کشفی که تاریخ ورزش چوگان را تغییر می‌دهد

0
۳۰۲ بازدید

باستان شناسان در حالی موفق به کشف چندین چوب و توپ چوگان با قدمت ۲۴۰۰ سال در چین شده‌اند که اختراع این ورزش کهن به ایران باستان نسبت داده می‌شد.

به گزارش ایسنا، باستان شناسان در چین سه توپ چرمی و هشت چوب چوگان را در گورستان «یانگهای” در «تورپان» چین کشف کردند که قدمت آنها به ۲۴۰۰ تا ۲۸۰۰ سال پیش برمی‌گردد و در صورتی که قدمت ۲۸۰۰ ساله آنها ثابت شود، تاریخ اختراع این ورزش کهن که به قرن ششم قبل از میلاد به امپراطوری پارسی نسبت داده می‌شد تغییر خواهد کرد.

به گزارش «Ancient Origin»، پیش از این اولین استفاده از بازی چوگان در چین به سلسله «هان» بین سال‌های ۲۰۰ قبل از میلاد تا ۲۲۰ پس از میلاد بازمی‌گشت.

گورستان «یانگهای» بزرگترین گورستان باستانی در منطقه «تورپان» چین است که قدمت آن به سه هزار سال پیش بازمی‌گردد و باستان شناسان از دهه ۱۹۷۰ میلادی مشغول کاوش در این محوطه هستند و تاکنون اشیاء مهمی را در این منطقه کشف کرده‌اند.

دانشمندان نظریه‌پردازی کرده‌اند که مسابقات چوگان قرن‌های بسیار پیش در «ژین ژیانگ» چین برگزار شده است که کشف جدید نیز به نوعی مؤید آن است و یکی دیگر از شواهد اخیرا کشف شده یک زمین بازی چوگان ۶۶۰۰ متر مربعی در بخش خودگردان «تاجیک تاشکورگان» چین است، این بازی در زمان‌های باستان با حدود ۱۰۰ نفر بازیکن در هر سوی زمین برگزار می‌شده است.

همچنین یکی از مشهورترین رویدادها در تاریخ ورزش چین کشته شدن یکی از بستگان امپراطور «آپا ئو چی» در جریان بازی چوگان بود که وی به همین دلیل همه بازیکنان در زمین چوگان را گردن زد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12658