کشف قیمت ۲۴۲ تومانی هر سهم «برکت» با روش ثبت سفارش

0
۷۲۴ بازدید

مرتضی ابراهیمی–  نماد “برکت” روز یک شنبه به عنوان نخستین شرکت بورسی با روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) قیمت خورد و به جمع شرکت های بورسی پیوست.

به گزارش جهان اقتصاد، شرکت گروه دارویی برکت از زیر مجموعه گروه توسعه اقتصاد تدبیر به قیمت ۲۴۰۱ ریال از سوی سهامداران قیمت خورد.

علی صحرایی معاون نظارت بر بازار شرکت بورس اوراق بهادار درباره عرضه اولیه “برکت” گفت: ۱۰ درصد سهام “برکت” معادل ۳۴۰ میلیون برگه سهام به روش بوک بیلدینگ در قیمت پایه ۲۲۰۰ ریال و سقف ۲۴۲۰ ریال کشف قیمت شد.

وی افزود: ۲۴ هزار نفر معادل ۹۵ درصد سهامداران سقف قیمت را برای خرید در سامانه خرید ثبت کردند و عده کمی از سهامداران قیمت حداقل را ثبت کردند که میانگین قیمت ها منجر به کشف قیمت در عدد ۲۴۰۱ ریال شد.

معاون شرکت بورس درباره اولین تجربه بورس در کشف قیمت به روش بوک بیلدینگ گفت: این روش منجر به کشف قیمت از طریق میانگین قیمتی تا پایان ۱۰ درصد عرضه اولیه است و ثبت زمان سفارش در آن دخالتی ندارد و همین امر عدالت در عرضه های اولیه را رقم می زند.

صحرایی تصریح کرد: با حضور شرکت “برکت” ۸۱۲ میلیارد تومان به ارزش بازار بورس اضافه شد و خانواده بازار سرمایه در راستای تنوع بخشی میزبان یک شرکت جدید شد.

این مقام مسوول در خصوص حاشیه های این عرضه اولیه در فضای مجازی و گروه های تلگرامی گفت: بخشی از این کمپین ها به دلیل ناآشنایی بازار با پتانسیل های و ظرفیت های گروه دارویی برکت است که به خوبی برای بازار روشن نشده و بخشی از آن به دلیل جو منفی بازار است که برداشت منفی را نسبت به عرضه های اولیه ایجاد می کند.

وی ادامه داد: وقتی اهالی خود بازار به دنبال توسعه و عمق بیشتر بورس هستند و یکی از مشکلات بازار را کوچک بودن سایز بازار می دانند، گریزی از ورود شرکت های جدید نیست و نمی توان شرکت های پرپتانسیل و با ظرفیت را ماهها پشت در بورس به دلیل جو منفی بازار قرار داد.

صحرایی تصریح کرد: عرضه اولیه “برکت” تصمیم قطعی شرکت بورس بوده و ارتباطی با سازمان بورس نداشته است بلکه “برکت” از دو ماه پیش آماده عرضه اولیه بود و دیروز با آمادگی خود شرکت به جمع شرکت های بورسی اضافه شد.

محمد رضوانی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری البرز و عضو هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری برکت به تشریح ظرفیت های این شرکت دارویی پرداخت و گفت: بزرگترین اقدام شرکت راه اندازی شهرک دارویی با ظرفیت فعالیت ۶۰ شرکت داخلی و خارجی با سرمایه ۲۸۰ میلیارد تومانی است.

وی ادامه داد: برای تبدیل این شهرک به منطقه ویژه اقتصادی مصوبه هیأت دولت گرفته شده و لایحه آن نیز از طرف مجلس اعلام وصول شده است.

رضوانی درباره سرمایه گذاری در حوزه بایوتکنولوژیک به رقم ۴۰۰ میلیارد تومان گفت: ۳۰ تا ۳۵ درصد این پروژه پیشرفت کرده است و سرمایه گذاری در گروه گیاهان دارویی و سلول درمانی نیز سرمایه گذاری انجام شده که فاز اول آن فروردین ماه افتتاح می شود که مشابه این شرکت ها در دنیا انگشت شمار و در خاورمیانه اول است.

وی خاطر نشان کرد: ۹۵ درصد مصارف دارویی کشور در داخل تولید می شود اما ۵ درصدی که وارد می شود حدود ۴۰ درصد ارزش بازار دارویی کشور را به خود اختصاص داده است که محصولات های تک و فرآورده های در این حوزه می تواند ارزش تولیدات داخلی را افزایش دهد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=53618