کنفرانس مطبوعاتی ظریف و اشتون ظریف: دیگر منتظر آخرین لحظه نمی‌مانیم

0
۲۸۳ بازدید

وزیر خارجه ایران با بیان این که برای رسیدن به چارچوب توافق یا تفاهم سیاسی حتما چهار ماه وقت خوبی است افزود: هیأت ما از همین امروز آمادگی دارد، مذاکره کند.

به گزارش ایسنا ، کاترین اشتون، نماینده ۱+۵ و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دوشنبه شب پس از یک هفته مذاکرات سخت و فشرده بیانیه پایانی مذاکرات هسته‌ای وین را قرائت کردند.

محمدجواد ظریف با قرائت بیانیه پایانی گفت: از یک سال پیش که در ژنو درباره برنامه اقدام مشترک توافق کردیم، ما و گروه ۱+۵ برای رسیدن به یک راه حل جامع، مذاکرات فشرده داشتیم.

وزیر امور خارجه کشورمان از دولت اتریش برای میزبانی این مذاکرات تشکر کرد و ادامه داد: بر مبنای تعهد محکم تمام طرف‌ها برای رسیدن به راه حل جامع ۱۰ دور مذاکره داشتیم. ایده‌های مختلفی مطرح شده است اما با توجه به ماهیت فنی و تصمیماتی که باید اتخاد شود برای بررسی و نهایی کردن آن‌ها به کار بیشتر نیاز است.

ظریف گفت: ترجیح ما این بود که همین جا راه‌حل را نهایی کنیم اما با توجه به پیشرفت‌ها و ایده‌هایی که مطرح شده است، مطمئن هستیم که راه‌حل جامع امکان‌پذیر است.

وی افزود: تصمیم گرفتیم مفاد برنامه اقدام مشترک را تا نهم تیر تمدید کنیم تا امکان مذاکره فراهم شود و سعی داریم مذاکرات را طی حداکثر چهار ماه نهایی کنیم و از زمان باقی مانده برای نهایی کردن توافق استفاده کنیم. ایران و ۱+۵ تعهداتشان را بر اساس اقدام مشترک ادامه می دهند و آژانس نیز به نظارت خود ادامه می دهد و نشست بعدی در آذر ماه برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، قبل از ظریف، اشتون در این کنفرانس خبری بیانیه مشترک دو طرف را به زبان انگلیسی قرائت کرد.

در ادامه اشتون محل استقرار رسانه‌ها را با بدرقه ظریف ترک کرد و پس از آن وزیر خارجه کشورمان به جمع خبرنگاران بازگشت تا به سوالات پاسخ دهد. ظریف گفت که در ابتدا به سوالات خبرنگاران فارسی‌زبان جواب می‌دهد. وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی در وین و در پاسخ به خبرنگار ایسنا گفت: اگر اراده سیاسی باشد، می‌توان چند روزه به توافق رسید.

به گزارش خبرنگار ایسنا اعزامی به وین، محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات کمک کرده راه دشواری را به پیش ببریم و اگر مذاکرات تمدید شد برای این است که یک فرصت کوتاه را برای توافق فراهم کنیم. تلاش داریم در نزدیک‌ترین زمان به تفاهم سیاسی و بعد از آن به تدوین تفاهم برسیم.

وی ادامه داد: سلاح هسته‌ای بر خلاف اصول ماست و ما برای اهداف صلح‌آمیز به دنبال انرژی هسته‌ای هستیم و می‌خواهیم این کار را در یک فضای آرام انجام دهیم و به نگرانی‌های مشروع پاسخ دهیم.

ظریف گفت: تحریم‌ها تنها به مردم بی‌گناه ضربه می‌زند. برای ارزیابی اثر تحریم‌ها کافی است به تعداد سانتریفیوژ‌ها نگاه کنید، ما زمانی ۲۰۰ سانتریفیوژ داشتیم و امروز بیش از ۲۰ هزار داریم.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به کسانی که تحریم‌ها برایشان مهم است، اظهار داشت: آنها باید بدانند که تنها مذاکره است که می‌تواند اعتماد ایجاد کند. ما نمی‌خواهیم تمام هفت ماه و هفت روز را صرف توافق کنیم.

وی گفت: دستاورد ما این است که برنامه هسته‌ای ما به طور کامل ادامه دارد و اگر امروز در مذاکرات در این باره صحبت می‌شود درباره میزان و اندازه غنی‌سازی است، نه اصل آن.

ظریف ادامه داد: امروز تمام تلاش ها برای نشان دادن این که برنامه ایران یک نگرانی برای جهان بوده، دیگر رنگ باخته است. مردم ایران می‌خواهند در چارچوب روابط متقابل با دنیا در تعامل باشند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7372