کمبود عرضه و ادامه روند صعودی قیمتها ادامه دارد

0
۱۹۱ بازدید

بر اساس گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه غرب را متهم کرد عمدتا سناریویی را ایجاد کرده که هدف آن کشاندن این کشور به جنگ بوده و نگرانیهای امنیتی روسیه درباره اوکراین را نادیده گرفته است.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با ۱۰۰ درصدی و ۹۸سنت به قیمت۹۰دلار و ۱۴سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت اوپک باافزایش ۳۵ صدم درصدی  وبا ۳۰سنت افزایش به ۸۵دلارو۸۵سنت رسید.

همچنین قیمت نفت سنگین نفت ایران  با کاهش۴.۷۸درصدی وبا ۳ دلار و ۶۰سنت کاهش به ۷۱ دلارو۶۹سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر کاهش هفتگی ذخایر نفت آمریکا صعود کرد اما رشد قیمتها در آستانه نشست وزیران اوپک پلاس محدود بود.

قیمتهای نفت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون تحت تاثیر کمبود عرضه و تنشهای ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و خاورمیانه حدود ۱۵ درصد رشد کرده‌اند. شاخص قیمت نفت برنت روز جمعه تا سطح ۹۱ دلار و ۷۰ سنت و شاخص نفت آمریکا تا مرز ۸۸ دلار و ۸۴ سنت پیش رفته بودند که بالاترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۴ بود و هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی رشد کردند.

ساتورو یوشیدا، تحلیلگر کالا در شرکت راکوتن سکیوریتیز گفت: کاهش ذخایر نفت آمریکا از قیمتها پشتیبانی کرد با این حال افزایش ذخایر بنزین روی خوش بینی سرمایه گذاران تاثیر گذاشت. اوپک پلاس احتمالا سیاست تولید خود را بدون تغییر نگه می دارد که به معنای کمبود عرضه و ادامه روند صعودی قیمتها خواهد بود.

به گفته منابع بازار، آمار موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ ژانویه، به میزان ۱.۶ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد در حالی که تحلیلگران برآورد کرده بودند ذخایر در هفته گذشته ۱.۵ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است.

طبق آمار، ذخایر بنزین آمریکا به میزان ۵.۸ میلیون بشکه رشد کرد که بالاتر از پیش بینی تحلیلگران از رشد ۱.۶ میلیون بشکه ای ذخایر بود.

پنج منبع آگاه اظهار کردند: اوپک و متحدانش احتمالا در نشست روز چهارشنبه به سیاست فعلی افزایش تدریجی تولید پایبند می مانند. این سیاست از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس در حالی دنبال می‌شود که انتظار می رود تقاضا امسال به اوج جدیدی صعود کند و قیمتهای نفت در بالاترین حد هفت سال اخیر معامله می شوند.

تنشها میان روسیه و غرب از قیمتهای نفت پشتیبانی کرده است. روسیه که دومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است و غرب بر سر اوکراین در کشمکش هستند و نگرانیها نسبت به مختل شدن تامین انرژی اروپا را برانگیخته‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه غرب را متهم کرد عمدتا سناریویی را ایجاد کرده که هدف آن کشاندن این کشور به جنگ بوده و نگرانیهای امنیتی روسیه درباره اوکراین را نادیده گرفته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=171526