کد خبر: 5485
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۳

کودکان از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خود داری کنند

کودکان از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خود داری کنند

 فوق تخصص ارتوپدی اطفال گفت:استخوان های کودکان در حال رشد همچنان نرم و انعطاف پذیر است بنابراین نباید از کفش های پاشنه بلند استفاده کنند.


 به گزارش جهان اقتصاد ، شیرین زمانی درکنفرانس ماهانه انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران با موضوع ' دررفتگی خلفی شانه و ارتوپدی اطفال ' اظهار کرد: به هیچ عنوان نباید تصور کنیم که کودکان انسان های کاملی در ابعاد کوچکتر هستند.
وی افزود: استخوان های کودکان در حال رشد هنوز غضروفی و در حال شکل گیری است بنابراین باید در انتخاب کفش و کوله پشتی به ویژه برای دانش آموزان توجه ویژه ای صورت گیرد.
عضو انجمن ارتوپدی ایران ادامه داد: بهتر است دانش آموزان از کفش های اسپرتی که مقداری دارای کف ( لژ ) است و از زمین فاصله دارد استفاده کنند، همچنین بهتر است قسمت جلویی کفش گرد باشد تا انگشت کودک به راحتی در آن حرکت کند.
وی درباره کیف مخصوص مدرسه دانش آموزان گفت: توصیه می شود از کوله پشتی استفاده شود و در زمان استفاده هر دو بند بر روی شانه قرار گیرد، همچنین والدین توجه داشته باشند کوله پشتی را انتخاب کنند که جاهای زیادی داشته باشد تا اجسام را در آن پخش کنند، این طور نباشد که فقط یک جای قرار دادن داشته باشد و آن قسمت سنگین شود.
وی ادامه داد: همچنین وسایل سنگین را در نزدیک بدن کودک قرار دهند، وزن کوله پشتی نباید ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از وزن کودک باشد، اگر لازم باشد کودک وسایل زیادی را حمل کند توصیه می شود از کوله پشتی های چرخدار استفاده شود.
زمانی افزود: همچنین کودکان باید یاد بگیرند که بر روی میز و نیمکت مدرسه به صورت صاف بنشینند و برای نوشتن از قوز کردن بپرهیزند.
وی تاکید کرد: همچنین پریدن کودکان در حال رشد از بلندی موجب آسیب رساندن به صفحه رشدی آنها در مفاصل می شود و در سنین بالاتر عوارض مفصلی به همراه خواهد داشت. توصیه می شود والدین برای کودکان دوچرخه تهیه کنند تا هم انرژی کودک تخلیه شود و هم با پا زدن مفاصل و ماهیچه ها قوی می شود.
زمانی در ادامه درباره عفونت مفصلی در کودکان توضیح داد: عفونت دستگاه های استخوانی در کودکان شایع است و جزو بیماری های خاص اطفال محسوب می شود.
وی گفت: در بدن کودکان منبعی از عفونت وجود دارد که از طریق خون وارد استخوان می شود و در صورت عدم درمان، استخوان، مفاصل و حتی بافت های اطراف مفاصل را درگیر می کند.