کد خبر: 100533
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

کشور به ۱۰میلیون تن گندم نیاز دارد

کشور به ۱۰میلیون تن گندم نیاز دارد

به رغم خرید ۶ و نیم میلیون تن گندم توسط دولت

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه تا کنون ۶ میلیون و پانصدهزار تن گندم توسط دولت خریداری شده است، گفت: دولت برای تامین نیاز کشور باید سالانه ۱۰میلیون تن گندم در اختیار داشته باشد.

علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص تولید گندم و احتمال نیاز به واردات آن، گفت: سال‌های ۹۵ و ۹۶ در طول پنجاه سال گذشته خشک ترین سال‌های آبی کشور بودند در این دو سال با وجود خروج بخشی از اراضی کشاورزی از زیر کشت توانستیم به خودکفایی در تولید گندم برسیم و حتی بخشی از آن را صادر کردیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سال جاری با وجود آبگرفتگی بخش زیادی از اراضی تحت کشت گندم در استان‌های خوزستان و گلستان دسترسی به تناژ مطلوب و خودکفایی در تولید این محصول دور از دسترس نیست، ادامه داد: در حال حاضر با وجود اختلاف قیمت موجود دلالان بخشی از گندم تولیدی را خریداری و در انبارها نگهداری می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تا کنون ۶ میلیون و پانصدهزار تن گندم توسط دولت خریداری شده است، عنوان کرد: دولت باید سالانه ۱۰میلیون تن گندم در اختیار داشته باشد، بخشی از این گندم در سیلوها ذخیره می‌شود و بخشی از آن را مصرف می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه گندم‌های ذخیره شده باید تا آغاز فصل گرما در استان‌های جنوبی مانند خوزستان و فصل برداشت قابل استفاده باشد، ادامه داد: در سال جاری به دلیل دخالت سوداگران در بازار گندم اختلالاتی به وجود آمده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه سالانه ۳میلیون تن گندم به صنف صنعت اختصاص پیدا می‌کرد که به دلیل حذف یارانه آن باید به صورت آزاد نیاز خود را تامین کنند،گفت: این امکان وجود دارد که واحدهای تولیدی، گندم بیشتری را خریداری کرده باشند. در هر صورت سیستم نظارتی و قضایی کشور باید مانع قاچاق گندم شود.