کتاب «عملکرد فرهنگی تئاتر عروسکی» چاپ شد

0
۳۶۶ بازدید

کتاب «عملکرد فرهنگی تئاتر عروسکی» نوشته هنریک یورکفسکی،ـ نظریه‌پرداز لهستانی در رشته تئاتر عروسکی با ترجمه زهره بهروزی‌نیا از سوی نشر قطره به چاپ رسید.به قلم

به گزارش مهر، این کتاب شامل پنج مقاله مختلف از این نویسنده لهستانی است که موضوع‌های مختلفی درباره تئاتر عروسکی، بررسی آن در جهان و همچنین بیان نظر و دیدگاه‌های متفاوت را دربرمی‌گیرد.

مقاله‌های موجود در این کتاب تخصصی عبارتند از: عملکرد فرهنگی عروسک، عروسک‌ها در آئین‌ها، ویژگی‌های تئاتر عروسکی بعد از جنگ جهانی دوم، شخصیت‌های کمیک در تئاتر عروسکی دارای ارزشی همانند میهن‌پرستان ملی و اجتماعی، عروسک‌ها در نمایش انجیلی.

بهروزی‌نیا در پشت جلد این کتاب آورده است: «عروسک تجلی تمامی آرزوها و آمال بشریت است، آنجا که انسان اولیه تلاش می‌کند تا بر نیروهای برتر از خود احاطه یابد، به خلق موجودی دست می‌زند تا قدرت و اندیشه خود را به رخ طبیعت بکشد و آن را با جان‌بخشی به عینیت برساند، این آفرینش تا جایی پیش می‌رود که انسان را مقهور خود می‌کند؛ او پرستیده می‌شود و قربانی دریافت می‌کند اما گذشت زمان از قدرت جادویی عروسک نکاسته است و همچنان به عنوان موجودی قدرتمند در زندگی آدمی حضور دارد. امروزه در دنیای مدرنی که انسان‌ها زمان لازم برای نگریستن، شنیدن و لذت‌بردن را ندارند، عروسک تنها موجودی است که همراه خالق خود می‌تواند ببیند، بشنود و بخندد.او هرگز علیه سازنده خود طغیانی نمی‌کند، اعتراضی ندارد و رقیبی برای او به شمار نمی‌رود. عروسک رام‌شده خالق خود است و این دلیل لازم برای حضور او در زندگی امروزه انسان مدرن است».

کتاب «عملکرد فرهنگی تئاتر عروسکی» در ۲۰۴صفحه و با بهای ۱۲هزار تومان از سوی نشر قطره به چاپ رسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9494