کد خبر: 108295
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا چشم انتظار حمایت

کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا چشم انتظار حمایت

۲۰ هزار میلیارد ریال درخواست تسهیلات ثبت شد

۲۰ هزار میلیارد ریال درخواست تسهیلات مورد نیاز متقاضیان آسیب دیده از کرونا در بخش کشاورزی تا کنون از استان ها دریافت شده است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این خبر گفت: از  تعداد درخواست‌های ارائه شده تاکنون، ۲۶۷۷ در خواست با مجموع ۱۸۸۱ میلیارد ریال از سوی افراد بیمه شده در کسب و کارهای کشاورزی خسارت دیده از ویروس کرونا در سامانه “کارا” تا کنون برای دریافت تسهیلات با کارمزد ۱۲ درصدی ثبت نام کرده اند.

محمد خالدی افزود: درخواست فعالان فاقد بیمه در کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا برای تسهیلات نیز در استان های کشور به ۱۷ هزار و ۶۲۱ نفر رسیده است.

وی اظهار کرد: از تعداد درخواست های ثبت شده در سامانه کارآ ۲۲۷۰  فقره پرونده با مبلغ ۱۵۸۱  میلیارد ریال و با اشتغال ۱۳ هزار و ۳۰۸  نفر در مرحله بررسی بانک عامل بوده و مبلغ ۳۵.۵  میلیارد ریال تا کنون به آنها تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۵ درصد ثبت نام ها برای دریافت تسهیلات اشخاص بیمه شده در کسب و کارهای آسیب دیده بخش کشاورزی از استان مازندران، ۱۰ درصد اردبیل و ۷ درصد استان آذربایجان غربی و کمترین ثبت نام ها مربوط به قم بدون ثبت نام و سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی است.

وی در عین حال تصریح کرد: بیشترین درخواست برای دریافت تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۲ درصدی برای زیر رسته های مرغداری با ۴۳ درصد، پرورش مرغ ۱۷ درصد و کشتارگاه های طیور و مرغ ۱۴ درصد و کمترین برای زیر رسته های پرورش بوقلمون،پرورش بلدرچین و فروش خرده فرآورده های دریایی بدون ثبت نام بوده اند.

خالدی درباره چگونگی روند پرداخت تسهیلات به اشخاص بیمه نشده در کسب و کارهای کشاورزی نیز گفت: تا کنون ۲۱  استان ۱۷ هزار و ۶۲۱ درخواست اشخاص بیمه نشده به مبلغ ۲۰۵۸۸ میلیارد ریال تسهیلات  به وزارت جهاد کشاورزی فرستاده اند و این اسامی را برای بارگذاری در سامانه کارآ ارسال کرده ایم.

وی خاطر نشان کرد کسب و کارهای کشاورزی آسیب دیده از کرونا با عنوان رسته چهاردهم در خرداد ماه به فهرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای ثبت نام در سامانه کارآ و به منظور دریافت تسهیلات برای اشخاص بیمه شده و فعال در این واحد های تولیدی اضافه شد.