کاهش ۹ درصدی تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای جهانی

0
۳۳۴ بازدید

موسسه جی اف ام اس در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که افت تقاضای جواهرات در چین موجب شده تا تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای جهانی در ۳ ماه نخست امسال با افت ۹ درصدی روبرو شود.

به گزارش رویترز، تحلیلگران موسسه جی اف ام اس تاکید کردند که افت ۱۲ درصدی مصرف جواهرات در چین در ۳ ماه نخست ۲۰۱۵ میلادی تاثیر زیادی بر کاهش تقاضای فیزیکی طلا در بازارهای جهانی داشته است.بر اساس این گزارش تقاضای سرمایه گذاری در سکه و شمش طلا نیز در بازار چین در این مدت با افت ۱۰ درصدی روبرو شده و به کمتر از ۵۶ تن رسیده است.چین پس از آنکه در سال ۲۰۱۳ میلادی با پیشی گرفتن بر هند به بزرگترین بازار طلای جهان تبدیل شد بار دیگر سال گذشته به علت کاهش رشد اقتصادی و مقابله دولت چین با فساد مالی، این جایگاه را از دست داده است. چین از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون بزرگترین تولید کننده طلای جهان به شمار می رود.این گزارش می افزاید: تقاضای جواهرات در بازار هند در سه ماه نخست امسال با رشد ۲ درصدی روبرو شد ولی کاهش مصرف در چین، ترکیه، آمریکای شمالی و خاورمیانه موجب کاهش ۷ درصدی خرید جواهرات در سطح جهان شده است.تقاضای سرمایه گذاری طلا در بازار هند نیز در این مدت بیش از ۳۱ درصد کاهش یافته و به پایین ترین سطح از سال ۲۰۰۹ میلادی رسیده است. تقاضای جهانی برای سکه و شمش طلا نیز در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۷ درصد کاهش داشته و به پایین ترین سطح از سال ۲۰۰۹ میلادی رسیده است.تقاضای فیزیکی طلا در آمریکا نیز به پایین ترین سطح از سال ۲۰۰۷ میلادی رسیده و با افت ۶ درصدی روبرو شده است.

تازه ترین تحلیل تکنیکال اف ایکس استریت نشان می دهد که سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۲۱۵ دلار خواهد بود.به گزارش پایگاه اینترنتی اف ایکس استریت، افت ارزش دلار در دو روز گذشته تاثیر زیادی بر افزایش نسبی قیمت جهانی طلا داشته است.بر اساس این گزارش تحلیل تکنیکال حاکی است سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۲۱۵ دلار خواهد بود و اگر این سطخ شکسته شود قیمت این فلز زرد به زودی تا ۱۲۲۰ دلار افزایش خواهد یافت.از سوی دیگر سطح حمایتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی ۱۲۰۵ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۲۰۰ دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت.میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰.۴۴ درصد کاهش به کمتر از ۷۳۹ تن رسیده است. واردات طلای چین از هنگ کنگ نیز طی ماه مارس به پایین ترین سطح در ۷ ماه گذشته رسیده است.بازار جهانی طلا منتظر اعلام نتایج نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا است. این نشست تاثیر زیادی بر گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا طی ماه های آینده خواهد داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12308