کمک ۱ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به لبنان

0
۵۷ بازدید

وزارت دارایی لبنان روز پنجشنبه یک میلیارد و ۱۳۵ میلیون دلار از صندوق بین المللی پول دریافت کرد.

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، وزارت دارایی لبنان اعلام کرد که قرار است این کشور روز پنجشنبه یک میلیارد و ۱۳۵ میلیون دلار دارایی ذخیره موسوم به حق برداشت مخصوص (SDR)، از صندوق بین المللی پول دریافت کند.

این اقدام صندوق بین المللی پول در حالی رخ می‌دهد که رهبران لبنان هفته گذشته بر سر تشکیل دولت جدید موافقت کردند و موجب بیرون آمدن این کشور از یک بن بست سیاسی شدند.

این تخصیص بودجه شامل ۸۶۰ میلیون دلار مصوب امسال و ۲۷۵ میلیون دلار مصوب سال ۲۰۰۹ می‌شود که به حساب بانک مرکزی لبنان واریز خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: وزارت دارایی از صندوق بین المللی پول خواسته بود که حقوق برداشت مخصوص را به لبنان منتقل کند، به ویژه آن‌هایی که از سال ۲۰۰۹ تصویب شده بود.

بیشتر بخوانید

میشل عون، رئیس جمهور لبنان، در تاریخ ۱۰ سپتامبر تشکیل دولت را پس از یک سال بن بست سیاسی اعلام کرد و راه را برای آغاز مجدد مذاکرات این کشور با صندوق بین المللی پول برای ارائه بسته کمک هموار کرد.

بر اساس بیانیه‌ای در توییتر، آقای عون روز دوشنبه گفت که امیدوار است برنامه سیاست کابینه جدید شامل از سرگیری مذاکرات با صندوق بین المللی پول باشد.

تخصیص بودجه صندوق بین المللی پول به این کشور که با یکی از عمیق‌ترین بحران‌های مالی و اقتصادی تاریخ خود روبرو است، بسیار مورد نیاز خواهد بود.

در گزارش اخیر سازمان ملل آمده است که هفتاد و هشت درصد از مردم لبنان در فقر به سر می‌برند چرا که کاهش یارانه‌ها منجر به افزایش شدید هزینه‌های اصلی مانند سوخت و نان شده است.

در این گزارش که توسط دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد منتشر شده است، ۳۷۸.۵ میلیون دلار بودجه برای برنامه واکنش اضطراری به بحران مورد نیاز است.

حق برداشت مخصوص یک دارایی ذخیره بین المللی است که توسط وام دهنده مستقر در واشنگتن یعنی صندوق بین المللی پول برای تکمیل ذخایر رسمی کشورهای عضو ایجاد شده است.

هنگامی که اعضای این صندوق بودجه تخصیصی خود را دریافت کردند، می‌توانند آن را به عنوان بخشی از ذخایر ارزی خود نگه دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=154018

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here