کشف «بازارهای جدید» مهم‌تر از«قیمت» نفت

0
۲۷۵ بازدید

با توجه به میزان نفت تولید شده از سوی ایران و عرضه آن در بازارهای جهانی متناسب با آن با کاهش شدت همه‌گیری کرونا و افزایش واکسیناسیون با افزایش مصرف در بازارهای جهانی مواجه خواهیم شد.

بخش بالادست نفت چند سالی است که به لطف تحریم‌‌ها به کما رفته بود و سرمایه‌گذاری چندانی در آن صورت نگرفته بود. درحال حاضر مذاکرات وین علاوه بر اینکه موضوعات هسته‌ای را در حال پیگیری و برای دیگر بخش‌ها و مهمترین آنها نفت تاثیرات مثبتی را به ارمغان خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، به گفته تحلیلگران نفتی، اگر مسیر روابط ایران با سایر کشور‌ها باز شود سرمایه و تکنولوژی روز دنیا را از شرکت‌های بزگ نفتی وارد می کنیم و راندمان میادینی را که نیمه‌کاره بودند را بالا خواهیم برد.

لازم به ذکر است به گفته کارشناسان حوزه انرژی فروش نفت‌خام چندان پیچیده نیست زیرا کالایی است که اگر تخفیف دهیم، خریدار آن پیدا می‌شود؛ ضمن اینکه مسیرهای زیادی برای فروش آن وجود دارد ولی برخی منابع هیدروکربوری مثل گاز طبیعی نحوه فروش، قراردادها بازارهای پیچیده ودشواری دارند و نیاز به فراهم شدن ملزومات و بسترهای خاصی است که شرایط تعامل در سیاست بین‌الملل بخش مهم آن است.

در همین زمینه، علی شهرویی، کارشناس حوزه انرژی، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد با اشاره به بازگشت آمریکا به برجام و عرضه نفت ایران به بازارهای جهانی اظهار کرد: این قبیل موضوعات باید از چند منظر مورد بررسی قرار گیرد و نمی توان به طور مجزا آن را از سایر پارامترها در نظر گرفت زیرا همزمان با بازگشت آمریکا به برجام افزایش صادرات نفت ایران مطرح شده است درعین حال بازارهای جهانی نسبت به گذشته رشد بیشتر و میزان مصرف انرژی بیشتری را نشان می‌دهند زیرا بحث واکسیناسیون کرونا و کنترل این اپیدمی در بخش‌های از بازار جهانی اروپا و آمریکا با شتاب بیشتری همراه است و درماه‌های آینده اقتصاد جهانی در نواحی شرق آسیا، اروپا و آمریکا رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد.

وی افزود: به دنبال افزایش رشد اقتصادی جهان، نیاز به مصرف انرژی افزایش پیدا می‌کند و ایران نیز می‌تواند ضمن صادرات و افزایش تولید این امید را داشته باشد که بازارهای جهانی دچار سقوط نشوند.

این کارشناس حوزه انرژی بیان کرد: با توجه به میزان نفت تولید شده از سوی ایران و عرضه آن در بازارهای جهانی متناسب با آن با کاهش شدت همه‌گیری کرونا و افزایش واکسیناسیون با افزایش مصرف در بازارهای جهانی مواجه خواهیم شد.

به گفته وی، افزایش تولید و صادرات ایران بر بازارهای جهانی تأثیر قابل توجهی بر جای نخواهد گذاشت بلکه بازارهای جهانی تابعی از پارامترهای بیشتری از رشد تقاضا و درخواست انرژی در حوزه‌های مختلف اقتصادی خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر عرضه و تولید زیاد ایران بر بازارهای جهانی بر مقداری که می‌تواند مدنظر باشد، برای ایران امکان‌پذیر باشد، ایران باید حداکثر تولید و فروش را برای بدست آوردن بازار و مشتری انجام دهد زیرا کسب مشتری و دستیابی به بازارهای جدید برای ایران پارامتر مهم‌تری نسبت به قیمت نفت محسوب می‌شود به همین دلیل باید با حداکثر توان به تولید و صادرات آن بپردازد .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=141277