کدهای خاتمی در نماز جمعه

0
۱,۶۲۹ بازدید

کدهای خاتمی در نماز جمعه
گذشت آن زمانی که محمود طالقانی در نماز جمعه خطبه می خواند و جمعیت از چهارگوشه شهر به دانشگاه تهران می آمد تا خطبه های آتشین او را گوش کند
هاشمی رفسنجانی آخرین رئیس جمهور و محمد یزدی آخرین قاضی القضاتی بود که نطق جمعه داشت و بعد از آن، خبری از حضور رئیسان سه قوه در نماز جمعه نبود.
رهبر انقلاب هم چند سال است خطیب نماز جمعه نبوده است. رئیس شورای نگهبان هم دو سال است به نماز جمعه نرفته است، حالا خطیبان جمعه نسبت به یاران قدیمی، اعتبار کمتری دارند و نماز جمعه خلوت تر شده است. اما آیا در همین نماز های جمعه هم می‌توان ریشه های سیاست های کلی نظام را دید؟
**آمریکا آدم شود…
روز گذشته احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه گفت: مطلب دیگری که مقام معظم رهبری بر آن تکیه داشتند ادامه فعالیت و تلاش‌های دیپلماتیک است و ایشان فرمودند به جر موارد معدودی همچون آمریکا، روابط کشور با شرق و غرب باید تقویت شود و تلاش هدفمند دیپلماسی ادامه پیدا کند.
وی افزود: دیپلماسی ما براساس قانون اساسی شش پایه دارد و آن نفی هرگونه سلطه و سلطه پذیری است که ما بر اساس این اصل با همه دنیا رابطه داریم به جز آمریکا و رژیم صهیونیستی. در خصوص آمریکا تا وقتی که آدم نشده با او هم رابطه نخواهیم داشت و تاکنون هم نشان داده است که آدم نخواهد شد.
خاتمی ادامه داد: شعار نه شرفی نه غربی این است که شرق و غرب حق سلطه روی ما را ندارند ولیکن اینکه رهبری و رییس‌جمهور نماینده می‌فرستند به روسیه و با چین و مراوده داریم و با هند بر مبنای قانون رابطه داریم، خود نشانه‌هایی است. اینکه آمریکا و اروپا ببینند ما در بن بست هستیم فشار را بر ما افزایش می‌دهند . ما براساس “نه ظلم کن و نه ظلم را بپذیر” با همه دنیا رابطه داریم و این سیاست حق و ثابت جمهوری اسلامی است.
**تغییر؟
مشخص نیست آمریکا با چه استانداردی آدم می‌شود و آنچه احمد خاتمی گفته پیش شرطی برای مذاکره بوده یا خیر؟
ایران و آمریکا در دورترین فاصله چند سال گذشته قرار دارند اما این بار در کنار شعارهای مرگ بر آمریکا، از احتمال مذاکره سخن گفته می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85181