کد خبر: 147475
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۴۰۰
گروه : حمل و نقل

کرایه حمل نفتکش‌ها با سایر کامیون‌ها همسان سازی می شود

کرایه حمل نفتکش‌ها با سایر کامیون‌ها همسان سازی می شود

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از مهر، کرامت ویس کرمی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بخشنامه همسان سازی کرایه حمل کامیون‌های حامل فرآورده‌های نفتی با کرایه حمل دیگر کالاها مطابق با تعرفه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که مصوب ستاد پایش حمل و نقل کشور به ریاست وزیر راه و شهرسازی است را به مدیران منطقه‌ای شرکت ملی پخش ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه که در ابتدای خرداد امسال ابلاغ شده و قرار است از ابتدای تیرماه مبنای عمل قرار بگیرد، کرایه حمل فرآورده‌های نفتی با کرایه حمل سایر کالاهای تجاری بر اساس تعرفه سازمان راهداری یکسان سازی می‌شود.

رانندگان ناوگان جاده‌ای نفتکش معتقدند نرخ نازل کرایه حمل انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت آنها در این حوزه باقی نگذاشته است؛ حدود دو سال است که کرایه حمل محموله‌های سوخت که علاوه بر یک سر خالی بودن بار، خطرناک نیز بوده و مشمول شرایط حمل کالاهای خطرناک مطابق قانون می‌شود، تفاوت فاحش با سایر کالاهای تجاری دارد. در حالی که در تمام دنیا نرخ کرایه حمل سوخت بالاتر از نرخ کرایه حمل کالاست.

همین نارضایتی از نرخ کرایه حمل طی ماههای اخیر موجب شده برخی مالکان تانکرهای حمل سوخت، تریلی‌های خود را تغییر کاربری داده و با حذف تانکر و نصب چادر به سمت حمل کالا سوق داده شوند. که این مساله منجر به کاهش ناوگان حمل سوخت و بروز اختلال در سوخت رسانی به برخی شهرها شده است.

معاون سازمان راهداری چند روز پیش خبر داده بود که افزایش کرایه حمل مواد سوختی تصویب شده و این افزایش کرایه، مشمول ۳ ماه نخست امسال هم خواهد شد.

همسان سازی کرایه حمل نفتکش ها با سایر کامیون ها ابلاغ شد + سند