما در شورای همکاری خلیج فارس بر همکاری سازنده با ایران براساس حسن همجواری و عدم دخالت در امور یکدیگر تاکید داریم و معتقدیم اجرای توافق هسته‌ای با تهران باعث تقویت امنیت در منطقه می‌شود.
وی حمایت از آنچه که “مشروعیت دولت منصور هادی در یمن” خواند را موضع رسمی همه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دانست و تاکید کرد که تا برقراری امنیت و بازگشت دولت مستعفی یمن به قدرت شورای همکاری خلیج فارس به تحرکات خود در این باره ادامه می‌دهد.
همزمان با حضور جان کری در قطر وزیر امور خارجه روسیه هم به این کشور سفر کرده است تامهم ترین موضوعات منطقه را با همتایان عرب خود مورد بحث و بررسی قرار دهد. به احتمال بسیار زیاد توافق هسته ای وین در صدر این مسائل قرار دارد.  
 بیگدلی : سفر کری برای جلوگیری از بر هم خوردن توافق هسته ای وین است
علی بیگدلی استاد روابط بین املل دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با سفر جان کری به منطقه گفت: توافق هسته‌ای وین برای دولت آمریکا و شخص باراک اوباما دارای ارزش بسیاری است و یک دستاورد محسوب می‌شود و آنها می‌توانند از آن برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ بهره‌برداری کنند.
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به تلاش جمهوری‌خواهان برای ناکام ماندن توافق اظهار داشت: اوباما می‌خواهد از تمامی اهرم‌ها و ظرفیت‌هایی که دارد برای موفقیت توافق استفاده کند و برای همین از افکارعمومی آمریکا می‌خواهد به کنگره فشار آورند تا توافق را تصویب کنند.
بیگدلی با یادآوری سفر وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا به منطقه تصریح کرد: وزرای تاثیرگذار دولت اوباما مانند اشتون کارتر و جان کری به منطقه آمده‌اند تا متحدان آمریکا در خاورمیانه را متقاعد کنند که توافق هسته‌ای موجب کاهش حمایت آمریکا از آنها نمی‌شود.
این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: تمامی این سفرها برای جلب اعتماد دوستان و متحدان آمریکا است تا آنها مشکلی را ایجاد نکنند که توافق برهم بخورد. از طرفی، در این مدت دیده‌ایم که برخی از کشورهای عربی با اسرائیل همراه و هم‌صدا شده‌اند و آمریکا می کوشد مانع از ادامه یافتن این همراهی در مسئله هسته‌ای شود.
 کوشش برای همراه کردن اقلیت دموکرات کنگره با توافق هسته ای
همزمان با تلاش های دولت اوباما برای اقناع متحدان خود در منطقه در جبهه داخلی هم جلب همراهی اقلیت دموکرات کنگره در دستور کار قرار دارد. جلب این حمایت برای جلوگیری از رسیدن آرا مخالفان توافق به دو سوم کل آرا و بی اثر شدن وتوی باراک اوباما حیاتی است.
گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن، ‘باراک اوباما’ رییس جمهوری آمریکا که مصمم به اجرایی شدن توافق هسته ای با ایران است، به هم حزبی های خود در کنگره نزدیک تر شده تا رای مثبت آنها را به توافق تضمین کند.
براساس این گزارش،شماری از اعضای ارشد دموکرات کنگره چند ساعت بعد از دیدار با اوباما در کاخ سفید حمایت خود را از توافق ایران اعلام کردند. بقیه دموکرات ها نیز نسبت به توافق خوش بین هستند البته تعدادی از آنها نیز مردد بوده و منتظر رای گیری در ماه سپتامبر هستند.
اوباما با ۸۰ عضو کنگره در دیدارهای خصوصی یا به صورت گروه های کم تعداد صحبت کرده است. وی روز چهارشنبه هم در یک دانشگاه آمریکایی صحبت می کند که در این نشست نیز ۱۰۰ دموکرات عضو مجلس سنا و نمایندگان حضور دارند.
جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا نیز شماری از اعضای کنگره را برای صبحانه کاری در رصد خانه نیروی دریای دعوت کرده است. اعضای دولت و دیگر مقامات در مجموع با ۱۷۵ عضو کنگره رایزنی کرده اند، قرار است یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز این هفته اطلاعاتی را به اعضای کنگره بدهد.
اوباما نیز اخیرا در ارتباط تله کنفرانسی با اعضای کنگره گفت که این توافق به معنای واقعی، اهداف را محقق می سازد. دموکرات ها می گویند که اطلاعات جزئی و مفصل اوباما از توافق احترام برانگیز بوده است.
‘نانسی پلوسی’ رهبر اقلیت مجلس نمایندگان نیز با حمایت از توافق با ایران ابراز اطمینان کرد اگر همانطور که انتظار می رود جمهوریخواهان در تلاش برای نابود کردن توافق هسته ای، یک قطعنامه عدم تائید را تصویب کنند، اوباما از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد.
پلوسی دیروز (یکشنبه) به خبرنگاران گفت: تعداد زیادی از دموکرات های مجلس نمایندگان تاکید کرده اند طوری رای می دهند که وتوی اوباما موثر باقی بماند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14586