کمبود نقدینگی در بازار بورس و خروج سرمایه گذاران خرد

0
۸۵۶ بازدید

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به انتشار اوراق سلف موازی مرابحه و اوراق خزانه اسلامی در هفته‌های اخیر از سوی دولت گفت:‌ این شیوه جبران کسری بودجه از سوی دولت میزان نقدینگی بازار سرمایه را کاهش داده و در هفته جاری سهامداران در انتظار جابجایی محسوس سهام نباشند.

خبرگزاری آنا نوشت: مجید علیزاده آرانی درباره وضعیت فعلی بازار بورس گفت: وضعیت این بازار اکنون قابل قبول و پسندیده برای سرمایه‌گذاران نیست و حتی مطلوبیتی به لحاظ کسب سودآوری برای سهامدارن خرد و سرمایه‌گذاری‌های با دید کوتاه ‌مدت ندارد.

وی تصریح کرد: البته بسیاری از سرمایه‌گذاران به آینده امیدوارند تا کاهش سرمایه‌گذاری‌های چند ماه گذشته جبران شود اما آنچه که اکنون در این بازار مشاهده می‌شود این است که به علت کاهش نقدینگی، جابجایی سهام و یا نوسانات توسط بازار پیش‌بینی نمی‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در چند هفته گذشته اوراق سلف، مشارکت و اسناد خزانه اسلامی منتشر شده میزان نقدینگی بازار سرمایه را کاهش داد و افراد ریسک گریز را از این بازار خارج کرد. به عبارتی این افراد به سمت و سوی اوراقی با سود ثابت هدایت شدند که این امر خود عاملی برای کاهش شاخص بازار، عدم رونق و عدم گردش معاملات می‌شود.

علیزاده آرانی با اشاره بر گشایش نماد بانک صادرات در هفته جاری بیان کرد: افتتاح این نماد شاخص بازار سرمایه را کاهش می‌دهد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با تاکید بر اینکه راحت‌ترین و آسان‌ترین راهی که دولت برای جبران کسری خود در پیش گرفته همان انتشار اوراق بهادار است، تصریح کرد: از طرفی دولت اقدام به انتشار اسناد خزانه اسلامی برای تسویه بدهی‌های خود با پیمانکاران می‌کند که این اوراق میل و استقبال سهام‌داران را برای خرید شدت می‌بخشد چرا که با رقم‌های بسیار پایین عرضه می‌شوند.

علیزاده آرانی ادامه داد: شیوه دیگری که دولت می‌تواند به این سرعت کسری بودجه و نقدینگی خود را جبران کند، وجود ندارد. از طرفی این واگذاری‌های عمده از سوی دولت و سازمان خصوصی‌سازی تاثیر منفی در بازار سرمایه دارند.

وی خاطر نشان کرد: این اوراق با پایین‌ترین قیمت عرضه می‌شوند که شاید در کوتاه‌ مدت مقداری تقاضا را بر روی تابلوی عرضه ایجاد کنند اما به علت آنها نهاد ذی‌ربط حمایتی در ادامه ندارد نهایتا موجب کاهش تقاضا و افت قیمت می‌شود. بدین ترتیب این گونه عرضه در نهایت افت شاخص بازار بورس را رقم می‌زند.

گفتنی است، شاخص کل بازار بورس در حالی سومین هفته معاملاتی خود در بهمن ماه را با افت ۶۲۲ واحدی به پایان رساند که هفته های اخیر را در روزمرگی به سر برده و روزهای اتی نیز نوسانات انچنانی برای آن پیش بینی نمی شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=54069