کسب و کارهای کاربر جایگزین سرمایه‌بر

0
۵۴۶ بازدید

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدف از تصویب طرح “حرکت” را تک رقمی کردن نرخ بیکاری تا پایان سال ۹۶ و توجه به کسب و کارهای کاربر به جای سرمایه‌بر عنوان کرد.

کسب و کارهای کاربر جایگزین سرمایه‌بر

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدف از تصویب طرح “حرکت” را تک رقمی کردن نرخ بیکاری تا پایان سال ۹۶ و توجه به کسب و کارهای کاربر به جای سرمایه‌بر عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عیسی منصوری با اشاره به جزییات طرح “حرکت” اظهار کرد: طرح توسعه اشتغال فراگیر با عنوان حرکت به منظور دستیابی به هدفگذاری تک رقمی کردن نرخ بیکاری در پایان سال ۹۶ و در قالب تقسیم کار بین دستگاهها پیش بینی شده است و درصدد هستیم تا مزیتها و ظرفیتهای بومی و منطقه‌ای در استانها را شناسایی و رشته فعالیتهایی که اقتصاد هر منطقه را شکل می‌دهد و بیشترین ظرفیت اشتغال را ایجاد می‌کند اولویت‌گذاری کنیم.

وی ادامه داد: این طرح بر بنگاه‌های خرد و کوچک دارای مزیت استانی و شهرستانی متمرکز است که سال گذشته در ۶ استان از جمله سمنان و خراسان رضوی به شکل پایلوت به اجرا در آمد.

منصوری افزود: هم اکنون در شهر مشهد سه صنعت کفش و پوشاک و زعفران از اشتغالزایی قابل توجهی برخوردار است به نحوی که در صنعت کفش ۱۵ هزار نفر اشتغال، در صنعت پوشاک ۶۰ هزار نفر اشتغال و در بخش زعفران ۱۲۷ هزار کشاورز اشتغال به کار دارند و برنامه ما این است که از ظرفیتهای موجود در این صنایع برای گسترش فرصت‌های شغلی استفاده کنیم.

به گفته معاون وزیر کار، با تصویب طرح حرکت در جلسه روز گذشته شورای عالی اشتغال مجوز اجرای فراگیر طرح صادر شده و این طرح در سال ۹۵ با گستردگی بیشتری در سطح کشور به اجرا درخواهد آمد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار که در بخش خبری ساعت ۲۱ سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه رشد ارزش افزوده نیروی کاری که سال گذشته وارد بازار کار شد بیش از متوسط نرم کشور بود تلاش کردیم به سمت کسب و کارهایی برویم که به جای سرمایه‌بری ظرفیت کاربری بیشتری داشته باشند.

وی درباره ضمانت اجرای این طرح نیز، گفت: بیش از ضمانت اجرایی معتقدم که باید دید ساختار حکمرانی در بازار کار به چه طریقی است و به نظر می رسد نیازمند اصلاح در این زمینه هستیم اما مصوبات جلسات شورای عالی اشتغال با تاکید رییس جمهور لازم الاجرا می‌شود و از این نظر ضمانتی برای اجرایی کردن طرح به شمار می رود.

منصوری گفت: در حال حاضر در کشور قانون و سیاست وجود دارد پس بهتر است ظرفیت دستگاهها را هماهنگ کنیم تا هم افزایی لازم برای اجرای طرح اتفاق بیفتد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=31280